Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Fecioara Maria - Impostoare sau Imparateasa?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu poate fi un simptom mai grav al degenerării unei persoane sau a societăţii, decât lipsa curajului de a gândi.

 

Cat de multa dreptate ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt oamenii de felul acesta, sihastrii, ascetii au simtaminte mult mai profunde pentru ca nu mai sunt prinsi in materialismul lumii. Cel putin asta cred eu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa curajului de a simti,e si mai grava,cred.

 

De fapt oamenii de felul acesta, sihastrii, ascetii au simtaminte mult mai profunde pentru ca nu mai sunt prinsi in materialismul lumii. Cel putin asta cred eu.

Sentimentele sunt generate de un creier drogat cu endorfine, eliberate de fapt tot la comanda creierul, dar din subconştient.

"Omule înţelept, cunoaşte-te pe tine însuţi!"

Revenind la temă:

 

Eu m-am gandit la zeul Pan,insa interpretarea ta imi place mai mult.

Pan -ca particula de compunere pentru tot,intreg,schimba numele in "Intreaga Terra".

Eu mă gândesc la genul Pan, adică la cimpan-zeu. Isus s-ar trage, deci, din maimuţă, ceea ce ar confirma -deşi nu era nevoie- teoria lui Darwin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sentimentele sunt generate de un creier drogat cu endorfine, eliberate de fapt tot la comanda creierului, dar din subconştient.

"Omule înţelept, cunoaşte-te pe tine însuţi!"

 

 

Stii ce indeamna Biblia? Imi pare rau ca nu mai stiu unde in Biblie am citit asta, in orice caz spune sa pastram intotdeauna un dram de ratiune in pofida sentimentelor, a inimii. Deci ne indeamna sa fim rationali, sa gandim, sa cercetam. Asta apropo de cunoasterea invocata de tine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Stii ce indeamna Biblia? Imi pare rau ca nu mai stiu unde in Biblie am citit asta, in orice caz spune sa pastram intotdeauna un dram de ratiune in pofida sentimentelor, a inimii. Deci ne indeamna sa fim rationali, sa gandim, sa cercetam. Asta apropo de cunoasterea invocata de tine.

 

In cazul acesta Biblia recunoaste insemnatatea sentimentelor, fara de care omul nu este uman, dar si a ratiunii, care ii incununeaza devenirea. De cele mai multe ori observam la oamenii de stiinta (mediocri) o delimitare neta de sentimente, ca de ceva vulgar si necunoscut (pentru care nu au instrumente adecvate de cercetare), ei devenind astfel apologetii abolutisti ai ratiunii. Probabil ca daca omul ar fi un animal cu un calculator pe umeri, s-ar arata cum nu se poate mai incantati si ar rasufla usurati ca nu mai trebuie sa se complice cu natura alunecoasa a sentimentelor si emotiilor omenesti.

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect! :yes:

 

Ideea la care faceam referire venea oricum in contextul viciilor si patimilor inimii, despre asta se discuta in acele versete, in fata carora trebuie sa ramanem rationali, nu condusi de impulsuri animalice.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect! yes.gif

 

Ideea la care faceam referire venea oricum in contextul viciilor si patimilor inimii, despre asta se discuta in acele versete, in fata carora trebuie sa ramanem rationali, nu condusi de impulsuri animalice.

Ce e asta? Glasolalie? Adica vorba multa fara nici o noima?

Inima nu are nici vicii si nici patimi, decat de fabricatie, ci are doar rolul de a pompa sangele in corp.

Ca sa ramanem rationali trebuie sa intelegem realitatea si pentru asta trebuie sa ne dezvoltam creierul prin introducerea de informatii bazate pe Cunoasterea Rationala in "baza de date", nu prin credinta a proasta.

Cu alte cuvinte trebuie sa STIM cat mai multe, in locul lui a CREDE cat mai mult, ca de crezut mult poate si proasta satului care nu stie nimic, si noi traim intr-o lume in care esti apreciat dupa cat stii si nu dupa cat crezi.

Asa ca acele impulsuri animalice de care vorbesti, apartin de acei care se cred singuri animale (de ex oi din turma) si care de prea multa credinta a proasta nu si-au dezvoltat creierul si nici Constiinta si astfel judeca cu inima ptr ca nu inteleg, la fel ca tine, ca nu cu inima se judeca ci cu creierul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce e asta? Glasolalie? Adica vorba multa fara nici o noima?

Inima nu are nici vicii si nici patimi, decat de fabricatie, ci are doar rolul de a pompa sangele in corp.

Ca sa ramanem rationali trebuie sa intelegem realitatea si pentru asta trebuie sa ne dezvoltam creierul prin introducerea de informatii bazate pe Cunoasterea Rationala in "baza de date", nu prin credinta a proasta.

Cu alte cuvinte trebuie sa STIM cat mai multe, in locul lui a CREDE cat mai mult, ca de crezut mult poate si proasta satului care nu stie nimic, si noi traim intr-o lume in care esti apreciat dupa cat stii si nu dupa cat crezi.

Asa ca acele impulsuri animalice de care vorbesti, apartin de acei care se cred singuri animale (de ex oi din turma) si care de prea multa credinta a proasta nu si-au dezvoltat creierul si nici Constiinta si astfel judeca cu inima ptr ca nu inteleg, la fel ca tine, ca nu cu inima se judeca ci cu creierul.

 

Pai asta am spus si eu :doh: Ca trebuie sa fii rational, dar si iubitor. Ai citit ce am spus eu? Si cred ca eu vorbesc scurt si la obiect, uita-te la mesaje :biggrin:

Si ideea cu inima evident ca era o metafora.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai asta am spus si eu doh.gif Ca trebuie sa fii rational, dar si iubitor. Ai citit ce am spus eu? Si cred ca eu vorbesc scurt si la obiect, uita-te la mesaje biggrin.png

Si ideea cu inima evident ca era o metafora.

Ce interesant este sa auzi cum vorbeste de ratiune cineva care CREDE totul in mod Irational!

 

De ce nu pretinzi ratiune atunci cand respingi Cunoasterea Rationala concretizata in Stiinta, si accepti irationalitatea unui instrument politic cu interfata religioase care are ca scop de a prostii oamenii si de a pune laba pe toata planeta?

 

Iubitor de minciuna si de excrocherie..? Eu? Niciodata!

M-am uita si vad ca bati campii scurt si concret, si mai vad ca nu aduci nici un argument de niciun fel, la tine totul este doar o metafora!

Editat de soimanul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×