Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci,credeti voi ca alergatul este egal cu plimbarea/mersul?Sau ati sesizat diferente intre si intre?

 

Daca e egal nu stiu, dar stiu ca am slabit mult cand lucram in ture si faceam de 2 ori drumul casa-serviciu, serviciu-casa. A durat cam 3 luni. Nici nu era mult de mers, nu mai mult de 2-3km cred, ajungeam in 10 minute. Dar repetat de 4 ori pe zi a ... mers.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata ! Am aflat ! Problema e alta : Astia confunda lime-ul cu lamaia ! Lamaia nu da nicio reactie alcalina la nivelul stomacului, ba chiar creste aciditatea cum spuneam. Doar prima da reactie alcalina. De-asta e bine sa se informeze omul, ca daca pune mana un bolnav de ulcer gastric sa manance lamaie, vai de el.

Wrong. Lamaia ingestata obtine proprietati alcaline. Mi-a zis socrul ca el ii medic PhD si e toba de carte la chimie. ;)

 

Normal, e alcalina! :lol:

Normal. E chiar recomandat ca dimineata pe stomacul gol sa se bea un pahar de apa cu sucul de la o lamaie strors in el. E enorm de bun pentru sistemul digestiv dis de dimineata si stimuleaza productia de bila a ficatului.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciocolată de casă gătită fără foc si fara zahar :spiteful:

 

 

Ingrediente:

 

1 avocado

4-5 linguri de ulei de palmier

3 linguri de miere

1 cană de migdale

100 gr de cacao pudră

1 cană de apă

1 baton de vanilie

 

 

Mod de preparare:

 

Asemenea tuturor produselor raw, şi ciocolata de casă se face foarte uşor. Toate ingredientele se pun în mixer şi se amestecă până când se transformă într-o pastă. Apoi, cu ajutorul unei linguriţe, din această cremă se pune în forme de ciocolată, mici sau mai mari, după gust, iar apoi se pun la congelator.

După circa o oră se pot servi fără probleme.

 

http://www.unica.ro/detalii-articole/articole/retete-raw-ciocolata-casa-gatita-fara-foc-19626.html

Editat de Equilibrium Girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A citit cineva cartea "Studiul China"? vroiam sa stiu ce parere aveti.

Pentru cei care nu o cunosc este o carte despre cancer si alimentatie, daca va intereseaza o puteti gasi aici:

 

http://www.scribd.com/doc/43593635/Studiul-China

 

Mie personal mi se pare o carte cu informatii utile pentru oricine si este scrisa intr-un mod care te tine in priza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand sucul proaspat si natural de afine pt ca au aparut in perioada asta in piete.

Eu beau dimineata pe stomacul gol o cana de apa plata (sau minerala) cu afine zdrobite si o lingurita de miere.

 

Puteti incerca si inghetata de afine, are o culoare foarte frumoasa:

 

http://ebunatati.blogspot.ro/2011/08/inghetata-de-afine.html

 

 

 

 

Profil nutritional pentru o cana (200 grame) de afine:

 

Fibre: 3.92 g

Calciu: 8.70 mg

Fier: 0.24 mg

Magneziu: 7.26 mg

Fosfor: 14.50 mg

Potasiu: 129 mg

Sodiu: 8.70 mg

Zinc: 0.16 mg

Cupru: 0.08 mg

Mangan: 0.40 mg

Seleniu: 0.88 mcg

Vitamina C: 18.86 mg

Vitamina B1: 0.06 mg

Vitamina B2: 0.08 mg

Vitamina B3: 0.52 mg

Vitamina B6: 0.06 mg

Acid folic: 9.28 mcg

 

 

Totusi afinele constipa si nu e bine sa consumati foarte multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu beau dimineata pe stomacul gol o cana de apa plata (sau minerala) cu afine zdrobite si o lingurita de miere.

 

De ce le-as zdrobi afinele??? am dinti de metal/implanti si pot sa le mestec!!! sau ceva efect special se intimpla daca le fac suc ... si de ce mai trebuie si miere??? vara nu pot nici sa pronunt acest cuvant cand avem zeci de fructe dulci ieftine.

 

Pentru ce conditie faci aceasta cura? ca noi mancam afine aproape zilnic.

 

Eu prepar cupe cu fructe sa fie mai usor de mancat daca la cineva e putin foame inainte de masa, care poate deveni sau inlocui salata!!! Daca termin o cupa nici foame nu mai am.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×