Sari la conținut
Forum Roportal
stefania225

Copiii abuzati de catre cunostinte sau prieteni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu-i intru deloc des in casa. Inaintea momentului despre care am vorbit in topicul asta, i-am mai intrat in casa acu vreun an. Nu, eu nu am copii.

Nu intelegi pentru ca n-ai citit cu atentie.

Prin avertizare ma gandesc la momentul in care or sa ii bata aia la usa in urma reclamatiei mele.

 

Bine. Dar i-ai intrat in casa? i-ai intrat. Ai vazut cum o abuzeaza fizic si psihic? Ai vazut. Nu reclami din auzite, asta am spus.

 

Am citit cu foarte mare atentie, sa fii sigura. Pai si nu asta este scopul reclamatiei? Sa ii bata la usa, sa o traga de manaeca si sa ii puna niste intrebari, atat ei cat si sotului ei? Ca doar si el e tata pe hartie, nu?

 

Daca vrei sa faci mai mult, inainte sa o reclami, cand mai mergi la ea in casa, inregistreaz-o!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care-i treaba cu atitudinea asta anyway?

 

Dar cu atitudinea ta de om pasiv in fata unui abuz, care e treaba? Pt ca asta pari, un om psiv dar cu ceva remuscari, care vrea sa isi gaseasca scuze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar cu atitudinea ta de om pasiv in fata unui abuz, care e treaba? Pt ca asta pari, un om psiv dar cu ceva remuscari, care vrea sa isi gaseasca scuze.

Un om pasiv isi vedea de ale lui si nu se mai intreba nimic. Daca aveam de gand sa nu fac nimic, cu siguranta ca nu mai puneam intrebarea asta aici. Nu e ca si cum ma plictisesc pe acasa. Crede-ma, nu iti versi furia pe cine trebuie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stefania, tu zici cä iti este teamä cä o va bate pe fetitä si mai des, dar ea oricum o maltrateazä psihic,indiferent de ce vei face tu.

Pentru acest copil, care este tratat foarte prost, nu mai conteazä cantitatea, comportamentul ei oricum o cicacitreazä pentru toatä viata.

Important este ca acel copil sä iasä cât mai repede din acea situatie, iar tu poate o poti ajuta sunând instantele.

Cum a zis cineva mai sus, fiind avertizatä, ea, prietena ta, va devenii mai constientä de ceea ce face.

Orice gest poate avea un efect pozitiv.

 

Dupä pärerea mea sunt douä puncte aici care au nevoie de atentie: Teama ta pentru urmäri, deoarece ea are efectul asupra ta pe care il avea si mama ta. Si faptul cä suferinta copilului te atinge.

 

Poate este greu pentru unii oamenii in ati intelege tie ezitärile tale acum, dar asta nu este important. Important este procesul care se desfäsoarä acum in viata ta.

Uite-te pe internet, sunt instante care rezolvä astfel de probleme. Intereseazä-te, citeste pe internet..

 

Simte-ti constient frica, simtind aceasta este posibil sä fii dintr-o datä ghidatä de cätre intuitia ta.

Asa tratezi douä puncte importante: atât ränile tale din trecut, cât si ränile copilei.

 

Mult succes. Primul pas oricum l-ai fäcut deoarece ai scris aici.

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un om pasiv isi vedea de ale lui si nu se mai intreba nimic. Daca aveam de gand sa nu fac nimic, cu siguranta ca nu mai puneam intrebarea asta aici. Nu e ca si cum ma plictisesc pe acasa. Crede-ma, nu iti versi furia pe cine trebuie.

 

Ba exact pe cine trebuie imi vars furia. Pt ca, da, m-am infuriat, si inca de la titlul topicului chiar. Si m-am infuriat pt ca UN ADULT, se intreaba "putem interveni?". M-am infuriat pt ca ai pus problema daca putem reclama cunostintele sau prietenii care abuzeaza un copil. Nu asa se supe problema. Un copil abuzat, e un copil abuzat si trebuie salvat. Ca intamplator abuzatorul ne este cunostinta sau prieten, nu ar trebui sa ma conteze.

Adevarat, poate pt un timp nu ne putem pastra si locul caldut si binele facut, dar daca chiar iti pasa de acel copil, 'deranjul' tau ulterior nu ar trebui sa conteze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este usor sä ne infuriem pe altii, atunci când asemenea lucruri se intâmplä. Dar nu are nici un sens furia.

Respectä procesul celui care are dileme cu rezolvarea problemelor care intervin in viata.

Editat de Saya.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba exact pe cine trebuie imi vars furia. Pt ca, da, m-am infuriat, si inca de la titlul topicului chiar. Si m-am infuriat pt ca UN ADULT, se intreaba "putem interveni?". M-am infuriat pt ca ai pus problema daca putem reclama cunostintele sau prietenii care abuzeaza un copil. Nu asa se supe problema. Un copil abuzat, e un copil abuzat si trebuie salvat. Ca intamplator abuzatorul ne este cunostinta sau prieten, nu ar trebui sa ma conteze.

Adevarat, poate pt un timp nu ne putem pastra si locul caldut si binele facut, dar daca chiar iti pasa de acel copil, 'deranjul' tau ulterior nu ar trebui sa conteze

Nu stii nici ce varsta am nici ce background si cu siguranta nu stii cu ce cutume vin din propria mea copilarie, nici daca le tratez sau nu etc. M-ai judecat deja dupa un titlu. Asta spune suficient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×