Sari la conținut
Forum Roportal
PaulCristian

De ce nu folosim accesul gratuit la informatie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu,nu vreau sa fac reclama la blog deoarece sunt destui utilizatori care intra acolo si citesc , dar articolul asta chiar e scris foarte sincer si as vrea si eu sa ajunga la cat mai multi oameni: http://blog.suntec.ro/2013/09/de-ce-nu-folosim-accesul-gratuit-la-informatie-fii-curios.html

 

"Cunoscând mai mult, știi să te descurci în viață, să-ți susții ideile și să faci diferența dintre bine și rău."

Editat de PaulCristian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu,nu vreau sa fac reclama la blog deoarece sunt destui utilizatori care intra acolo si citesc , dar articolul asta chiar e scris foarte sincer si as vrea si eu sa ajunga la cat mai multi oameni: http://blog.suntec.ro/2013/09/de-ce-nu-folosim-accesul-gratuit-la-informatie-fii-curios.html

 

"Cunoscând mai mult, știi să te descurci în viață, să-ți susții ideile și să faci diferența dintre bine și rău."

 

Cristiane, tu vii aici sa ne trimiti în alta parte ?! doh.gif

Pune-ti citatul în practica, sa vad si eu si ceilalti interlocutori cum te descurci la rubrica filosofie, si mai ales cum îti sustii ideile cu privire la titlul topicului ! Daca te descurci bine, eu unul am sa-ti vizitez si blogul, daca nu, ai tot timpul sa te perfectionezi împreuna cu ceilalti.

 

Expresia « informatie gratuita » poate avea si un sens peioratif, adica nu face doi bani . Asta este o ironie dialectica. Sa vedem cum te descurci ! Te superi sau te decizi sa faci o introducere adecvata cu privire la titlul topicului ales de tine…eusa_think.gif

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca este acces la dezinformatie. Gratuitatea e doar o forma de a unge galusca, sa alunece mai usor.

 

Aseneth, ce ironie alunecatoare ! A unge galusca ! swoon.gifrotflmao.gif

 

Oricum, trebuie sa recunosti ca studentul poate fi dezinformat si cu pretul mai mult sau mai putin piperat al minervalului.

Întrebarea filosofica ar fi...cum ne putem da seama ca este vorba de o dezinformatie daca nu avem informatia pertinenta care dezminte dezinformatia ?

 

Ia sa vedem cine si cum se încumeta la o informatie mai informatica, coerenta si inteligibila ce poate fi înteleasa de ori ce dezinformat în scutece ! scare.gif

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am să răspund şi eu, cu toate că sunt boboc pe site şi am uitat aproape în totalitate istoria filozofiei şi filozofii pe care i-am citit...deşi mi-au plăcut mult de tot, sunt mulţi ani de atunci. Am citit odată că un om spunea că de fapt cultura este ceea ce rămâne după ce am uitat tot ceea ce am citit. Poate parţial are dreptate...

 

Voi aborda problema informaţiei gratuite în mod pragmatic, logic şi psihologic oarecum.

Sintagma este ambiguă şi contradictorie. Nu înţeleg la ce fel de gratuitate se referă PaulCristian. Fiindcă sunt un om grav încercat de probleme financiare întreaga viaţă, internetul este pentru mine un lux la care poate va trebui să renunţ. În altă ordine de idei, informaţia apare numai la intersecţia dintre sursă şi receptor, numai în momentul prelucrării, aşadar niciun acces la informaţie, chiar şi la picturile graffiti din scara blocului nu este complet gratuit, fiindcă implică efort de decodificare, consum de energie nervoasă şi deci glucoză sangvină.

 

Bun, să plec de la ideea că e vorba de informaţia accesibilă pentru o oarecare persoană cu un venit decent. Mă întreb dacă prelucrarea informaţiei pe diverse siteuri web este într-adevăr o binefacere şi merită digerată de consumatori. Uneori nu, nu intru în analiza acestui aspect. Alteori, recunosc, internetul poate fi o sursă adecvată de informaţie în special, consider eu, în artele vizuale. Cu ani în urmă am cheltuit bani destui pentru a achiziţiona albume de artă şi cărţi de istoria artei, pentru a regăsi acum pe internet reproduceri de artă fiabile şi într-adevăr mai ieftine. Dar vă asigur că şi în acest caz pentru mine plăcerea mai mare e aceea de a răsfoi şi privi în faţa ochilor pictura sau opera de artă respectivă.

 

Subiectul e prea vast şi a fost desigur analizat de mulţi pe toate feţele. Este vorba de interfaţa de comunicare om-computer şi tarele sau avantajele ei. Sunt din categoria persoanelor care consideră că lectura pe net nu poate să înlocuiască cititul unei cărţi tipărite pe hârtie. Dar aceasta e mai degrabă o problemă psiho-sociologică, nu filozofică.

Editat de Crismonimold
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar o carte cumparata nu este la fel cu o carte citita pe internet, la fel si un cd cu muzica, o pictura, etc. Tocmai de aceea, daca nu suntem atat de bogati, de ce nu profitam? Copiii din ziua de azi nu cunosc lucruri esentiale. Imi aduc aminte de interviul luat pe strada cand erau intrebati adolescentii " Ce stii despre revolutia din 89? " si au raspuns cu " nu stiu nimic" (vezi clipul Sisu si Puya - Gandeste liber). Trebuie sa cunoastem putina istorie, sa citim macar o data pe luna o carte, sa admiram oameni care fac ceva in viata si in tara asta. Sunt foarte multe de vorbit despre aceasta tema, dar eu sunt de parere ca trebuie sa ne eliberam putin mintea pentru a putea construi un viitor.


si pentru "Orhidee" cu tot respectul, dar nu ma prea pricep la filosofie, doar sunt un om tanar care nu prea a citit la viata lui si e dornic de o perioada sa cunoasca tot mai multe lucruri, deoarece mi-am dat seama de importanta cunoasterii, si incerc sa transmit mai departe acest mesaj.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cunoscând mai mult, știi să te descurci în viață, să-ți susții ideile și să faci diferența dintre bine și rău."

Sunt atribute alocate anumitor rezultate ale cunoasterii, numai ca fiecare si toti cei ce constituie societatea se raporteaza la mentalitatea proprie specifica perioadei, atunci cand aleg atributele considerate beneficiu al cunoasterii.

Iata tu, conform propriei mentalitati dobandite prin experientele de cunoastere ce ti-au fost accesibile pana acum, consideri o carte in sens clasic, ca fiid altceva decat o carte citita pe net.

Eu, care in contextul specific al experientei mele de viata, mi-am pierdut rabdarea de a citi, consider un video de pe net in locul cartii dupa care a fost ecranizat, ca cea mai potrivita si de dorit optiune; ma ajuta sa am acces la informatie atunci cand nimic nu ma mai ajuta.

In plus, care e diferenta intre o carte citita pe net si una citita pe hartie, informatia transmisa de autor e aceeasi, doar impresionarile persoanei care citeste, legate de alte aspecte personale si nu de informatia tansmisa de autor, vin sa faca diferenta, melodrama personala.

Sunt din categoria persoanelor care consideră că lectura pe net nu poate să înlocuiască cititul unei cărţi tipărite pe hârtie.

De ce? Ce legatura are informatia transmisa de autor, cu suportul care o face accesibila clientului?

In conditiile in care clientul e sanatos desigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Ce legatura are informatia transmisa de autor, cu suportul care o face accesibila clientului?

In conditiile in care clientul e sanatos desigur.

 

nu citesc ebooks niciodata. nu le-am inteles, nu le plac, nu imi place ideea de a citi ceva 'rece'. cartea pe hartie o citesc, ziarele pe net citesc, dar niciodata nu am citit cu interes nimic pe net, tot mai bine citesc pe hartie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

nu citesc ebooks niciodata. nu le-am inteles, nu le plac, nu imi place ideea de a citi ceva 'rece'. cartea pe hartie o citesc, ziarele pe net citesc, dar niciodata nu am citit cu interes nimic pe net, tot mai bine citesc pe hartie.

Asa cum ziceam, nu are nici o legatura informatia transmisa de catre autor, cu suportul purtator al acelei informatii, problemele celui ce nu agreaza unul sau altul dintre formele de transmitere a informatiilor au legatura cu impresionarile sale ca cititor, dar referitor la altceva decat la informatia transmisa de autor, referitor la "vehiculul purtator de informatie"!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt atribute alocate anumitor rezultate ale cunoasterii, numai ca fiecare si toti cei ce constituie societatea se raporteaza la mentalitatea proprie specifica perioadei, atunci cand aleg atributele considerate beneficiu al cunoasterii.

Iata tu, conform propriei mentalitati dobandite prin experientele de cunoastere ce ti-au fost accesibile pana acum, consideri o carte in sens clasic, ca fiid altceva decat o carte citita pe net.

Eu, care in contextul specific al experientei mele de viata, mi-am pierdut rabdarea de a citi, consider un video de pe net in locul cartii dupa care a fost ecranizat, ca cea mai potrivita si de dorit optiune; ma ajuta sa am acces la informatie atunci cand nimic nu ma mai ajuta.

In plus, care e diferenta intre o carte citita pe net si una citita pe hartie, informatia transmisa de autor e aceeasi, doar impresionarile persoanei care citeste, legate de alte aspecte personale si nu de informatia tansmisa de autor, vin sa faca diferenta, melodrama personala.

De ce? Ce legatura are informatia transmisa de autor, cu suportul care o face accesibila clientului?

In conditiile in care clientul e sanatos desigur.

Sunt de acord cu opţiunea ta în ce priveşte videoul de pe net. Este alegerea ta, şi eu mi-am pierdut "răbdarea" de a citi. Totuşi este cu totul altceva un film, nu poate fi comparată informaţia din film cu cea din carte, este altfel de artă, altfel de distracţie şi în general ecranizările nu sunt reproduceri fidele ale conţinutului cărţii, nici cel puţin succint. Primul exemplu pe care mi-l amintesc e cel al celebrului roman Contele de Monte Cristo, în care finalul a fost cosmetizat, pentru a mai atenua gustul amar al versiunii originale. În general aşa se întâmplă, deci este alegerea fiecăruia ce vrea să cunoască.boredom.gif

 

Iar în ce priveşte cartea, se vede cu ochiul liber că ai dreptate: informaţia pe hârtie poate să coincidă cu cea de pe net, dar problema e prelucrarea ei mentală. Pentru mine cititul unei cărţi de beletristică e distracţie, deci implică partea mai jucăuşă din mine şi pur şi simplu vreau să mă simt bine, nu să stau într-o poziţie forţată în faţa ecranului meu fix.Şi ochii se adaptează mai greu. Şi dacă nu ar fi aşa, dacă aş ţine tableta în mână, nu există aceeaşi interacţiune directă cum este cea cu o carte pe hârtie. Cum spune cineva mai sus, internetul este "rece", impersonal, cartea este un lucru intim, apropiat, ca un căţel de pluş şi permite mai uşor manipularea sa, răsfoitul, etc. Şi este dovedit că un om asimilează mai uşor informaţia când utilizează mai multe simţuri în acelaţi timp sau execută diferite acţiuni.

 

Aceasta e părerea mea, dar mai contează şi ce învăţăm de mici.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×