Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

3000 de lei pt cei cu 10 la bac. Este etic ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Lasă, că te întreabă el ce mai știi despre harald. Nu ne-am mai văzut de-o viață! rofl.gifrofl.gif

 

Tu si inca unu de pe aici sunteti niste snobi intelectuali. Inteligenta fara caracter si-o inima calda e egala cu zero. Iti umpli golurile sufletesti dandu-ne noua lectii de viata. Continua-ti munca insa nu te mai lua de teatru si de actorie in general ca e jenant. Tu spuneai acum o suta de ani lumina ca nu au voie pe topicele de psihologie decat cei care au studiat psihologie si acum tu de la tehnica vii sa imi bati apa in piua despre pedagogia de teatru confuzand meritocratia din domeniile reale cu inspiratia in arta. Hai mai du-te si lasa-ne. Nici eu nu-s perfecta dar macar nu jignesc munca altora

 

daca apuci sa vezi toata reprezentatia este deja de domeniul succesului. pe mine ma tii greu pe scaun daca nu apreciez ce vad

 

Pai da. E dreptul tau sa faci asta. Dar harald imi spune ca de fapt nu avem nevoie de profesori ca tu sa stai pe scaunul ala pana la final.

 

Nu. Rolul meu favorit e Copilul Rebel, care îl scoate mereu din sărite pe Părintele Critic grin.gif .

Nimic nu știi! doh.giftease.gif

 

 

Copilul Rebel apreciaza aventura si noutatea in cele din urma cat o fi de rebel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Spre marele nostru noroc, nu avem copii de crescut împreună, că altfel am avea meciuri non-stop grin.gif

 

Există o activitate care le consumă oamenilor cam toată durata vieții, iar aceea este munca. De aceea trebuie să recompensezi un copil care a învățat capitalele statelor europene sau o poezie pe de rost. Pentru că rostul muncii e recompensa materială, iar pentru el aceea a fost muncă.

 

Ceea ce învață la școală pentru el nu este muncă, de-obicei. Muncă e doar aceea făcută exclusiv în vederea recompensei materiale, asta trebuie să învețe copilul. Știu că e foarte greu de făcut distincția, iar în România doar ardelenii se descurcă mai bine la capitolul ăsta. Chiar și în privința capitalelor, tot e tricky business, ca părinte, să-ți dai seama dacă a fost muncă sau nu. Prin clasa a III-a aveam un grup de 4-5 colegi cu care jucam toață ziua ”țomanap” așa că știam nu doar toate țările și capitalele din lume, dar de-obicei și 4-5 orașe cam din orice țară. Așa că ar fi fost complet greșit să mă fi recompensat cineva pentru că știam toate capitalele europene blum.gif

 

 

noi avem meciuri de orgolii, nu de principiu, dar astea sunt cele mai grave pentru copii indeosebi :P

 

sunt de acord ca trebuie recompensata munca, efortul. asta ziceam si eu cu cei care ar primi 3.000 RON. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

harald imi spune ca de fapt nu avem nevoie de profesori ca tu sa stai pe scaunul ala pana la final.

 

Exact. Rolul profesorilor e să te disciplineze, să te ajute să reușești să nu dai cu bâta în baltă, în ciuda talentului. Dar talentul tău nu e meritul profesorului și dacă nu-l ai, nu-l ai.

 

Tu n-ai fost niciodată Copil Liber, iar talentul și spontaneitatea vin din Copilul Liber. Tu vorbești și te comporți de parcă ai avea 50 de ani. Și când ești în starea de Copil, tu tânjești după aprobarea Părintelui, așa se explică idolatrizarea profesorilor. De-aia ai tu nevoie să-ți spună cineva că ești bună în ceea ce faci și de asta n-o să fii niciodată cu-adevărat bună. Emil Boc și MR Ungureanu sunt exact persoane ca tine, care au învățat pentru recompense, pentru aprecierea profesorilor și a părinților, nu pentru ei înșiși.

noi avem meciuri de orgolii, nu de principiu,

 

De data asta cam era vorba de principii ... :yes:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Exact. Rolul profesorilor e să te disciplineze, să reușești să nu dai cu bâta în baltă, în ciuda talentului. Dar talentul tău nu e meritul profesorului și dacă nu-l ai, nu-l ai.

 

Tu n-ai fost niciodată Copil Liber, iar talentul și spontaneitatea vin din Copilul Liber. Tu vorbești și te comporți de parcă ai avea 50 de ani.

 

Vai, iar mi se ridica tensiunea cu tine. Scopul profesorului e sa te introduca in arta actorului. Tu ca te asociezi acelui talent, trebuie sa te identifici cu informatia si sa iti exerciti libertatea si spiritul ludic. De exemplu, tu ai de improvizat: ai o usa imaginara. Tu te duci pe usa aia in diverse ipostaze. Sunt spontane si ai incalzirea facuta de dinainte prin exercitiile Violei Spolin. Aici e Copilul Liber. Dar ca sa iti dezvolti talentul, trebuie sa te deblochezi si sa iti placa cu adevarat. Actoria te poate face foarte orgolios pe cand tu de fapt trebuie sa urmezi pasii adecvati

 

Actorii sunt Copiii Liberi per default si crede-ma ca sunt Copil Liber in arta, nu in discutiile cu tine in care ma calci pe nervi. Cine m-a cunoscut in realitate, stie cat de zapacita sunt dar na, tu si pedagogia roportaliana nu o sa scoata Copilul Liber niciodata pentru ca tu il vrei default.

 

 

 

 

Lasand teatrul la o parte , cand eram pe drum , am discutat cu cineva care tot asa dorea ceva de la copilul sau. Si nu reusea deloc sa iasa din Parintele Critic si isi dorea un Copil Liber ca l-a dus la toate cursurile posibile si imposbile. Asa si tu. Tu nu dai sansa cuiva sa vada daca are talent sau nu.

 

De exemplu, eu nu am talent la pictura dar am imaginatie pentru graphic design. Ce spune asta despre talentul meu? Cum am ajuns sa am imaginatie? Din ADN ? Din scutece?

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De data asta cam era vorba de principii ... yes.gif

 

eu nu prea am principii, in afara de cele 10 porunci biggrin2.gif

 

sincera sa fiu, habar n-am la ce te referi, dar nu mai conteaza acum. mie trebuie sa imi faci rezumat, fiindca nu prea ma tine memoria

 

Actoria te poate face foarte orgolios pe cand tu de fapt trebuie sa urmezi pasii adecvati

 

 

Adica trebuie sa muncesti, sa inveti, ca sa iti pui in valoare talentul. Sunt si actori talentati care nu s-au remarcat decat intr-un singur film, vezi eroul din Das Boot. Genial, dar a facut un singur film bun, atata a fost sansa lui.

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu dai sansa cuiva sa vada daca are talent sau nu.

 

Ce treabă am eu cu asta? :stars:

Caută persoana reală căreia vrei să-i reproșezi asta. Mie degeaba îmi spui. Dar te descarci, așa-i ? :o:

sincera sa fiu, habar n-am la ce te referi,

 

La a defini munca și a o recunoaște ca atare. Toată discuția asta despre oportunitatea recompensei pentru nota 10 la bac pe asta se bazează.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

La a defini munca și a o recunoaște ca atare.

 

Cu asta sunt de acord si in somn. Cred ca si tu ai uitat "diferentele principiale" :D.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Harald, ma duc la masa. Cand ma intorc, atata iti trebuie sa imi strici tonusul. Hai, te las cu Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Harald, ma duc la masa. Cand ma intorc, atata iti trebuie sa imi strici tonusul. Hai, te las cu Athmy

 

eu cred ca voi doi ati jucat sotron impreuna :D

 

mie Harald imi impune respect, cand scriu ceva citesc de 10 ori inainte sa nu fi facut vreo gresela :D

ce stil de a iesi din scena :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

eu cred ca voi doi ati jucat sotron impreuna biggrin2.gif

 

mie Harald imi impune respect, cand scriu ceva citesc de 10 ori inainte sa nu fi facut vreo gresela biggrin2.gif

ce stil de a iesi din scena laugh.png

 

nu mi-o lua in nume de rau. nu te-am ironizat. domnu harald impune el multe.

 

copilul meu liber si copilul lui rebel ... sigur ne-am jucat...intr-o alta viata anterioara :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×