Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Cand sistemul imunitar face misto de tine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca este minune. Eu iau de aproape 5 ani , continuu, cate o pastila dimineata si una seara. Nu am fost niciodata nici macar racit in aceasta perioada si nu am alte probleme de sanatate.

Foarte slaba concentratia, dar pentru luat asa des, cum zici tu, este ok. Eu nu iau decat atunci cand simt ca ma inconjoara nitelus raceala, adica oboseala, stranut. Pac, iau cate 3 compriamte Echinacea de 500 mg de la Daciaplant si fuge totul.

Nu uita, fa si pauze, nu este chiar ok sa obisnuiesti organismul sa fie lenes. Trebuie sa lupte si singur.

 

 

 

 

Domnul Vemans. Eu fac in fiecare toamna vaccin contra gripei si nu am fost gripat deloc in ultimii 20 de ani.

Diferenta intre plante si vaccin e de la cer la pamant, ultimul este extrem de nociv. Nu sesizezi acum, dar va aparea si reversul monedei.

 

 

Blue, Amalaki e o planta f bogata in Vit. C, in Ayureda se utilizeaza des.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte slaba concentratia, dar pentru luat asa des, cum zici tu, este ok. Eu nu iau decat atunci cand simt ca ma inconjoara nitelus raceala, adica oboseala, stranut. Pac, iau cate 3 compriamte Echinacea de 500 mg de la Daciaplant si fuge totul.

Nu uita, fa si pauze, nu este chiar ok sa obisnuiesti organismul sa fie lenes. Trebuie sa lupte si singur.

 

Diferenta intre plante si vaccin e de la cer la pamant, ultimul este extrem de nociv. Nu sesizezi acum, dar va aparea si reversul monedei.

 

 

Blue, Amalaki e o planta f bogata in Vit. C, in Ayureda se utilizeaza des.

 

Eu cred numai in ce este stiut dupa cercetari stintifice si procesul este cel asteptat. Adevarat ca exista multe medicamente care au fost facute in urma cercetarilor stintifice a medicamentelor babesti dar sa nu exageram ca nu tot ce zboara sunt pasarele.

Uneori exagerarea in cantitatea vitaminilor care se iau,inclusiv vitamina C, poate sa faca mult mai multa paguba corpului decat boala tratata "natural".

 

http://health.thefuntimesguide.com/2009/12/vitamin_c_overdose.php

 

Nu numai vitamina C ci toate altele vitamine. O persoana care mananca echilibrat si aparatul digestiv lucreaza cum trebuie,nu are nevoie sa inghita pilule de vitamine,fier,magneziu si altele. In caz ca intestinul nu permite trecerea vitaminei anumite din alimente in sangele omului,atuncia se va descoperi in analize facute la laborator ca anumite vitamine lipsesc in parte . Cel mai des este tocmai vit. B12. In asa caz,poate persoana sa inghita o mie de pastile de vitamine ca nici ele nu vor reusi sa se infiltreze in sange. In asa cazuri,doctorii prescriu administrarea vitaminei prin injectii.

Pericolul de pagubele la sanatate din inghitirea prea multa vitamina la cine de fapt nu-i lipseste ci numai ca asa crede ca se va pazi de tot felul de boli este un adevarat pericol. Eu va propun sa incetati a fii doctori naturisti ca nu ati invata medicina si puteti face mai multa paguba decat sa aduceti sanatate.

Mai propun sa nu dispretuiti serviciul medical cat timp nu aveti alt serviciu mai bun si mai efectiv. Azi ce au naturistii sunt povesti si folclor dar cand cineva este in real pericol,cine il ajuta este medicina adevarata si nu cea populara. Nu-i asa Blues?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect, daca organsimul e sanatos nu trebuie nici un supliment, ba chiar poate face rau :)

Problema apare ca omul nu mai mananca sanatos. Procesarea alimentelor prin fierbere distruge si ea o parte din nutrienti. Modificarea genetica a legumelor si fructelor ne da si ea peste cap si tot asa si mai este nevoie de un mica jutor. Prefer plantele decat chimicalele.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oua? Oroare? Sa stii ele ca apar in lista de alimente a oamenilor ca cel mai complect aliment. Gasesti in ou o droaie de vitamine si materiale de care are nevoie corpul nostru si in stare de absorbire aproape fara greutate. Printre fructe citricele,bananele,merele si inca multe altele.

 

Omul a fost mult timp clasat ca cei care se hranesc in graunte ,verdeturi si fructe. Asta in acord cu dintii cu care am fost inzestrati de natura. Numai in ultimii zeci de ani a fost adoptata o noua teorie care pretinde ca oamenii sunt in acelas timp si carnivori. Au fost descoperiti fratii nostrii din jungla ,cimpanzeii si urangutanii,cum ies din cand in cand in expeditii ca sa vaneze maimute de alte specii dar si alte animale pe care le mananca cu mare pofta. In carne se gasesc vitamine care sunt indinspensabile oamenilor.

 

La Samsara, intr-adevar este de preferat alimente negatite insa sunt cateva alimente care nu se pot manca crude cum cartofii,vinete si altee. A prefera plante si nu chimicale este o lozinca cam uzata deoarece si in corpul nostru gasesti o groaza de chimicale. Viata nu ar fii posibila fara fier si cam problematica fara zinc,calcium si inca o lunga lista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu. Mi-a fost intotdeauna scarba de oua, nu stiu de ce. Adica mancam daca puneam in ciorba, in placinta, d-astea, insa nu puteam sa le vad in farfurie, asa prajite. Acu le mananc in toate felurile chiar daca mai am unele retineri.

 

Citrice mananc multe, mai ales grefe si mandarine. Grefe zilnic, imi plac la nebunie.

 

De tinut minte ca sunt unele pilule contra tensiunii inalte de sange care recomanda a nu se manca grefe in timpul tratamentului. Numai grefe care noi le chemam grapefruit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am treaba cu pilule din astea, eu am tensiunea mica.

 

Si tanana, maine fac ultimul vaccin si am scapat de aceeeee! dance3.gif

Adica sper, ca urmeaza poimaine rezultatele finale si noul tratament, care sper sa fie doar bautura aia. biggrin2.gif

Acea baiutura care omoara toti microbii? Bea multa dar lasa si la altii.giggle.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blues,daca nu ai inteles pana acuma,beleaua ta este o belea serioasa si ca sa reusesti sa-o invingi trebie sa iesi la razboi contra ei.

"Iesirea la razboi" este pentru tine sa implinesti tot ce ti se da chiar daca nu-i placut uneori. Eu am inteles doctorul care ai vrut sa-l spanzuri deoarece pentru tine,in situatia ta,o urcare de 300 grame in greutate arata ca esti pe bunul drum. In locul tau,i-as multumii doctorului. Asa ca " indoapa-te " si incearca sa urci in greutate ca si puterea corpului tau va creste in lupta contra stafilococului. La dieta de slabire ai timp dupa asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×