Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Folositi ulei de palmier in bucatarie? la ce?

Cica nu e toxic daca-l refolosesti, asa cum se intampla cu uleiul de floarea-soarelui. Am vrut si eu sa cumpar, insa, desi am auzit ca n-are gust, tot ma tem ca nu-mi place.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voua nu vi se pare ca toate aceste tone de uleiuri pe care le gasim prin supermarketuri - de semine de struguri, de palmieri, de te miri ce - nu sunt naturale? De unde atatia samburi de struguri sa scoata atatea tone de ulei?

Naiba mai stie. Oricum, n-avem siguranta ca exista ceva din ceea ce mancam care sa fie natutral.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voua nu vi se pare ca toate aceste tone de uleiuri pe care le gasim prin supermarketuri - de semine de struguri, de palmieri, de te miri ce - nu sunt naturale? De unde atatia samburi de struguri sa scoata atatea tone de ulei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voua nu vi se pare ca toate aceste tone de uleiuri pe care le gasim prin supermarketuri - de semine de struguri, de palmieri, de te miri ce - nu sunt naturale? De unde atatia samburi de struguri sa scoata atatea tone de ulei?

pai de aia sunt si asa de scumpe aceste uleiuri .. altele ca uleiul de ardei iute, de chimen etc banuiesc ca se face un fel de macerat dintr-un ulei bun si aceste seminte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai de aia sunt si asa de scumpe aceste uleiuri .. altele ca uleiul de ardei iute, de chimen etc banuiesc ca se face un fel de macerat dintr-un ulei bun si aceste seminte

Uleiul de palmier nu e scump. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refereram aici la cel din struguri, susan, migdale and co :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voua nu vi se pare ca toate aceste tone de uleiuri pe care le gasim prin supermarketuri - de semine de struguri, de palmieri, de te miri ce - nu sunt naturale? De unde atatia samburi de struguri sa scoata atatea tone de ulei?

Nu mi-am pus intrebarea pentru ca nu m-am gandit niciodata sa cumpar pt ca sunt cam scumpe aceste uleiuri, nu-i asa?

Fiind scumpe nu cred ca le cumpara multi deci nici nu se produc chiar asa multe tone......asa ma gandesc eu, nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voua nu vi se pare ca toate aceste tone de uleiuri pe care le gasim prin supermarketuri - de semine de struguri, de palmieri, de te miri ce - nu sunt naturale? De unde atatia samburi de struguri sa scoata atatea tone de ulei?

 

 

Cred ca n-ai pus la socoteala cate tone de vin se preseaza din ce cantitate de struguri in Italia numai, iar samburii cred ca se separa cu un jet de apa dintre coji si se preseaza la rece ca se obtine acea culoare verzuie si foarte aromata de ulei divin.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×