Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Cand sistemul imunitar face misto de tine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din intamplare am avut ieri ocazia sa vorbesc cu un prof.care este unul din directorii celui mai mare spital din Israel si probabil din OM care se numeste

Spitalul Shiba. Am tras vorba la tratamentele care se fac la spital contra stafilococului Aureus si a parut foarte mirat de intrebare. Cand l-am intrebat dece mi-a raspuns ca spitalul a acaparat o vasta experienta in tratarea bolii si actual sunt tratati in spital un numar (nu a vrut sa zica cati) de "turisti " care vin din strainatate special ca sa se vindece . Nefiind cetateni israelieni ei sunt nevoiti sa plateasca si nu putin.

Can l-am intrebat despre tratamente, mi-a zis ca boala ,etapele ei si cum inainteaza este strans legat de in ce stadiu a fost inceput tratamentul si situatia generala a bolnavului. In medie tratamente se dau intre 6 saptamani la 12 saptamani .In unele cazuri mai grave tratamentele pot tine si jumatate de an.

 

Pentruce fizioterapie? deoarece daca numisti muschii deloc,ei pierd din masa lor si cand te vei insanatosii o sa-ti fie greu fizic. La fel tendoanele pierd din elasticitatea lor cum si oasele pierd din calcium si din taria lor.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt incredintat ca radacina bolilor e tot in psihic.O boala auto-imuna inseamna din punctul asta de vedere,un simptom al atitudinii fata de tine insuti.Cand te aperi de tine insuti si te lupti cu tine insuti,cand ai un conflict cu tine insuti...cand nu poti sa accepti o parte din tine insuti,atunci,la nivel fizic,problema e "tradusa" de inconstient sub forma acestei probleme.

Evident,rezolvarea ar insemna in primul rand inlaturarea cauzei problemei,pentru ca lupta cu efectele nu poate sa aduca o vindecare reala.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca radacina bolii tale este psihic insa cine-i psihic este acel microb care din neglijenta medicinii a fost "vaccinat contra antibioticelor.

 

Hai ca am putin timp si-tio scriu ceva de asta: Inca Darwin a descoperit fenomenul ca nu toti copii seamana identic cu parintii lor. Atuncia inca nu sa stiut de DNA. Nucleul DNA -ului este facut din doua lungi ca arcuri compuse din 4 proteine diferite. In aceste nucleie se afla inscris toate datele despre un infinit numar de propietati. Un mic exemplu: daca esti blond,daca esti inalt, daca esti in pericol de boala anumita mai mult decat altii si multe altele. Un fenomen care nu a fost bine inteles la inceput este ca in unele celule aceste arcuri sau serpentine se rup si cella schimba propietati,de exemplu, in experiente la laborator s-au nascut soricei albinos la parinti obisnuiti.

De fapt acest fenomen depinde de Evolutie. Exemplu clasic este ca un fluture alb manca varza. o pasarica care vedea bine albul manca acesti fluturasi pana nu mai putea. Numarul fluturilor a scazut incontinu. La un moment dat, din gresala sa nascut un acelas fluture dar de culoarea galbena. A avut noroc ca acea pasarica nu vedea culoarea galbena. Cu timpul au didparut cei albi si cei galbeni au mancat vbarza pana la batranete.

CuStafilococtus Aureus este o poveste care cam seamana. A fost dat la pacienti antibiotica pe 10 zile facand socoteala ca aceste 10 zile ajung ca sa nimiceasca toti microbii. Bolnavi au luat numai 5 zile si asa au permis la acei microbi mai viosi sa nu fiu nimiciti ci invers, sa se obisnuiasca la antibiotica . Sfarsitul este cunoscut: Blues trebuie sa faca tratamente fara sfarsit ca sa scape de aceasta pacoste care mananca cu placere antibiotice. deoarece altii au facut o mare gresala ca nu si-au omorat toti microbii si cei care au ramas au facut o serie de urmasi care rad de doctori.

 

Craciun fericit si An Bun cu multa sanatate de la Tara Sfanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In continuare ca sa fiu mai bine inteles: Milioane de microbi au fost tratati cu antibiotice . Aproape toti microbii au murit ,numai cateva zeci care "din gresala" naturii DNA-ul lor sa schimbat si ia facut sa nu se poata omora cu antibiotica. Acesti microbi s-au inmultit prin impatire si au inaugurat o noua familie de microbi care nu se poate trata cu antibiotice.

 

Acesti microbi, Stafilococtus Aureus se pot trata numai cu noi antibiotice la care inca nu sa obisnuit dar acestea sunt foarte rare si foarte scumpe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am primit cu placere buna veste ca esti pe calea buna si-ti doresc sa ai succes.

 

O singura atentie la ce ai scris : Nu este musai ca Stafilococus Aureus sa se prefaca la tine in imun la antibiotice.In majoritatea cazurilor tu ai dat sau mai bine zis el a dat de tine venind de la alt bolnav asa ca tu l-ai primit probabil "de gata" imun.

 

Aceias pacoste este azi si cu boala tuberculoza pe cand in ultimii 20-30 de ani a aparut un microb al boalei care este imun la multe antibiotice. Si in acest caz se dau tratamente cum ti se dau si tie.

 

Mos Craciun te-a vizitat?

Editat de Inteleptul Sorinica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e nevoie sa caut vreun studiu care sa arate legatura dintre sistemul imunitar,si stress/probleme emotionale.Am citit despre cateva asemenea studii,care au demonstrat legatura asta,si cred ca si tu ai citit.

 

Atunci cand te simti foarte vulnerabil emotional,intr-o stare de aparare-atac,de stress,atacat pana si de propriile emotii,de fapt,corpul manifesta aceeasi vulnerabilitate pe care o simti,la nivelul simptomelor...

Altii,traind in acelasi mediu ca si tine,nu "iau" infectiile,nu se viruseaza,nu se imbolnavesc...

sigur ca si alti factori contribuie la vulnerabilitatea in fata bolii,insa si ei sunt in legatura cu psihicul: hrana (unii oameni simt nevoia sa manance aiurea,nesanatos,prea mult,ori nu mai pot sa manance,in fata stresului),somnul -care probabil e cel mai important,pentru a te mentine sanatos,poate sa dispara si el,sau sa fie neodihnitor,superficial -si asta tot de la stress.

 

Sunt multi care se imbolnavesc si chiar grav,dupa o despartire,cearta sau dupa un deces...dupa o concediere sau doar dupa un sir de necazuri marunte,insa care nu se mai termina odata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, multumesc de intrebare.

 

Azi dimineata am facut un RMN si plamanii sunt curati, in sfarsit. dance3.gif

Mi-au scos perfuziile si a ramas sa fac doar vaccinul in continuare, mai am 11. Intre timp mi se prepara o bautura (sper ca cu bere biggrin2.gif ) pe care va trebui sa o beau in urmatoarele 3 luni, zilnic, dupa ce termin cu vaccinul. Inca nu stiu ce va contine, abia pe 17 ianuarie voi merge iar la medic si o voi primi atunci.

 

Dar e spre bine, m-am ingrasat inca 1,5 kg si nu ma mai simt atat de obosita ca acum cateva saptamani. Bine, inca nu pot sa alerg, dar e ok. Doar arsurile de pe esofag ma mai deranjaza uneori, in rest sunt ok, iar dupa spusele medicilor, in 3 luni ar trebui sa scap complet de stafilococ. Bine, riscul de a reaparea este foarte mare, dar voi avea grija ca asta sa nu se mai intample vreodata.

Ma bucur pentru tine, insanatosire completa cat mai repede!

Apropo de asta:

Bine, riscul de a reaparea este foarte mare, dar voi avea grija ca asta sa nu se mai intample vreodata.

 

Cu ceva ani in urma, pe fondul unei caderi psihice foarte puternice, m-am imbolnavit de keratita herpetica la un ochi.

Nu mai intru in detalii; la o luna de la externare, am recidivat si atunci (eram tanar) medicul mi-a spus: "Degeba te tratez eu, daca tu (psihic) nu faci ce trebuie".

Mi-a zis ca la varsta mea (de atunci) nu e deloc normal sa recidivez imediat, asta e valabila pentru cineva de 70 de ani, cu un sistem imunitar labil.

 

Si a mentionat ca totusi aceasta e o boala ce recidiveaza periodic.

Iata, sunt 20 de ani si nu a recidivat, dar numai eu stiu ce cadere psihica (inimaginabila celui nepatit), mi-a dus sistemul imunitar la acel "colaps".

Asa ca, atitudine!!!!!!!!!dance4.gif

Editat de suntnusunt
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×