Sari la conținut
Forum Roportal
stefania225

Copiii abuzati de catre cunostinte sau prieteni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faptul ca ii spui parerea de cate ori observi ca incalca masura, si iei partea copiului (ceea ce este ceva nou pentru fetita presupun) este un mod de a actiona si de a te delimita de tratamentul abuziv al mamei. Continua asa, dar ai grija sa nu rupi de tot relatiile, pentru ca micuta are nevoie de cineva ca tine prin preajma, pentru confortul ei sufletesc.

Asta e un ajutor mic. Dupa parerea mea, tipa asta o desfiinteaza psihic pe copila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copila este victima unui abuz fizic si psihic din ceea ce ai vazut tu. Si cine stie ce n-ai vazut!

Esti datoare sa o denunti pe mama adoptiva, altfel te numesti complice la abuz.

 

Fa-ti datoria si anunta Protectia Copilului! Salveaza un copil, cat timp nu e prea tarziu.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar cei de la Protectia Copilului isi vor face treaba din parti, atat timp cat unei femei care nu este in deplinatatea facultatilor mintale, ii este permis sa adopte un copil ca pe un pui de pisica.

Editat de Nestosaru
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.....

Am incercat sa ii atrag atentia cat am putut de delicat ca nu este un comportamnt foarte constructiv si ca darama toata stima de sine a copilului, insa nu am avut cu cine vorbi. Cunoscand-o nici nu cred ca m-ar asculta vreodata cat timp nu ii spun ceva ce e in acord cu convingerile ei, pur si simplu e genul acesta de persoana.

 

Sotul ei este la fel de sub papuc ca si copilul, asa ca interventiile lui nu sunt luate in seama. Dealtfel si cu el se poarta cam la fel (de ani de zile ma intreb cum de ramane inca langa ea la cat de urat il trateaza).

 

.....

 

Din cate descrii tu comportamentul prietenei tale este cumva posesiv si autoritar cu toata lumea nu doar cu fetita. Ma mir ca a primit copilul atat de usor in adoptie. Romania este cunoscuta pentru birocratia care exista in toate domeniile si binenteles si in adoptii. Probabil s-a folosit de ceva "relatii" si "atentii" pentru a primi copilul, asa ca o sesizare la Protectia Copilului ar putea sa nu insemne neaparat si rezolvarea problemei.

Ar ajuta mai mult sa incerci sa o faci pe prietena ta sa se intrebe de ce si-a dorit acel copil?

Ca sa-l "sufoce" cu propriile ei neimpliniri sau sa ii ofere iubire si o sansa in viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti incepe cu scrierea unei scrisori anonime la adresa instantei Protectia Copiilor.

In momentul in care vei avea curajul vei face pasi mai putin anonimi.

 

Fii constientä cä aceastä situatie este ca o sansä a ta de a spune cu voce clarä: ''Nu este Ok ca noi copii sä fim maltratati psihic si fizic''

 

Practic vorbesti pentru tine, copilul din tine care a fost maltratat si tratat färä iubire sau respect in trecut.

 

Este normal sä-ti fie teamä de prietenä. Dupä cum descrii, ea este obisnuitä intr-o pozitie de ai ii demoraliza pe cei din jurul ei. Totodatä foarte straniu cä tu esti ani de zile prietenä cu ea. Oare nu este atractia ta pentru oameni care seamänä cu mama ta? Deci tu atragi câteodatä oameni care-ti reamintesc tie de 'frica' ta.

 

Normal cä nu este straniu, ci chiar de inteles, atractia pentru ceea ce am cunoscut in trecut este enorm de mare, si chiar des creem singuri din nou, si din nou, asemenea situatii pânä o datä avem curaj de a rupe interactia cu un asemenea contact demoralizant si distructiv.

 

Sansa ta de a actiona acum.

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, aici se pot face reclamatii anonime. Un fel de Atentionare!

Adicä vorbesti cu instantele si subliniezi cä nu vrei sä fii bägatä in probleme, si astfel ei doar fac un control de rutinä.

Un fel de 'primul pas'. Pentru instante nu esti anonim, dar ei nu-ti numesc numele atunci când abordeazä persoana agresivä. Control de rutinä il numesc.

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce reclamatie, fratilor ?

Nu cunoaste nimeni nr. de la urgenta a spitalului de nebuni?

As scrie mai multe, insa timpul imi este limitat. Sper si cred ca am sa revin pe-aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu existä informatii in legäturä cu asemenea situatii?

In general poti citi prin internet direct care sunt posibilitätile tale de a lua contact cu instantele in asemenea situatii, si dacä ei iti pot oferii anonimitate. Chiar nu träiti in junglä..

 

Am cäutat prin internet si am gäsit un articol in care stä cä persoana care raportä o situatie de maltratare psihicä a unui copil, poate face aceasta si anonim. Chiar asa de greu nu este sä cauti pe internet.

Articolul se numeste: Maltratatera- agresarea fizicä si psihicä a copilului

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×