Sari la conținut
Forum Roportal
zod

ORIGINEA ROMANILOR - perspectiva istorico-genetică

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Istoria romanilor nu a inceput acum 2000 ani...ma rog ...istoria dacilor...cine sunt stramosii dacilor?de unde au venit ei?cum au aparut pe pamant?sa nu incepeti va rog cu teoria stupida de genul...lut peste care s-a suflat viata....si nici cu cea darwinista...care sustine faptul ca maimutele au suferit mutatii genetice...maimutele exista de foarte mult timp...si de ce nu se mai transforma in oameni? :-)))) ce porcarii de teorii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io cand va aud pe astia cu "maimutele s-au tranformat in oameni" mor nu alta. Arata-mi si mie unde a zis Darwin ca Homo Sapiens e descendent din maimuta.

Familia de primate numita Hominidae, include printre altele si specia Homo din care se trage omul. Celelalte specii sunt de primate din care se trag si maimutele. Doar pentru ca fac parte din aceiasi familie nu inseamna ca specia maimutelor a suferit modificari genetice si s-a transformat in oameni. doh.gif

Specii diferite (cu anumite similaritati) in cadrul aceleiasi familii, nu o singura specie evoluata. Nu intru in detalii pe tema asta. Am incercat sa-ti explic simplificat.

 

Ca si familiile de legume precum ar fi familia Solanaceous din care fac parte si rosia si cartoful. Aceiasi familie, doua legume diferite. Cum ar fi sa emanam teoria ca rosia s-a transformat in cartof sau viceversa ? Hilara nu ? laugh.png

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hilar e sa afirmi ca ai ca stramos o maimuta....eu refuz sa cred o astfel de aberatie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hilar e sa afirmi ca ai ca stramos o maimuta....eu refuz sa cred o astfel de aberatie...

 

Maimuta nu e stramosul omului, in realitate e un fel de ”frate” vitreg de-al acestuia, dupa cum bine ti-a explicat Naeema. Acum, stiu ca romanu' mai zice ca-i frate si cu codru', dar asta doar in sens figurat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Istoria romanilor nu a inceput acum 2000 ani...ma rog ...istoria dacilor...cine sunt stramosii dacilor?de unde au venit ei?cum au aparut pe pamant?sa nu incepeti va rog cu teoria stupida de genul...lut peste care s-a suflat viata....si nici cu cea darwinista...care sustine faptul ca maimutele au suferit mutatii genetice...maimutele exista de foarte mult timp...si de ce nu se mai transforma in oameni? whistling.gif)))) ce porcarii de teorii...

 

Vrei nu vrei tot la maimuta ajungem, dar ca sa te impac uite iti spun fara gluma ca eu am studiat mult timp problema si am ajuns la concluzia ca maimutele din care am evoluat noi oamenii erau gigantopiteci, adica niste fiinte de 3-4 ori mai mari decat gorilele de astazi, bipede si foarte indemanatice avand o capacitate craniana de pana la 700- 1000 cm3 si surprizaaa!!!!!! erau in pielea goala, adica nu aveau blana ci le lipsea blana precum la majoritatea megafaunei (elefanti, rinoceri, hipopotami, s.a.m.d).

 

In domeniul istoriei chiar nu are rost sa mergem foarte departe din cauza urmelor arheologice, zic eu ca putem merge maxim pana in perioada bizantina undeva intre Sicilia si Grecia, apoi la nord in perioada cruciadelor.

 

Daca vrei sa arati ceva va trebui sa aduci dovezi arheologice, izvoare istorice, ...

 

Multi nu inteleg evolutia istorica, am intalnit o multime de oameni care credeau ca migratorii luau tribut de la tarani si cu asta basta, dar multi nu intelegeau ca migratorii nu consumau cereale si ca cea mai mare avere a lor erau sclavii pe care ii capturau si ii vindeau in porturi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hilar e sa afirmi ca ai ca stramos o maimuta....eu refuz sa cred o astfel de aberatie...

 

Si eu refuz sa cred ca omul a fost creat din lut si ca o putere supranaturala a suflat inspre acea plamadire care dintrodata s-a transformat intr-un organism viu, dupa care din coasta lui s-a creat o alta fiinta de sex opus si omenirea s-a multiplicat din doi oameni. Asta e cea mai mare aberatie a tuturor timpurilor. Chiar daca ce a zis Darwin e aberatie, varianta religioasa o intrece detasat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oameni care credeau ca migratorii luau tribut de la tarani si cu asta basta

 

Pe langa altele, isi mai aplicau si amprenta genetica asupra populatiei locale. Bineinteles ca ei nu stiau ca fac asta, pentru ei era doar o satisfacere a poftelor carnale cu ajutorul autohtoancelor. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe langa altele, isi mai aplicau si amprenta genetica asupra populatiei locale. Bineinteles ca ei nu stiau ca fac asta, pentru ei era doar o satisfacere a poftelor carnale cu ajutorul autohtoancelor. smile.png

 

Nu stiu daca era chiar asa si pe vremea aceea existau boli cu transmitere sexuala, ... in general isi luau sclave pe care le controlau in prealabil.

 

Cultura Kesztelly-Balaton-Pecs din sud-vestul Ungariei ne arata ce insemna coabitarea cu avarii, practic aceste grupe romano-venetiene traiau in orase romane fortificate pe cand lumea romana era deja apusa de 50-100 de ani, ... traiau sub un asediu permanent desi faceau schimburi comerciale cu avarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si eu refuz sa cred ca omul a fost creat din lut si ca o putere supranaturala a suflat inspre acea plamadire care dintrodata s-a transformat intr-un organism viu, dupa care din coasta lui s-a creat o alta fiinta de sex opus si omenirea s-a multiplicat din doi oameni. Asta e cea mai mare aberatie a tuturor timpurilor. Chiar daca ce a zis Darwin e aberatie, varianta religioasa o intrece detasat.

Nu ma gandeam ca cineva ar lua literal aceasta relatare biblica. Te poti gandi de exemplu ca lutul reprezenta materia din care este facut universul, "materie" la modul generic. Nu conteaza daca si crezi aceasta relatare, dar iti dai seama ca trebuie inteleasa altfel decat la modul literal, sa nu zic "metaforic", pentru ca e prea pretentios.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma gandeam ca cineva ar lua literal aceasta relatare biblica. Te poti gandi de exemplu ca lutul reprezenta materia din care este facut universul, "materie" la modul generic. Nu conteaza daca si crezi aceasta relatare, dar iti dai seama ca trebuie inteleasa altfel decat la modul literal, sa nu zic "metaforic", pentru ca e prea pretentios.

Deja o dam in offtopic...cu ce e mai presus biblia fata de legendele indiene creationiste sau cele chinezesti sau ale pieilor rosii...niste simple basme..toate...

Eu sunt adeptul interventiei extraterestre pe maimute....si crearii omului sau cealalta teorie care e si mai interesanta...oamenii ar fi urmasii mai multor civilizatii extraterestre esuate pe planeta noastra si care s-au salbaticit...iar cu timpul au ajuns sa creeze mituri si basme cu zei...care erau de fapt fratii si stramosii lor ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×