Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

3000 de lei pt cei cu 10 la bac. Este etic ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

Ele s-au făcut medici pentru statutul social pe care-l conferă profesia, dar acel statut social derivă din munca neurochirugilor, nu din munca la redactarea prospectelor de medicamente!

 

Sistemul românesc de învățământ nu identifică aptitudinile și vocația elevului, ca să o dezvolte. Ci dimpotrivă, elevul dotat trebuie să lupte împotriva sistemului, al cărui scop e uniformizarea și inocularea obedienței. Toată activitatea în școală nu e decât o uriașă mistificare, o nevroză colectivă, la fel ca și religia. doh.gif

 

ok, ai dreptate, e un sistem mai prost decat in alte tari. Si sora mea e medic, si un medic bun, apreciat, desi nu excela dar asta isi dorea. Este foarte apreciata desi nu face operatii pe creier, dar insufla siguranta pacientilor si ii ingrijeste. Eu nu cred ca situatia e asa de josnica, asa cum spui, dar ma rog.

 

Imi pare ca esti foarte revoltat. dar sistemul de invatamant este sitem de educare in masa, nu e croit pentru elite sau genii. Nu avem clase de supra-dotati, profesorii nu sunt pregatiti la un asa nivel. Plus ca acei elevi supra-dotati sunt dificili. Oricum ar fi, invatamantul este din ce in ce mai prost nu pentru ca era bun inainte, ci pentru ca nu exista coerenta in programa scolara si nici profesori motivati. Iar ca sistem nu incurajeaza aplicarea si gandirea, ci reprodicere-memorare. In clasa a XII-a eram atat de satula de memorare incat n-ar mai fi intrat nici o poezie de 4 versuri. Si tot asta reusesc si acum.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca si in SUA dar nu numai acolo, admiterea la cele mai prestigioase universitati se face pe baza de dosar.

 

In USA nu s-ar putea pretinde studentilor sa calatoreasca pentru admitere ca n-ar avea bani decat un numar redus din ei cu parinti instariti. Nu exista reduceri studentesti la avioane si niciunde decat militaresti. Ar sta cladirile facultatilor goale, ca cei care ar intra si iesi de acolo, nu se grabesc pe piata muncii, ei nu vor lucra si asa ca sint proprietari de una-alta!!! De asta se incurajeaza tineretul la educatie sa fie cine sa lucreze in fabricile de toate alea, ca bogatilor diploma foloseste doar ca un titlu de onoare cand se citesc ce au studiat fiecare la Balul de Crucea Rosie, si sa fie mai atragatoare la maritat fetele. Se recruteaza de 100 de ori mai multi studenti ca nu toti vor ajunge la pensie din ei pe langa ca au studiat mult, se considera tot feluri de mergini de eroare sa zic asa, ca va fi un scazamant mare pe parcursul vietii.

 

Iar in caz ca nu ar reusesi sa intre undeva un student, ar fi un dezastru financiar familiei pierderea, ca banii imprumutati de la banca se taxeaza la greu cu dobanda. Din cauza asta s-a introdus metoda de urmarire al tinerilor prin intermediari. Proprietarii de firme si filantropistii ofera bursele si tot ei urmaresc activitatea tinerilor pe tot parcursul liceului!!! Intervin daca are probleme acasa, le muta la o scoala mai specializata daca este nevoie, ii acorda toata atentia doar sa vada pana unde ajunge cu inteligenta si vointa de a deveni cineva. Acesti sudenti primesc burse 100% de la acesti binevoitori care vor termina facultatea si vor lucra si in cercetari stiintifice. Traditia america este, odata plecat pentru facultate, e ca si cum a plecat pentru totdeauna din casa copilul, ca nu se intoarce si asa decat pentru o vacanta scurta cateodata pentru evenimente speciale de familie!!!

Se admite si cu nota 5, ca nu mereu al cu nota mare este as-ul, li se da o sansa tuturor care decid ca vor sa invete!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord, nimeni nu o sa invete 12 ani cu gandul la un amarat de premiu. Este un gest simbolic, sa se duca in vacanta pe banii aceia pt ca a obtinut uun rezultat exceptional. Daca in 5 ani n-am mai avea deloc note de 10, ar fi mai bine? Nu depind una de alta, este insa o recompensa la locul ei.

 

Nota este însăși recompensa, nu are sens să oferi recompensă la recompensă. Și așa cum spunea [Marinel] , dacă un elev ia 9,98 la bac nu înseamnă că știe mai puțin decât cel care a luat 10.

 

Toată aberația din sistemul de învățământ în asta constă, în îndoctrinarea elevului cu faptul că nota e importantă. Nu e! :doh:

Ca părinte, e OK să-i oferi copilului de clasa a cincea o recompensă dacă a învățat capitalele statelor europene sau dacă a învățat o poezie pe de rost. Dar e o prostie să-i oferi acea recompensă pentru că a luat un 10 la geografie sau la română. Poți înțelege asta?

 

Exact în asta constă prostia ministerului, în a oferi recompense pentru nota la bac! :doh:

sistemul de invatamant este sitem de educare in masa, nu e croit pentru elite sau genii. Nu avem clase de supra-dotati, profesorii nu sunt pregatiti la un asa nivel.

 

Geniile sau supradotații s-ar descurca foarte bine și fără sistemul de învățământ. În liceu, la orice obiect existau în clasă 4-5 elevi care știau mai mult decât profesorul pe anumite subiecte (nu mereu aceiași 4-5 elevi la fiecare obiect, evident).

 

Tocmai elevii mai neajutorați ar trebui învățați ce e important și ce nu, tocmai ei provin din familii unde nu prea are cine să-i educe corect și tocmai ei au nevoie de sistemul de învățământ. Nu geniile.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca părinte, e OK să-i oferi copilului de clasa a cincea o recompensă dacă a învățat capitalele statelor europene sau dacă a învățat o poezie pe de rost. Dar e o prostie să-i oferi acea recompensă pentru că a luat un 10 la geografie sau la română.

 

Eu nu sint deacord ca trebuie recompensat copilul pentru ca a invatat ceva!!! Mai degraba i se explica daca nu invata, nu ajunge departe in viitor in domeniul muncii. Iar capitalele tarilor de pe planeta e bine de stiut sa nu se faca de ras sau sa stea ca viteul la poarta noua cu gura cascata la fiecare cuvant necunoscut intr-o discutie amicala!!!

 

Trebuie explicat la tineri ca nu pentru parinti invata!!! ca tot ei vor beneficia de o viata mai buna nu parintii. Daca acest mesaj este inteles si priceput, copilul va sti ce are de facut si cat poate el sa se forteze sa iasa intre cei mai buni si sa fie laudat pe urma!!!

Editat de The Unknown
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nota este însăși recompensa, nu are sens să oferi recompensă la recompensă. Și așa cum spunea [Marinel] , dacă un elev ia 9,98 la bac nu înseamnă că știe mai puțin decât cel care a luat 10.

 

Toată aberația din sistemul de învățământ în asta constă, în îndoctrinarea elevului cu faptul că nota e importantă. Nu e! doh.gif

Ca părinte, e OK să-i oferi copilului de clasa a cincea o recompensă dacă a învățat capitalele statelor europene sau dacă a învățat o poezie pe de rost. Dar e o prostie să-i oferi acea recompensă pentru că a luat un 10 la geografie sau la română. Poți înțelege asta?

 

Nu stiu daca pot intelege, sunt cam limitata in intelegere blum.gif

Nu inteleg de fapt ce te perpelesti asa, vorbeste si tu normal ca nu suntem batuti in cap, sau ne batem pentru o chestie de viata si moarte. Sunt eu mai calma ca altii, asta e o noutate.

 

Deci, indoctrinarea ca nota este importanta se face acasa, nu la scoala. La scoala este o cale de consecinta de la asteptarile copilului cu care vine de acasa "indoctrinat". Iar cei cu note mari nu sunt si cei care reusesc in viata. Pentru ca ei sunt in linia intai cand nu trebuie, invata ce nu le trebuie, se straduiesc peste puterile lor, sunt pe jumatate blazati cand ajung la facultate (nu toti desigur), nu stiu ce sa urmeze si dau cu banul sau le dicteaza tot parintii etc. Nici eu nu cred ca e asa o realizare sa ai 10 pe linie, este o corvoada, incredibil de grea, plasata pe umerii copilului si care va sta acolo toata viata.

 

Ce spun eu este ca daca tot au facut efortul acesta deosebit de a fi in linia intai, nu este atat de 'scandalos' sa fie premiati si cu bani. Nu este ca si cand premiezi 'indobitocirea' si nota, ci efortul depus. Eu asa cred, si nu ma bat cu tine in opinii blum.gif

 

Ca părinte, e OK să-i oferi copilului de clasa a cincea o recompensă dacă a învățat capitalele statelor europene sau dacă a învățat o poezie pe de rost.

 

Oare? Eu n-as zice. Este ok sa recompensezi gandirea, spiritul de initiativa, ideile proprii, poate citirea unei carti (tot din propria initiativa), rezolvarea unei probleme, invatarea unei liimbi straine, dar nu memorarea. Copilul trebuie sa inteleaga ca ceea ce invata la scoala sau pentru scoala este tot pentru el, nu pentru parinti sau prestigiu. Deci poate sa aleaga ce este folositor si ce nu, iar pentru alegeri bune poate fi incurajat, recompensat, sustinut de parinti.

 

Eu nu sint deacord ca trebuie recompensat copilul pentru ca a invatat ceva!!!

 

nici eu. desi pentru asta sunt premiile scolare. Copilul nu trebuie sa invete pentru parinti sa ii faca pe ei fericiti si sa le primeasca recompensele, cateodata banesti. Dar un premiu scolar este ceva mai oficial si obiectiv, pentru ca nimeni nu are interesul sa te ridice ca individ in ochii celorlalti, ci este mai mult un ceremonial pentru incununarea rezultatelor scolare.

 

Am auzit de cazuri in care copilul primea de la parinti o suma de bani pentru fiecare nota buna doh.gif

Ba mai primea bani si daca ducea gunoiul, cumpara paine, facea ordine in camera lui, etc. Bineinteles ca ma apuca invidia cand aflam ce valoroasa as fi biggrin2.gif

Recompensele trebuie sa fie simbolice, verbale, atitudinale, o inghetata, o excursie, o serbare/petrecere etc, astfel incat sa nu streseze copilul cu un obiectiv accesoriu, secundar, care sa ia locul celui principal, de a se pregati pentru viata.

Tocmai elevii mai neajutorați ar trebui învățați ce e important și ce nu, tocmai ei provin din familii unde nu prea are cine să-i educe corect și tocmai ei au nevoie de sistemul de învățământ. Nu geniile.

 

Corect. Iar geniilor sa nu li se puna bete in roate, cel putin :D

Editat de Athmy
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit de cazuri in care copilul primea de la parinti o suma de bani pentru fiecare nota buna ... Ba mai primea bani si daca ducea gunoiul, cumpara paine, facea ordine in camera lui, etc. Bineinteles ca ma apuca invidia cand aflam ce valoroasa as fi!!!

 

Asa era si pe vremea cand eu cresteam, unii parinti cu 1 copil in familie incurajau copilul sa aduca note bune pentru bani.

Era un caz aparte in vecinatatea noastra cand adorabila era recompensata cu 25 de Lei prin anii 1968 (cand o muncitoare era platita cu 400 de lei pe luna) doar sa manince un snitel Duminica, ea astepta sa se uite in alta parte mamica si-o arunca in gunoi maruntit, se prefacea ca mananca. A murit devreme de cancer. Venea la noi "ca sa ma invete pe mine la matematica" dar eu-i faceam lectiile pentru bani ca altfel nu trecea nici gradinita!!! Pe pile era setata pentru restul vietii si asigurat de rudele din toate partile ca n-are treaba, mergea la birou si croseta!!! Viata s-a oprit in ea cand s-a schimbat regimul shok.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asa era si pe vremea cand eu cresteam, unii parinti cu 1 copil in familie incurajau copilul sa aduca note bune pentru bani.

 

 

Da, era vorba de copil singur la parinti. Odata am fost pe la ea fiindca stateam pe aceeasi scara, si avea carti cu Winnetou plina biblioteca. Mie mi s-au scurs ochii si am rugat-o sa-mi imprumute sa citesc, dar mi-a zis ca n-o lasa parintii asa ca am pierdut ocazia asta.

 

Norocul meu ca din clasa a VI-a am nimerit in banca tot cu o fata singura la parinti, dar care se straduia sa educe o inapoiata ca mine :D

Si mi-a imprumutat cam toate cartile pe care le citea ea :D Asa am ajuns sa citesc si eu. Fata asta a ajuns departe fiindca era eminenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred că asta descrie cum nu se poate mai bine confuzia totală din societatea românească. Nu ajungi actor celebru pe baza studiilor, iar proba de la intrare e practic inutilă. Sunt necesare și studiile în domeniu, ca actorul să înțeleagă ce face el în realitate, pe scenă. Dar aptitudinile nu au nimic de-a face cu studiile în domeniu, după cum ar putea confirma Bruce Willis, de exemplu.

 

Ca medic sau ca jurist e altceva, acolo se pune problema unei competențe profesionale recunoscute, întrucât persoana va oferi servicii recunoscute oficial, iar clienții vor trebui să plătească și să poată să se bazeze pe competența medicului sau juristului respectiv. Dar pentru actorie sau conservator, dacă n-ai aptitudini încă de la 5-6 ani (asta fiind încă înainte de a intra la școală) studiile nu-ți folosesc la nimic. Poate doar să devii critic de specialitate.

 

 

Exista doua categorii de actori: artisti de mare performanta si actori ok. E adevarat ca sunt foarte norocosi cei care au facut teatrul inca de mici. Au un plus dar asta nu inseamna ca daca nu ai facut teatru de mic, nu poti descoperi de fapt ca doresti sa profesezi ca actor si sa fii foarte talentat. in scoala de teatru afli lucruri care nu stiai despre tine. doar dupa ce absolvi scoala, iti pot spune profesorii daca esti un actor talentat.

 

 

putini parinti au posibilitatea sa isi trimita copiii sa vada ce le place ce nu le place si mai ales cand le place. a iti alege profesia are legatura cu aptitudinile, volumul de efort depus dar si de contextul personal in care te situezi

legat de meritocratie si de etica, in structura capitalista nici nu ma gandesc la altceva decat la asta. ideea e ca studiezi ca iti place nu ca primesti niste bani.

 

 

societatea iti ofera un etalon fie ca este el celebru, intelectual sau gunoier. cand ajunge acasa, tot cu el insusi ramane acel student. laurii sunt asa pentru dinamica sociala, orgoliul elitelor si perfectionarea anumitor domenii de activitate

 

 

daca e pasionat cu adevarat de ceea ce studiaza, aia e mai important

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as zice. Este ok sa recompensezi gandirea, spiritul de initiativa, ideile proprii, poate citirea unei carti (tot din propria initiativa), rezolvarea unei probleme, invatarea unei liimbi straine, dar nu memorarea. Copilul trebuie sa inteleaga ca ceea ce invata la scoala sau pentru scoala este tot pentru el, nu pentru parinti sau prestigiu. Deci poate sa aleaga ce este folositor si ce nu, iar pentru alegeri bune poate fi incurajat, recompensat, sustinut de parinti.

 

Spre marele nostru noroc, nu avem copii de crescut împreună, că altfel am avea meciuri non-stop grin.gif

 

Există o activitate care le consumă oamenilor cam toată durata vieții, iar aceea este munca. De aceea trebuie să recompensezi un copil care a învățat capitalele statelor europene sau o poezie pe de rost. Pentru că rostul muncii e recompensa materială, iar pentru el aceea a fost muncă.

 

Ceea ce învață la școală pentru el nu este muncă, de-obicei. Muncă e doar aceea făcută exclusiv în vederea recompensei materiale, asta trebuie să învețe copilul. Știu că e foarte greu de făcut distincția, iar în România doar ardelenii se descurcă mai bine la capitolul ăsta. Chiar și în privința capitalelor, tot e tricky business, ca părinte, să-ți dai seama dacă a fost muncă sau nu. Prin clasa a III-a aveam un grup de 4-5 colegi cu care jucam toață ziua ”țomanap” așa că știam nu doar toate țările și capitalele din lume, dar de-obicei și 4-5 orașe cam din orice țară. Așa că ar fi fost complet greșit să mă fi recompensat cineva pentru că știam toate capitalele europene blum.gif

sunt foarte norocosi cei care au facut teatrul inca de mici. Au un plus dar asta nu inseamna ca daca nu ai facut teatru de mic, nu poti descoperi de fapt ca doresti sa profesezi ca actor si sa fii foarte talentat. in scoala de teatru afli lucruri care nu stiai despre tine. doar dupa ce absolvi scoala, iti pot spune profesorii daca esti un actor talentat.

 

Eu am vorbit despre aptitudini pentru teatru existente încă de pe la 5-6 ani, nu despre făcut efectiv teatru la vărsta respectivă. Din păcate, nu ne înțelegem nici aici: nu profesorii trebuie să-ți spună dacă ești actor talentat sau nu. Publicul avizat e cel care decide asta, că pentru public e teatrul, nu pentru profesori.

 

Asta e tot o marotă a școlii, să fii apreciat de profesori. Ori, profesorii nu sunt cei mai talentați în niciun domeniu profesional. Cei talentați și competenți nu se fac profesori, cei talentați și competenți își exercită talentul pe scenă sau pe ecran.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×