Sari la conținut
Forum Roportal
Malkia

Relatie cu probleme

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Pai si lamureste-ma... trebuie sa ma pastrez "pura" si sa ma culc cu el cand nu mai sufera? Sau era despre daruire cu totul? secret.gif

 

Nu ma daruiesc "cu totul", nu mi-am pus tot sufletul pe tava. O parte din mine ramane la mine, daca se pierde misterul si vede ca ii mananc din palma s-a dus tot interesul... Nici mie nu imi plac barbatii-catelusi, vreau pe cineva cu personalitate. Mie nu imi e teama ca daca spun ce imi place/nu imi place il voi pierde... La asta te refereai, nu?

Mai, tu chiar crezi ca eu am habar despre ce iti spun aici? Eu pur si simplu raspund in baza celor mai elementare cunostinte. Fie ele si empirice. Sa fiu sincer parca ti-as cere eu tie sfaturi la o adica. Pari sufficient de matura incat sa sti ce trebuie sa faci - in fapt am impresia ca deja ai luat o decizie. Poate esti usor confuza si ai nevoie de o companie active - alta explicatie nu gasesc.

 

Dar sa fim sinceri, tu chiar crezi ca noi credem ca te-am putea face sa crezi in ceva ce tu deja crezi dar nu credem si noi? Zapaceala maxima dar cam asa s-ar traduce threadul tau - si cu ea ...dar si cu ea in rai. Si s sti ca se poate :) Succes. Ia-l de unde e si du-l unde trebuie. Si gata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu ma daruiesc "cu totul"...

 

Rili ? blum.gif

 

...daca se pierde misterul si vede ca ii mananc din palma ...

 

Asta cum se cheama ? tease.gif

 

 

Nesiguranta. Cine s-a fript cu ciorba... dupa ce am dat tot si am fost calcata in picioare, nu mai pot da tot, cel putin in prima faza... are logica? Fix this for me, sunt defecta! blum.gif

Editat de Malkia
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nesiguranta. Cine s-a fript cu ciorba... fix this for me, sunt defecta! blum.gif

 

N-am cum, tre sa ajungi tu singurica la niste concluzii. Dar daca crezi ca trebuie sa te lasi purtata de val... nu stiu cum o sa ajungi la ele.

Poate din nesiguranta alegi si suferinzi, poate par inofensivi si te atrage ca pe moment sunt foarte emotionali, eu de unde sa stiu ?

Eu las oamenii care au niste mega-necazuri in pace, sa isi planga pierderile linistiti, cu ei nu poti sa faci treaba, o sa fii o ancora, un colac de salvare. Dupa ce suferinta s-a terminat... totul s-a terminat.

Imagineaza-ti Romeo si Julieta, dar fara ca familiile lor sa se dusmaneasca intre ele. Se mai incapatanau ei atata si mai puneau ei atata sentiment in a se iubi pe furis, in ciuda sortii ?

Oamenii au tendinta sa vrea ce nu pot avea... si mai tarziu se fac mari si le trece blum.gif

 

Defectiunea pe care ti-am subliniat-o este ca esti deja moarta dupa el si doar incerci sa ascunzi asta.

Editat de S.R.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe topicul precedent iti spuneam sa take a leap of faith si sa iei lucrurile asa cum sunt, altfel incepi cu stangul.

Cam asa ar trebui sa iei lucrurile si acum, asa cum sunt, fara sa incepi sa ai vreo misiune mesianica, fara sa incerci sa repari pe cineva.

Relatia nu e doar cu probleme, relatia e pe moarte si cel mai bun lucru pe care il poti face pentru tine, e sa o lasi sa moara.

Cand cineva iti spune ca nu e pregatit pentru o relatie, de cele mai multe ori nu e pregatit pentru o relatie cu tine si in cele mai multe cazuri asta nu se schimba.

Nu mai cauta lucruri acolo unde nu exista(iti ziceam si asta pe celalalt topic) iubirea, asa cum o percepi tu, nu e perceputa la fel de tipul asta. Si da, intr-o oarecare masura poate avea legatura cu greutatile prin care trece, dar mai mult are legatura cu faptul ca nu vrea relatie cu tine.

Daca o percepea ca tine, era foarte bucuros de faptul ca are pe cineva cu care poa' sa paseasca pe langa tot ce-i arunca ziua de maine in cale, nici macar nu trebuia sa iti spuna, se simtea.

Atat timp cat lucrurile nu-s asa, stop it.

 

Pai sa iau lucrurile asa cum sunt si sa vad unde ma duc sau sa o las moarta, e parerea ta?

 

Nu are cum sa existe iubirea, a trecut mult prea putin timp pentru asta. Vorbim de mai putin de o luna... O luna amara si extraordinara in acelasi timp. Zici ca nu vrea o relatie cu mine, explica-mi asta: ne intelegem bine unul pe altul, ne simtim bine impreuna, atractia dintre noi exista si mi-a spus ca il sperie, de ce poti sa nu vrei o relatie in conditiile astea? Ma depaseste...

 

Am trecut printr-un doliu major, stiu cum e. Indiferent pe cine ai alaturi, tot singur esti. Doliul e o experienta a naibii de individuala. Eu m-am izolat de toata lumea. Nu eram intr-o relatie atunci, nu stiu cum ar fi fost daca eram. Nu ma astept sa fie mare dragoste. Nici acum, cand abia ne cunoastem, nici atunci... e un proces de durata. Si la mine increderea e un proces de durata - nu pot sa zic ca acum il iubesc, trebuie sa treaca timp...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La scurt timp dupa ce incepusem relatia el a incercat sa ma indeparteze, mi-a spus ca simte ca nu poate fi cu tot sufletul alaturi de mine si ca nu vrea sa ma faca sa sufar pentru ca si-a dat seama ce fel de om sunt. Am simtit ca problema nu e asta, i-am dat o pauza si am reinceput sa vorbim, a spus si el ca i se pare aiurea sa nu vorbim.

 

In momentul asta eu sunt cea care il cauta mai mult dar el nu ma indeparteaza.

 

Nu imi dau seama insa daca e ok sa fie asa avand in vedere situatia data, inteleg ca deocamdata e oarecum indisponibil emotional dar uneori mi-as dori sa ma caute si el mai des, nu as vrea sa fiu doar un umar pe care plange si atat... Ce sanse are relatia noastra fragila sa reziste in paralel cu o tragedie?

 

1. El a vrut sa te indeparteze, spunandu-ti ca simte ca nu poate fi "cu tot sufletul alaturi de tine".

2. El nu te mai indeparteaza de vreme ce tu ai decis ca vrei sa continui si asa.

3. El e oarecum indisponibil emotional, nu te cauta, tu esti cea care il cauti.

 

 

 

Eu zic ca sansele sunt minime si ca, din pacate, esti doar umarul pe care plange.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu zic ca sansele sunt minime si ca, din pacate, esti doar umarul pe care plange.

S-a emis ipoteza asta inca din secunda doi. Acum se filozofeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu ai raspuns daca el te cauta atunci cand tu nu mai dai nici un semn de viata.

 

Cred ca nu am vazut, scuze. Pana acum ma cauta si el... acum am decis sa nu-l mai caut, sa vad cand da un semn... pana acum nu a zis nimic, day 2. Ma mancau azi degetele sa-i dau vreun SMS ceva dar am zis sa-l las... Am fost foarte calda pana acum, poate prea calda. Trebuie sa se intrebe un pic de ce nu il caut, nu sa ma ia de-a gata, m-a cucerit si nu mai are nimic de facut... Daca ma va cauta, ok, daca nu... poate mai bine o las moarta.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca nu am vazut, scuze. Pana acum ma cauta si el... acum am decis sa nu-l mai caut, sa vad cand da un semn... pana acum nu a zis nimic, day 2. Ma mancau azi degetele sa-i dau vreun SMS ceva dar am zis sa-l las... Am fost foarte calda pana acum, poate prea calda. Trebuie sa se intrebe un pic de ce nu il caut, nu sa ma ia de-a gata, m-a cucerit si nu mai are nimic de facut... Daca ma va cauta, ok, daca nu... poate mai bine o las moarta.

Da, foarte tare. Am vazut in actiune acest joc cu ma cauta sau il caut eu la nepotul care scria mai devreme pe forum. Puteti cadea mai mult in derizoriu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×