Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce ar fi carnea de pasare si curcat ceva sanatos ? De ce cat mai putin ulei ?

 

Tu spui fructe si legume iar apoi spui cat mai putin zahar. Astea sunt mana in mana nu merg separat. :)


Din cate citesc prin unele articole, sanatos este sa mananci mai nimic, doar buruieni si din an in paste ceva gatit cu carne.

Eu nu fac asta, dar incerc pe cat posibil sa ma tin de cateva reguli alimentare care pot schimba in bine stilul de viata:

- fructele se manaca pe stomacul gol (dimineata) sau intre mese, la distanta de 2 ore minim de la ultima masa

- mananca tot ce iti place dar nu exagera. oricum daca manaci prea des ceva care iti place mult, o sa constati ca nu mai are acelasi gust si nu-ti mai place la fel biggrin2.gif

- incearca sa elimini alimentele care sunt de proasta calitate, in speta cele care contin conservanti si sunt bogate in E-uri. Daca dai un ban macar sa merite. Iar daca ai pofta de ceva de soiul, nu strica o data la lasata secului.

- fara sucuri acidulate sau cele cu zahar/chimicale

- reduceti cafeaua la placerea gustului, daca puteti.

- inlocuiti zaharul cu mierea de albine

- hidratati-va corespunzator, eu recomand ceaiuri naturale, sucuri naturale (dar si astea sunt rele pt dinti), fructe, legume crude

- respecta cele trei mese ale zilei: am spus 3, deci inclusiv mic-dejun, inclusiv cina. Fructele dintre mese nu se pun la socoteala

- fa miscare cat mai multa inainte si dupa masa. asa vei capata pofta de mancare si iti vei transforma mancarea in energie

- mergi pe jos daca poti face asta cel putin 1-2 ore pe zi. mersul ajuta si la fizic si la psihic, este un de-stresant natural.

- si nu in ultimul rand, gandirea pozitiva ajuta inclusiv in alimentatie. Nu trebuie sa mananci verzi uscate sa arati beton, trebuie sa fii multumit in pielea ta si, bineintes, sa te placi asa cum esti.

 

In principiu e bine...dar nu inteleg ceva...tu sugerezi sa mancam fructe doar dimineata sau dimineata si intre mese.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu mananc fructe si seara, dupa masa, dar regula este cea de mai sus. nu poti manca numai fructe, 3 portii pe zi sunt arhisuficiente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mananc fructe cu portia ci cat am si cat pot. In afara de asta beau sucuri din fructe, legume, radacinoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o portie este cat pot eu manca o data laugh.png

 

pai tu nu mananci altceva biggrin2.gif in cazul tau este permis sa mananci fructe oricand, adica pe stomacul gol.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu toata lumea poate manca fructe pe stomacul gol!!! eu nu pot de exemplu si nici nu ma stresez cu aceste reguli sanatoase ca nimeni nu-mi dicteaza ce e bun pentru mine. Doar ce plac ochilor mei pot sa mananc!!! in rest poa' sa fie de oriunde caviar si altele, eu nu gust nimic. Daca nu mi-e foame, nu mananc de dragul orei pranzului sau al cinei. Si mereu imi satisfac poftele. Eu asa ma simt sanatoasa, coniacul inclus in planul de zile mari. Imi plac noile reguli la mancat fructe doar pe stomacul gol, nu stiu cine a inventat chestia asta dar mie-mi plac cu mancare sau dupa masa cel mai mult, ca asa m-am obisniut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ochi tai poate sa placa pozele de la mac, mezelurile de pe rafturi, chipsurile, etc...asta nu inseamna ca ce iti place la vedere este o alimentatie sanatoasa. Suntem ceea ce mancam si ce bem, nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ochi tai poate sa placa pozele de la mac, mezelurile de pe rafturi, chipsurile, etc...asta nu inseamna ca ce iti place la vedere este o alimentatie sanatoasa. Suntem ceea ce mancam si ce bem, nu ?

 

adica tu esti o varza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place mie de vorbe savante care presupun ca mananc mezelurile ca-s frumoase si aromate in virtina si altele din cauza ca ei au renutat la toate alea pentru viata prelungita, sa zicem. Asa vorbesc si doctorii: renunta la bere si vin, nu manca fursecuri si inghetata, nu te atinge de floricele de porumb si porc ... ca de aia esti bolnava!!! Asa presupun si pocaitii despre catolici ca sintem alcoolici ca ei au jurat ca nu se ating de sticla, dar abia asteapta sa ajunga acasa sa bea, si aproape toti mor de ciroza la ficat de la alcool.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba doar de lungimea vietii ci si de calitatea ei...cate medicamente ajungi sa bagi in tine, cat stai prin spitale, cat te chinui, etc. Viata este mai frumoasa cu o alimentatie usoara, sanatoasa, buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In State nu te tine in spitale prea multe zile, prepararea inainte de operatii face pacientul acasa!!! pentru asta nu platesc asigurarile.

Daca cineva nu respecta cerintele asigurarilor sa mearga la control medical si analiza de sange, nu va fi tratat mai tarziu asa ca ...

si cei care manaca raw vor muri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×