Sari la conținut
Forum Roportal
PaulCristian

De ce nu folosim accesul gratuit la informatie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iar în ce priveşte cartea, se vede cu ochiul liber că ai dreptate: informaţia pe hârtie poate să coincidă cu cea de pe net, dar problema e prelucrarea ei mentală. Pentru mine cititul unei cărţi de beletristică e distracţie, deci implică partea mai jucăuşă din mine şi pur şi simplu vreau să mă simt bine, nu să stau într-o poziţie forţată în faţa ecranului meu fix.Şi ochii se adaptează mai greu. Şi dacă nu ar fi aşa, dacă aş ţine tableta în mână, nu există aceeaşi interacţiune directă cum este cea cu o carte pe hârtie. Cum spune cineva mai sus, internetul este "rece", impersonal, cartea este un lucru intim, apropiat, ca un căţel de pluş şi permite mai uşor manipularea sa, răsfoitul, etc. Şi este dovedit că un om asimilează mai uşor informaţia când utilizează mai multe simţuri în acelaţi timp sau execută diferite acţiuni.

 

Pe de alta parte, cum cititul pe suport electronic implica efort de vedere, adaptare la rigiditatea suportului fizic, efortul de vointa de a citi creste, prin urmare ai mai mari sanse sa iti amintesti si sa tratezi cu seriozitate ceea ce citesti. Eu am citit foarte putin electronic la viata mea, 1-2 carti, nu e placut deloc intr-adevar, dar pe de alta parte citesti intr-un ritm mai lent si te obliga sa ramai conectat mai mult timp la subiectul respectiv. Iar daca citesti si intr-o limba straina, ecuatia se complica si mai tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cunoscând mai mult, știi să te descurci în viață, să-ți susții ideile și să faci diferența dintre bine și rău."

 

Nu e vomitiva ideea asta? Pentru ca daca tu ca individ cunosti mult cu adevarat cu atat dorinta de a-ti sustine ideile scade - ele cred in importanta doar pentru tine si scade nevoia de a fi inteles, de a te explica. De ce m-as explica eu unor cretini? Eu doar, cinic, pot doar sa ma joc cu ei - azi fiind in accord cu ei, scriind uman, maine schimband totalmente optica si abordarea fie si numai pentru a sublinia reactiile - e distractive sa fi considerat labil, nebun samd....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totuşi este cu totul altceva un film, nu poate fi comparată informaţia din film cu cea din carte, este altfel de artă, altfel de distracţie şi în general ecranizările nu sunt reproduceri fidele ale conţinutului cărţii, nici cel puţin succint.

Nu am emis alta ipoteza!

In contextul specificat de mine, ceea ce am spus ramane valabil, in contextul enuntat de tine, ceea ce ai spus este valabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hartia fiind suportul natural, informatia este perceputa mult mai in profunzime si posibil (in unele cazuri) chiar sa fie diferita, accesul la informatie sa fie mai clar(sa zic asa) decat ceea ce este scris pe un suport electronic, care-i unul de tip artificial. Si io prefer cartile scrise pe suport de hartie.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- e distractive sa fi considerat labil, nebun samd....

 

cred ca voiai sa scrii distructiv :D

 

si cred ca afirmatia ta este 90% bravada, dar posibil sa ma insel eu.

"Cunoscând mai mult, știi să te descurci în viață, să-ți susții ideile și să faci diferența dintre bine și rău."

 

Nu e vomitiva ideea asta? Pentru ca daca tu ca individ cunosti mult cu adevarat cu atat dorinta de a-ti sustine ideile scade - ele cred in importanta doar pentru tine si scade nevoia de a fi inteles, de a te explica. De ce m-as explica eu unor cretini? Eu doar, cinic, pot doar sa ma joc cu ei - azi fiind in accord cu ei, scriind uman, maine schimband totalmente optica si abordarea fie si numai pentru a sublinia reactiile - e distractive sa fi considerat labil, nebun samd....

 

cunoasterea are multiple fatete si muchii, ca sa zic si eu ceva "vomitiv"

unii se aleg cu un tip de cunoastere care ajunge sa le deschida usi, sa progreseze real, sa se adapteze la societate,

altii, cu acelasi gen de informatie, asimileaza un alt gen de mesaj. cunoasterea asta este uneori o mare capcana, depinde de structura fiecaruia si de disponibilitati/afinitate. Cert e ca nu poti face abstractie nici de nevoia ta de cunoastere nici de felul in care ai fost "programat" sa o asimilezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×