Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Fecioara Maria - Impostoare sau Imparateasa?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

panthera trebuie citit de fapt PAN THERA

Interesant.

Daca ai dreptate,atunci ar fi vorba despre inca o preluare (esuata) in cresinism a mitologiei pagane.(stim deja ca sunt multe alte elemente mitologice pagane,care au fost preluate de crestinism,asa ca nu ar fi deloc surprinzator)

Pentru necunoscatori,Pan e un zeu teluric,al,turmelor,pastorilor al vegetatiei abundentei si in general al hedoismului (era socotit inventatorul naiului -care in engleza este numit chiar asa: pan flute,adica fluierul lui Pan)

Thera,sau Terra e o referire la Marea Zeita,Zeita Mama,pamantul (Thera e numele unei insule vulcanice din Grecia)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca initiatorul topicului vrea sa discutam despre asta:

Intr-una din scrierile "ereticului" Celsus se vorbeşte despre Fecioara Maria ca o concubină a unui soldat roman, Panthera. Acest soldat roman, după Celsus, ar fi tatăl nelegitim al lui Iisus, care a repugnat-o pe Maria, acuzându-o de infidelitate.

Bănuiesc că nu e vorba de Panderas...

http://www.youtube.com/watch?v=zSzsI7iMqcc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aşa e.

Ei, io nu mă mai bag colea, că nu vreau să dau impresia că aş călca pe sentimentele unora. Doar am glumit un pic.

 

În orice caz, topicu-i aiurea...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru religiosi Maria a fost fecioara fecundata de duhul sfant si dupa ce a nascut pe pruncul de natura divino-umana, tot fecioara a ramas. Astea-s tainele lu dumnezau pe care nu le stie nimeni. :o:

 

Pentru atei, Maria a fost o femeie care a calcat pe langa sau a fost violata de careva si datorita existentei pedepsei cu moartea pentru adulter sau fornicatie, a nascocit povestea dumnezeiasca si bietul barba'su impreuna cu toti ceilalti au crezut.

 

That's the it...se poate inchide topicul :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maria nu e deloc ceea ce pare... S-a culcat cu soldatii romani si pentru ca s-a temut pentru viata ei si-a copilului pe care-l purta in pantec - ca sa nu fie omorata cu pietre ca asa se proceda pe atunci pentru astfel de fapte netrebnice a inventat povestea cu duhul din lampa reusind sa prosteasca astfel mai bine de juma de Glob. Cine mai crede in secolul informatiei ca reproducerea e o taina sacra si ca copiii sunt adusi cu barza - trebuie sa aiba o perceptie destul de rupta de realitate... Cam asta e parerea mea despre "Preacurata" si nu doar a mea...

 

Vreau sa discutam civilizat aceasta problema pentru ca n-am gasit niciun topic care sa trateze strict aceasta tema. Pareri pro si contra... sunt binevenite all... atat timp cat atacati ideea si nu pe mine. smile.png

 

 

 

Din felul in care ai facut prezentarea , nu prea se vede o discutie civilizata...Un alt topic deschis pentru a face din credinta unora bataie de joc...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, fara intentia de-a ridiculiza alegerea unora de-a crede in stiintele nevazute, mi se pare retardata teoria biblica, prin care ni se demonstreaza ca Iisus a fost nascut de catre o virgina, care a fost inseminata intr-un fel de The Holy Ghost. Deci, asa ceva...

Dar e problema fiecaruia ce crede, cum crede, in ce crede si de ce anume crede in ceea ce crede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

panthera trebuie citit de fapt PAN THERA

 

THERA (Theodokis) este unul dintre supranumele Zeitei Mame, si se cunoaste deja ca ulterior toate calitatile, atributele, "puterile" , au fost "descarcate" catre "Fecioara Maria", deasemenea TARA si multe alte nume se regasesc in intreaga lume. PAN THERA este ca si cum ai zice "Pan european", "Pan asian" , "Pan rusian" , "Pan american", s.a.m.d., ca dovada a ceea ce-am spus, adica intreaga lume a fost , la un moment dat, sub "cupola" matriarhatului, existand un "Cult al Zeitei Mame".

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am gandit la zeul Pan,insa interpretarea ta imi place mai mult.

Pan -ca particula de compunere pentru tot,intreg,schimba numele in "Intreaga Terra".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×