Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Fecioara Maria - Impostoare sau Imparateasa?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

(nu reusesc sä citez)

 

Inversunarea nu este prezentä numai la ateisti. Foarte des sunt atât si cei care se numesc credinciosi cât si ateistii inversunati.

Atât credinta cât si necredinta pot roade atunci când un om este inversunat, si atunci când omul vrea sä-i convingä pe cei din jur de propriile convingeri. In aceste cazuri nu este vorba de credintä ci de o convingere care este prezentatä cu inversunare.

Un om cu credintä purä nu 'luptä' pentru a convinge pe nimeni, deoarece nu este necesarä aceasta.

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumim "Domnului" ca inca mai sunt cercetatori care macar incearca sa ne pazeasca de asteroizi si calamitati prin efortul lor intelectual...notworthy.gif

Editat de Saint Andrew Superstar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Craiasa alegandu-te/Ingenunchem rugandu-te,/Inalta-ne, ne mantuie/Din valul ce ne bantuie;/Fii scut de intarire/Si zid de mantuire,/Privirea-ti adorata/Asupra-ne coboara,/O, Maica prea curata/Si pururea Fecioara,/Marie!/Noi, ce din mila Sfantului/Umbra facem pamantului,/Rugamu-ne-ndurarilor,/Luceafarului marilor;/Asculta-a noastre plangeri,/Craiasa peste ingeri,/Din neguri te arata,/Lumina dulce clara,/O, Maica prea curata/Si pururea Fecioara,/Marie!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Dar tot Eminescu a concluzionat ca va fi pamant in singuratate. El a scris poezii de genul fiindca intr-o lume condusa in mare parte de valori materiale - a iubit, dar n-a avut parte de iubire... si atunci, din cauza mizeriilor din societate fiind distrus moral, a cautat refugiu in religie asemenea lui Cedry2k. Geniu pustiu... Si eu am scris poezii asemanatoare, dar m-am lecuit... Majoritatea oamenilor de azi rezuma totul la sex si la avere.

 

________________________

 

 

Vad ca nu s-a incumetat nimeni sa raspunda la intrebarea - de ce nu se mai intampla astfel de evenimente si azi - si la problema legata de disparitia omenirii... Mi s-a spus cu indignare ca n-am argumente legate de subiect, dar cei care cred in asta ce argumente au in a sustine ca o fecioara a fost insarcinata de un spirit?!

 

Denumirea de "Mama Cosmica" m-a facut sa rad... Omul are tendinta sa se creada buricul universului... Dar oare in imensitatea lui n-or mai fi si alte planete cu viata sau alte specii inteligente?! Sa fie Pamantul singura planeta vie din tot universul asta imens?! Ar fi o risipa totala de spatiu...

 

Vazusem mai demult un episod din Stargate in care o civilizatie avansata ii tinea pe oameni in subsolul unei cladiri gigantice pe post de unelte pentru intretinerea cladirii - fiind prostiti cu tot soiul de povesti doar ca sa-si faca treaba fara a pune intrebari... In cazul de fata cei din subsol ar fi muncitorii din patura de jos care se lupta cu banii de intretinere in timp ce popa le promite marea cu sarea in imparatia mortii, dar el avand stomacul plin, masini de lux si mobile performante aici, incalcand astfel cu nerusinare cuvantul lui Iisus care spunea ca cei ce cauta mantuirea sa lase totul si sa urmeze lui... iar civilizatia avansata ar fi liderii si aristocratii care traiesc de pe spinarea poporului tinut sub papuc...

 

Deci inainte de a ma judeca si a arunca cu pietre in mine - ar trebui sa va ganditi putin la aceste aspecte... Eu nu vreau raul credinciosilor... vreau doar sa le arat ca drumul lor e gresit - e un drum care duce spre moarte... la fel de gresita cum e si credinta ca Iisus a trebuit sa fie crucificat pentru mantuirea noastra.

Editat de Saint Andrew Superstar
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeste Eliade si vei vedea cum gandirea umana se dezvolta treptat, trecand de la faze rudimentare la unele mai elaborate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata cateva informatii despre Fecioara Maria, Imparateasa Cerului si a Pamantului:

 

Maica Domnului - Mitropolit Bartolomeu Anania (2009)
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avea nevoie de o fecioara daca Biserica nu ar fi schimbat intentionat textul de la ISAIA CAP 7;14.

bISERICA AVUT NEVOIE DE ACEST FALS CA SA POATA TRANSFORMA PE ZEITA eFESULUI IN Sf fecioara, ca era atit de puternic curentul zeitei incit nu l puteau sterge din memoria oamenilor.


In realitate Isus trebuia sa fie om normal nascut in mod normal.Nu ar fi fost nici o abaeratie in toata chestia asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avea nevoie de o fecioara daca Biserica nu ar fi schimbat intentionat textul de la ISAIA CAP 7;14.

bISERICA AVUT NEVOIE DE ACEST FALS CA SA POATA TRANSFORMA PE ZEITA eFESULUI IN Sf fecioara, ca era atit de puternic curentul zeitei incit nu l puteau sterge din memoria oamenilor.

In realitate Isus trebuia sa fie om normal nascut in mod normal.Nu ar fi fost nici o abaeratie in toata chestia asta

 

laugh.png Hai ca ai fost dragut la faza asta. Ceea ce spui tu(din cauza unor informatii, printre care cea cu " cultul zeitei" dus in Efes si in Egipt(si nu numai) , inca din perioada Matriarhatului, de catre "amazoanele" pelasge de la nord de Dunare- acolo era "dzana" lor, Imparateasa Soarelui care apare sub diferite nume printre care si Diana-grecii zicandu-i Arthemis si bineinteles "imparateasa Atlantilor" Leukippe, adica regina pelasgilor nordici) este diferit de cam cum "stau treburile", in zicerea aceea.

Din informatiile mele , daca este adevarata reincarnarea(io-i zic mai degraba reintrupare), atunci aceasta Imparateasa a Soarelui, pe care-o gasim in Efes ca Artemis(de ce credeti ca s-a vrut cu orice pret arderea bibliotecii din Templul lui Diana/ Arthemis si Biblioteca din Alexandria?, a fost si Isis si a fost si Fecioara Maria(da, Iisus din Nazaret este Fiul lui Dumnezeu). De ce credeti ca se pastreaza cu strictete rugaciuni si cantari dedicate Maicii Sfinte de catre Crestinii Catolici si de catre Crestinii-Ortodocsi? Deasemenea aceasta "Zeita", acest "Cult al Zeitei"(numele fiind functie de perioada, popor, neam, zona...) se regaseste in toate religiile, in tot mito-folclorul tuturor popoarelor(mai cu seama a celor nordice care aveau " Credinta Solara", chiar si al Israelului(inainte de "neste treburi"- din cate-am auzit- stiti ca informatoa mai circula si sub forma nescrisa?shades.gif Si a fost si regina Gotilor, ca toate treburile sa se reaseze pe fagasul lor, normal sau paranormal, cum vor domniile voastre(noastre), vorba aia.laugh.png

Fecioara Maria a fost(este ) Imparateasa Cerului(Cerurilor) si a Pamantului(Terra, Tara, Gaia, Geea, etc.)

 

Denumirea de "Mama Cosmica" m-a facut sa rad...

 

Poti sa razi, cine te opreste sau cine te supara?

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste bataie de joc cand spui o realitate?! Te simtita ranita in iluzii?! De ce nu se poate accepta un adevar atat de simplu?! M-ai civilizat de-atata nu cred ca se putea exprima...

 

Ce-am observat pe net (cu exceptia trollilor) e ca de fiecare data cand cineva arata realitatea cum e ea si nu impodobita cu haina fanteziei - e taxat numaidecat cu voturi negative. .

"În timp ce credinţa puternică, fără dovezi, este considerată semn de nesănătate psihică sau chiar de prostie în orice alt domeniu al vieţii, credinţa în Dumnezeu încă deţine un mare prestigiu în societatea noastră. Religia este singura arie de discuţie în care este considerată nobilă pretenţia de a fi siguri de lucruri asupra cărora nicio fiinţă umană nu poate fi sigură..... Religia este singura zonă din viaţa noastră în care oamenii îşi imaginează că pot aplica alte standarde ale raţiunii." - Sam Harris
Cu câteva luni în urmă, am fost martorul unei scene într-un troleibuz. Aproape de mine erau trei rromi, de vârstă mijlocie, cam turmentaţi, dar arătând ca nişte muncitori venind de pe şantier. La o staţie, s-a urcat o călugăriţă, cam de aceeaşi vârstă.

Un rrom s-a legat de ea, şi a întrebat-o, la un moment dat: "Fecioara Maria nu a mai avut alţi copii, în afară de Isus?". Răspunsul călugăriţei: "Nici nu îndrăznesc să mă gândesc la asta."

Nu poate fi un simptom mai grav al degenerării unei persoane sau a societăţii, decât lipsa curajului de a gândi.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

"În timp ce credinţa puternică, fără dovezi, este considerată semn de nesănătate psihică sau chiar de prostie în orice alt domeniu al vieţii, credinţa în Dumnezeu încă deţine un mare prestigiu în societatea noastră. Religia este singura arie de discuţie în care este considerată nobilă pretenţia de a fi siguri de lucruri asupra cărora nicio fiinţă umană nu poate fi sigură..... Religia este singura zonă din viaţa noastră în care oamenii îşi imaginează că pot aplica alte standarde ale raţiunii." - Sam Harris
Cu câteva luni în urmă, am fost martorul unei scene într-un troleibuz. Aproape de mine erau trei rromi, de vârstă mijlocie, cam turmentaţi, dar arătând ca nişte muncitori venind de pe şantier. La o staţie, s-a urcat o călugăriţă, cam de aceeaşi vârstă.

Un rrom s-a legat de ea, şi a întrebat-o, la un moment dat: "Fecioara Maria nu a mai avut alţi copii, în afară de Isus?". Răspunsul călugăriţei: "Nici nu îndrăznesc să mă gândesc la asta."

Nu poate fi un simptom mai grav al degenerării unei persoane sau a societăţii, decât lipsa curajului de a gândi.

 

 

Irelevant! In credinta acelei calugarite este pacat sa gandesti asemenea lucruri. Mintea ei deja s-a deschis cand l-a acceptat pe Dumnezeu si, ca urmare, acceptand deja un adevar, nu poate percepe niciun fel de "lezare" a adevarului considerat unic.nea.gif Candva poate s-a intrebat si ea asemenea lucruri, dar afland sau doar considerand ca a aflat adevarul in care crede cu o tarie de neclintit, de ce sa se mai indoiasca? fingers.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×