Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

3000 de lei pt cei cu 10 la bac. Este etic ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Profesorii sunt educati ca sa iti dezvolte tie aptitudinile , sa te inspire pe tine ca actor. Cum sa aprecieze publicul cat de talentat esti cand de fapt tu trebuie sa educi publicul caruia ii trebuie sa ii placa teatrul de calitate. Asa ca pana la public, mai avem. Ca asa spectacole de duzina se pot face oricand. Si mai e o problema. Cat e de educat sau de deschis e publicul.

 

Sunt mai multe forme de teatru. De exemplu teatrul lui Brecht sau teatrul lui Boal se ocupa de realitatile societatilor si pot fi adaptate oricarui gen de public ( nu neaparat elevat ) dar si pentru public trebuie sa fii real, nu sa te chinui acolo sa mimezi o treaba

 

Profesorii isi aduc contributia in domeniul teatrului, pentru ca aleg sa duca mai departe ceea ce au invatat. Dupa mentalitatea ta, studentii nu ar mai avea de unde sa invete sau de unde sa primeasca inspiratia..

 

Nu doresc sa fac din teatru un mediu de high-standard dar nici sa jignesti munca unor mentori de exceptie. Eu am lucrat cu niste persoane in Bucuresti absolut fenomenale in ceea ce fac. Si nu sunt subiectiva pentru ca am apucat sa lucrez si cu oameni mai putin priceputi care pot vicia mentalitatea unui student taindu-i niste aripi. Depinde de norocul fiecaruia si de motivatia fiecarui profesor de a fi acolo insa respecta munca si valoarea atat ca actori si profesori. In profesia asta, nu ai mereu noroc sa iei cele mai tari roluri si asta nu tine neaparat de talent ci de noroc si de industrie pentru ca in orice domeniu exista partea de real art si partea de marketing si de cat de bine te potrivesti tipologiei de personaj

 

 

Asa ca educatia ar trebui sa fie ceva util si stimulant pentru elevi insa te rog nu vicia anumite informatii. Aduci lucruri corecte apoi dai niste ipoteze eronate si conform unui pattern bine stabilit daca cumulul de enunturi reale e mai mare decat cumulul de enunturi false in acelasi timp si spatiu alocat, unii chiar pot crede ce spui tu acolo.


Legat de banii primiti, sunt o masura de urgenta pentru a stimula elevii sa invete. Atata tot.

Editat de Ea.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Profesorii sunt educati ca sa iti dezvolte tie aptitudinile , sa te inspire pe tine ca actor. Cum sa aprecieze publicul cat de talentat esti cand de fapt tu trebuie sa educi publicul caruia ii trebuie sa ii placa teatrul de calitate.

 

Profesorii sunt educați să fie profesori, nu actori. Excepțiile sunt rarissime.

 

Nu e treaba ta, ca actor, să educi publicul. Du-te și joacă pe Broadway, în fața unui public educat, dacă ai într-adevăr talent ca actor. Dar cabotinismele astea de Dâmbovița păstrează-le pentru Dâmbovița :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Profesorii sunt educați să fie profesori, nu actori. Excepțiile sunt rarissime.

 

Nu e treaba ta, ca actor, să educi publicul. Du-te și joacă pe Broadway, în fața unui public educat, dacă ai într-adevăr talent ca actor. Dar cabotinismele astea de Dâmbovița păstrează-le pentru Dâmbovița tease.gif

 

credeam ca te-ai potolit. iti merge prost si te-ai decis sa te descarci cu ifosele tale de intelectual atotstiutor. Nu poti fi pedagog daca nu intelegi si teatrul cu adevarat. Daca nu ai jucat cu tot sufletul, cum sa il inspiri tu pe elev? Hai ca imi place de tine. Te plangi de romani ca-s nu stiu cum si ca nu ajung la nivelul din Occident. Totodata, mai educi si interlocutorii de pe Roportal si apoi mai indraznesti tu sa spui ca teatrul nu trebuie sa fie revelator si sa iti aduca stari de constientizare si de maturizare sau macar sa iti dea de gandit. Daca tu ai iesit din sala de spectacol si ai uitat ce ai vazut, inseamna ca ceva nu a mers bine

 

Oi fi tu in domeniul tehnic domnul dar nu pentru toate domeniile e necesar sa fii autodidact. Pentru IT si masinarii poti sa inveti tu cu mana ta si creierul tau dar in arta e alta poveste.

 

Iar mentalitatea de Dambovita o ai tu pentru ca nu esti in stare sa accepti idei noi ci doar sa imprimi altora ideile tale. Am intrat astazi pe Roportal dar nu prea imi place ce vad. Unii au ramas la fel, printre care si tu. Cand m-am referit la educarea publicului, nu m-am referit la stilul de educatie in care tu ii faci pe toti idioti si incuiati mai direct sau mai subtil.

 

In fine, vb la pereti cu tine. Haidi pa. Nu te mai obosi sa raspunzi.

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca te-ai potolit.

 

Și ăsta a devenit topic despre harald? Se pare că Părintele tău Critic era disperat să urle la cineva. Feel better now? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Și ăsta a devenit topic despre harald? Se pare că Părintele tău Critic era disperat să urle la cineva. Feel better now? grin.gif

 

Iar Parintele tau Critic sa jigneasca oamenii de teatru. Feel better now? Cred ca daca ar discuta cu tine un castigator de Premiu Nobel sau Oscar tot l-ai contrazice.

 

In unele discutii le nimeresti dar apoi dai cu bata in balta. Ma rog, treaba ta. Eu mi-am facut datoria fata de teatru, fata de ucenicii si de maestrii acestei profesii ca sa arat ca nu orice harald de pe Roportal poate sa ii critice de aiurea

:bye:

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru IT si masinarii poti sa inveti tu cu mana ta si creierul tau dar in arta e alta poveste.

 

Spune-i asta lui Bruce Willis :o:

 

Eu apreciez un actor doar ca actor, eu sunt publicul, așa că eu decid dacă un actor îmi place sau nu. Nu mă interesează dacă respectivul actor e român sau nu. Și nici dacă are școală de actorie sau nu.

 

 

Eu mi-am facut datoria fata de teatru, fata de ucenicii si de maestrii acestei profesii ca sa arat ca nu orice harald de pe Roportal poate sa ii critice de aiurea

 

Tu de datorii false ai auzit? rofl.gifrofl.gif

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Spune-i asta lui Bruce Willis grin.gif

 

Am sa ii zic cand o sa il vad. Cat de nesuferit esti smile.png

Dar daca il vad, cred ca o sa uit de tine. O sa avem altele de discutat.

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar daca il vad, cred ca o sa uit de tine. O sa avem altele de discutat.

 

Lasă, că te întreabă el ce mai știi despre harald. Nu ne-am mai văzut de-o viață! :lol2: :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu ai iesit din sala de spectacol si ai uitat ce ai vazut, inseamna ca ceva nu a mers bine

 

 

daca apuci sa vezi toata reprezentatia este deja de domeniul succesului. pe mine ma tii greu pe scaun daca nu apreciez ce vad

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar Parintele tau Critic sa jigneasca oamenii de teatru.

 

Nu. Rolul meu favorit e Copilul Rebel, care îl scoate mereu din sărite pe Părintele Critic grin.gif .

Nimic nu știi! :doh: :tease:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×