Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

3000 de lei pt cei cu 10 la bac. Este etic ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Depinde de zona etno-folclorică ...

 

In Harghita am petrecut copilaria si in Maramures, prima zona era foarte rece in acele timpuri, doar cartofi si inca putine plante se putea cultiva din cauza frigului unde aveam foarte mult pamant, vara insa era foarte scurta. De mici ne reprosa bunicul ca mancam painea degeaba desi nu stateam o clipa fara sa facem nimic. Ne iubea dar nu voia sa arete, crezand ca devenim lenesi si numai stiu cum. La noi se vorbea foarte mult in casa de educatie, atunci mama a fost invatatoare de clasa elementara in maghiara.

Facea parte si de consiliul comunal la laut diferite decizii, era la multe sedinte chemata. O mare parte din verisori si unchi/matusii mamei erau in invatamant chiar si la Inspectorat la Targu-Mures, directori de licee in Odorhei si in Ardeal peste tot.

Voiam sa devin si eu invatatoare cand eram in primele clase!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nici nu stiu ce sa spun la asta, noi secuii de mici lucram pe langa casa, ingrijeam fratii mai mici, spalam cu mana lucrurile mai mici ,

spalam vasele, pliveam rasadurile cu flori si cele de verdeturi si unde nu trebuiau instrumente ca erau mai mari ca noi.

Rostul invatatului a fost priceput din pruncie!!! ... te scapa de munca agrara de ferma!!!

 

n-ai inteles, eu nu vorbesc de munca din gospodarie prestata pe gratis. din astea dadeam si cu sapa :D

 

ma refer la munca retribuita, la munca intelectuala intr-un colectiv. sunt chestii foarte diferite la prima vedere. in realitate doar atitudinea fata de munca face diferenta pentru felul in care o percepi si prestezi. problema mea a fost sa ma prind ce presupune, dupa aceea nu a fost chiar asa de greu. inca mai am de inteles anumite amanunte esentiale :D

 

Cât a trăit el, i-a lăudat pe comuniști că-l scăpaseră de muncit pământul. Chiar și atunci când comuniștii au confiscat acel pământ, el tot bucuros a fost, atât de mult ajunsese să urască munca în agricultură.

 

Si avea dreptate, pe bunica mea a omorat-o munca pamantului. Avea atata pamant pe care il muncea doar ea incat era cot la cot cu animalele, daca se poate spune asa. Si nu avea de ales, pe comunism nu aveai voie sa vinzi animale, sa le sacrifici, iar pamantul era privit ca aur curat, nu se punea problema sa il lasi nelucrat. Deci nu avea prea multe alternative.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-ai inteles, eu nu vorbesc de munca din gospodarie prestata pe gratis. ma refer la munca retribuita, la munca intelectuala intr-un colectiv. sunt chestii foarte diferite la prima vedere. in realitate doar atitudinea fata de munca face diferenta pentru felul in care o percepi si prestezi.

 

De unde eu vin, nu se discuta de munca fara retributie monetra sau in natura!!! nu conteaza ca-i munca fizica sau intelctuala.

Legea muncii este sa fie exprimata in valoare echivalenta in aur sau currency, depinde de mai muti parametri aici.

Eu negociez prima conditiile de munca si contravaloarea, pe urma daca-mi convine, lucrez. Nici in vis nu le separ aceste notiuni de asta ti se pare ca eu nu inteleg ... doar in fostele tari comuniste se accentuaza separat pe munca intelectuala si fizica, in restul lumii e doar munca!!! Nu conteaza ce lucri, trebuie sa te scoli, imbraci, maninci si sa pleci cu ceva mijloc de transport la munca, asta deja implica efort si bani, deci nu e gratis sau experimental, ci platit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
altfel spus daca nu esti perfect, nu esti bun.

Nu, dacă nu eşti perfect nu ai 3000 de lei în plus, atâta tot, nu înseamnă că "nu eşti bun".

Am urmărit statistica elevilor cu media 10. Doar 16 din 124 sunt băieţi. Se poate interpreta şi asta.

Încă o situaţie interesantă. O elevă din Bucureşti a luat 9,75 la Mate, a făcut contestaţie şi a luat 10, a luat 9,85 la Fizică şi 10 după contestaţie. La Limba Română nu a făcut contestaţie, şi a rămas cu 9,85sclerosis.gif

 

 

Asta e o viziune profund comunistă. Ce treabă are universitatea cu condițiile de mediu sau cu statutul favorizat sau defavorizat al candidatului? ”Să dăm numai câte două, să ajungă la toată lumea” sau care e ideea?

 

 

Ideea era ca la niciun liceu să nu se poată copia. În acest fel şansele sunt egale.

Cred că asta descrie cum nu se poate mai bine confuzia totală din societatea românească. Nu ajungi actor celebru pe baza studiilor, iar proba de la intrare e practic inutilă.

Un actor fără studii este doar un diamant neşlefuit. Nu vorbesc doar despre studii universitare ci şi despre şcoli de actorie, lucrul cu regizori de marcă.

 

Personal, cred că e greșit să folosești bani pubici pentru astfel de premii și cred că e încă și mai greșit să mobilizezi elevii să învețe oferindu-le premii în bani.

 

Nu cred că elevii au învăţat doar pentru acei bani.

Jumătate din fosta mea clasă din liceu s-a dus la medicină, iar alea cu 10 erau fetele, bineînțeles. Sunt ele medici, dar crezi că a ajuns vreuna medic celebru?

Câte s-au dus doar împinse de la spate de părinţi?

Cunosc şi eu asemenea drame.

Sistemul românesc de învățământ nu identifică aptitudinile și vocația elevului, ca să o dezvolte.

Tocmai în acest scop există concursurile şcolare, şi se fac, mai ales pentru fazele superioare, numeroase ore suplimentare de pregătire (fireşte, neplătite).

 

Nu avem clase de supra-dotati, profesorii nu sunt pregatiti la un asa nivel. Plus ca acei elevi supra-dotati sunt dificili.

În urmă cu câţiva ani era un astfel de centru de pregătire pentru olimpicii de la Geografie din Bucureşti. Veneau unii dintre profesorii cei mai buni pentru câte un capitol, chiar şi profesori de la Universitate.

Iar munca cu asemenea copii nu este dificilă, este doar altfel. Trebuie doar să dirijezi, să îndrumi învăţarea, să formulezi probleme la care să găsească soluţii.

Nu trebuie neapărat să fii mai bun decât ei. Bela Karoly nu era un gimnast mai bun decât Nadia, dar a ştiut să-i scoată în valoare calităţile.

Editat de Marinel
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
era un astfel de centru de pregătire pentru olimpicii de la Geografie din Bucureşti. Veneau unii dintre profesorii cei mai buni pentru câte un capitol, chiar şi profesori de la Universitate.

 

Hai să fim serioși, ce utilitate practică are o Olimpiadă de Geografie? Ce performanță poți să faci în domeniu?

 

Domeniile care ar trebui încurajate sunt cele care duc tehnologia înainte. Știai că tipul care a creat cardurile de memorie pe care le produce Sandisk e român? Dar a trebuit să plece din țară pentru asta, evident. Iar în timpul ăsta, voi vă ocupați cu olimpici la Geografie doh.gif

Iar munca cu asemenea copii nu este dificilă, este doar altfel. Trebuie doar să dirijezi, să îndrumi învăţarea, să formulezi probleme la care să găsească soluţii.

Nu trebuie neapărat să fii mai bun decât ei. Bela Karoly nu era un gimnast mai bun decât Nadia, dar a ştiut să-i scoată în valoare calităţile

 

Da, mai greu să găsești profesori care să poată suporta ideea că elevul știe mult mai multe decât el. Am avut profesori care suportau destul de ușor asta, dar am avut și mai mulți profesori pentru care asta era de nesuportat.

 

Cât despre Bela Karoly, Nadia nu e capabilă nici azi să vorbească relaxat despre bătăile pe care le încasa pe vremea aceea. Bine că un psihopat ca ăla ți-ai ales ca exemplu de profesor pentru elevi care să facă performanță! doh.gif

 

Ai văzut profesorii din The Blind Side? Așa ar trebui să fie profesorii, nu ce găsești în România. De-aia în clasamentul primelor 10 universități din lume, 6 sunt americane și 4 britanice.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Hai să fim serioși, ce utilitate practică are o Olimpiadă de Geografie? Ce performanță poți să faci în domeniu?

 

Domeniile care ar trebui încurajate sunt cele care duc tehnologia înainte. Știai că tipul care a creat cardurile de memorie pe care le produce Sandisk e român? Dar a trebuit să plece din țară pentru asta, evident. Iar în timpul ăsta, voi vă ocupați cu olimpici la Geografie doh.gif

Eu stiu niste pusti, la mine in cartier, care au fost in clasa de supradotati la scoala generala. Deci, aveau 10-12 ani, si studiau fizica cuantica, dar asta se intampla in urma cu vre-o 10 ani pe putin. Cred ca pe vremea cand era Mironescu ministru, daca nu ma insel. Nu stiu sigur. Dar acele clase au existat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dacă nu eşti perfect nu ai 3000 de lei în plus, atâta tot, nu înseamnă că "nu eşti bun".

 

Iar munca cu asemenea copii nu este dificilă, este doar altfel. Trebuie doar să dirijezi, să îndrumi învăţarea, să formulezi probleme la care să găsească soluţii.

 

 

Ideea era ca elevii geniali nu prea iau 10 pe linie, ei se specializeaza de timpuriu si ajung sa exceleze intr-un domeniu. Am avut un coleg care era sa ramana corijent la chimie, a invatat sa ia nota de trecere de l-a lasat masca pe profesor (stia pana si in plus de materie), iar deja anul urmator tinea lectiile in locul profesorului :D

A dat apoi la medicina. Sunt un pic mai dificili.

 

De unde eu vin, nu se discuta de munca fara retributie monetra sau in natura!!! nu conteaza ca-i munca fizica sau intelctuala.

Legea muncii este sa fie exprimata in valoare echivalenta in aur sau currency, depinde de mai muti parametri aici.

Eu negociez prima conditiile de munca si contravaloarea, pe urma daca-mi convine, lucrez. Nici in vis nu le separ aceste notiuni de asta ti se pare ca eu nu inteleg ... doar in fostele tari comuniste se accentuaza separat pe munca intelectuala si fizica, in restul lumii e doar munca!!! Nu conteaza ce lucri, trebuie sa te scoli, imbraci, maninci si sa pleci cu ceva mijloc de transport la munca, asta deja implica efort si bani, deci nu e gratis sau experimental, ci platit.

 

asa ar fi de dorit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Discutia se doreste a fi una filosofica. Daca este etic sa faci asta, sa acorzi un premiu in bani celor care au fix 10 la bac ?

 

 

E ok sau nu ? Din punctul meu de vedere apar multe probleme de natură etică, discriminatorie.. dar nu vreau sa incep sa le enumăr. Va astept cu argumente, daca e ok de ce, la ce ajută... ?

 

 

link stire sunt 130 de elevi care au luat 10 pe linie.

 

nu ma refer numai la acest caz ci in general si la alte cazuri de tipul acesta in care sunt premiate doar varfurile. cazul acesta e un pic mai special deoarece sunt doar cei cu fix 10 si de aici dpmdv decurg mai multe probleme de ordin moral.

 

etic? hmmm, poate...

discriminatoriu ? ........atunci toate bursele, toate premiile la olimpiade si concursuri - fie ele de sah sau atletism sunt discriminatorii. nea.gif

 

daca ajuta? ...cred ca prea putin. Majoritatea celor care au luat 10 pe linie au facut meditatii inainte de bacalaureat si au cheltuit mult mai mult. Si cei care au luat 9 au cheltuit si nu au luat premiu. E doar o forma de premiere a celor care s-au evidentiat prin nota obtinuta ( 10 ) - care putea sa fie sau nu cumparata si ea - dar sa nu intram in detalii.phiu.gif

 

Initiativa din 2011, continuata si anul trecut si anul acesta pare doar o incercare de a revigora ideea de invatamant, interesul elevilor in scoala. Poate,poate le mai trece ideea ca nu iti trebuie prea multa scoala in viata ca sa te realizezi ci doar parinti cu bani si sa ai spirit de afacerist. dirol.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu-s de acord cu banii platiti de stat inapoi catre popor. Ca astia vin in forma asta, iar sunt ok. Ma bucur cand citesc ca statul mai si da inapoi, nu ca doar ia, ia, ia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acei tineri merg sa studieze si le trebuiesc bani foarte multi!!! eu le-as finanta macar tuition-ul ca si asa mai scump este partea cu living expenses in strainatate, si parintii se vor imprumuta pana mai au suflet in ei sa puna pe masa Euro 100,000 cel putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×