Sari la conținut
Forum Roportal
Black CAT

Salarii ... europene!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce spuneti despre asta.?

 

Pana in 2005, comisarii Garzii Financiare vor avea salarii de 1.000 USD

21 iulie 2004

 

:(

 

"Comisarii Garzii Financiare vor beneficia de autoturisme noi si extrem de performante care vor putea concura, pe teren, cu cele ale evazionistilor", a declarat marti, la Focsani, ministrul Ionel Blanculescu, presedinte Autoritatii Nationale de Control(ANC).

 

Potrivit acestuia, cand a fost transferata din cadrul Ministerului de Finante in cadrul ANC, Garda Financiara avea un parc invechit, de autoturisme Dacia 1310 produse inainte de 1989. "Masinile Garzii Financiare au fost achizitionate in 1991, iar de sase ani comisarii nu au bani de uniforme. Pe de alta parte, in urma unui sondaj de opinie realizat la comanda mea, nimeni din Romania nu stie ce culoare are masina Garzii Financiare. Pana acum Garda Financiara a avut o dotare de cenusareasa, insa acest lucru se va schimba. O data cu aprobarea rectificarii, vom achizitiona 30 de autoturisme performante si restul de dotari, inclusiv pistoale Glocca de 9 mm pentru comisari. Speram ca in Romania in 2005 sa avem o Garda Financiara cu dotarile similare celei din Italia, al carui model il copiem", a precizat Ionel Blanculescu.

:)

Ministrul a adaugat ca in ceea ce priveste sistemul motivational lucrurile sa-au imbunatatit in cadrul Garzii Financiare unde acum castigurile salariale sunt de 18-20 milioane lei net, insa tinta spre care se tinde este de 1.000 USD. "La rectificare, la Garda Financiara vor mai fi angajati 400 de comisari. Sunt cei care au disparut o data cu infiintarea Directiei de Control Fiscal din cadrul Ministerului Finantelor Publice. Din cei 400 de angajati majoritatea vor fi femei fiindca este de stiut ca, pana in prezent, in cadrul acestei institutii nu era permis angajarea femeilor, ceea ce este un act discriminatoriu", a mai spus Ionel Blanculescu. "

/ROMPRES/

 

Ne angajam la Garda?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am nimic cu salariile lor dar daca au asa salarii sa fie corecti. As propune ca si pedeapsa pentru luare de mita sa creasca odata cu salariul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am nimic cu salariile lor dar daca au asa salarii sa fie corecti. As propune ca si pedeapsa pentru luare de mita sa creasca odata cu salariul.

 

 

Corect, perfect de acord!

 

Eu insa ma legam de faptul ca fiind bugetari, totusi, platiti din impozitele noastre la urma urmei, grila lor de salarizare ar trebui totusi sa fie corelata si cu alte categorii de bugetari. Uite eu tin cu profesorii, multi fac munca oca, si salariile sunt foarte, da foarte departe de a ajunge la asemenea cifre astronomice. Sau si alte categorii, nu stiu, ce parere aveti si voi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tin cu tine :dee Si eu am fost profesor dupa ce am terminat faculta. Ma apuca jalea cand ma gandesc :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate salariile la alte categorii de bugetari sunt mizerabile. Sa ne gandim si la medici (care daca n-ar fi atentiile pacientilor ar muri de foame).

La Garda se presupune ca nu sunt atentii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aveti dreptate salariile la alte categorii de bugetari sunt mizerabile. Sa ne gandim si la medici (care daca n-ar fi atentiile pacientilor ar muri de foame).

La Garda se presupune ca nu sunt atentii.

 

Mi-a placut asta cu "se presupune". Scuza-ma de intrebare, dar la medici nu se presupune acelasi lucru? ::(: Sau la profi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fi, ca toata lumea sa aiba un salar decent, incat sa nu astepte cadouri,

dar cum asta e o utopie curata, welcome to the real world!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori este pur si simplu stinjenitor cind te duci la medic. Mereu te intrebi "oare am dat cit trebuie? prea putin? prea mult?" de aceea cred ca medicina bugetara va fi treptat inlocuita cu serviciile private de sanatate unde aceste dileme vor disparea in totalitate. Ca si Cartea de Munca, serviciile medicale platite din buget nu au foarte mare viitor...Iar invatamintul va urma si el acelasi drum. Motivul? Parntii care vor avea posibilitati se vor orienta catre scoli private, nedorind ca de odraslele lor sa se ocupe persoane care nu sunt motivate. Provesorii, la rindul lor vor migra si ei spre acest sistem, fiind mei bine platiti. Incet, societatea se va decide aceste schimbari, dublata de fireasca..."selectie natutala"( daca vreti, financiara). In ce priveste Garda Financira cred ca se doreste a-i desensibiliza la spaga. Vor reusi oare? Ma doare faptul ca se face pe buzunarul nostru, dar poate ca-i necesar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma ingrozesc atunci cand ma gandesc la preturile care vor fii la "standarde europene" si salariile care vor fi la "standarde romanesti" (adica jalnice)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×