Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am uitat de un link la ceva semanator din 2012, Americans Elect In SUA au facut ceva asemanator, defapt de acolo mi-a venit ideea. Nu prea sunt date pe site in afara unui video pe youtube, dar site-ul era foarte interactiv si activ la acea vreme. Cred ca au strans vreo 2 mil. de voturi, destul de mult dupa parerea mea pentru ceva nou. Probabil pe google mai gasiti ceva informatie.

Doua milioane ti se pare mult, la populatia din SUA care este de 315.953.116 ? blink.png As spune ca e nesemnificativ. Este sub 1%.

 

Nu asta am vrut sa spun ci doar ca nu prioritar

Eu ziceam de Harald, si sistemul lui centralizat. Are dreptate, e mai usor de controlat, dar si mai usor de fraudat. Nu din afara, ci dinauntru, de cei care il controleaza.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am sustinut ca nu ar putea functiona democratia, ci doar ca aia directa nu are cum functiona in acest moment in Romania. Electoratul nu are discernamantul cerut pentru asa ceva si simpla lecturare a listei propunerilor directe relevate de cateva sondaje de opinie reprezinta un argument puternic.

 

În democrația directă, electoratul ar trebui consultat în probleme care țin de competența lui. De exemplu, la votul pentru construirea unui aeroport regional, unii vor fi tentați de locurile de muncă nou apărute și de faptul că le vor rămâne copiii să lucreze în țară, în timp ce alții vor prefera să nu taie pădurea și să nu dispară islazul comunal. Așa că dezbaterea pe aceste chestiuni va educa inevitabil electoratul. La momentul de față, construirea aeroportului respectiv o decide de fapt un șmecher local care are ”intrare” la primul-ministru.

 

Ceea ce ignori tu este faptul că lucrurile se desfășoară totuși într-un anume mod și în prezent. Adică există și în prezent un sistem de luare a deciziilor, dar sistemul ăsta este catastrofal. Tu discuți de parcă în prezent n-ar fi niciun fel de decizii de luat, iar votul direct în diverse chestiuni ar fi doar un mod de a crea inutile complicații.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doua milioane ti se pare mult, la populatia din SUA care este de 315.953.116 ? blink.png As spune ca e nesemnificativ. Este sub 1%.

 

Cred ca si acolo voteaza doar jumatate, deci creste la 2%. Pastrand raportul, daca mergi pe strada si din 100 de oameni reusesti sa convingi 2 sa intre pe un site si sa isi voteze acolo presedintele mi se pare o performanta. Gandeste-te ca din aia 100 sunt 15 tanti care merg la piata si se uita urat la tine daca incerci sa le abordezi, alti 15 sunt nenea care poate te si injura ca le-ai pomenit de internet, alti 30 sunt implicati intr-un fel sau altul in sistem sau sunt zombi pe care nu-i scoti din a lor, si raman vreo 40 cu care trebuie sa duci munca de convingere. Asta ar fi 1 din 20 care pentru inceput mi se pare decent. Cifrele le-am scos din burta.

Editat de Democratie Directa Romania

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca si acolo voteaza doar jumatate, deci creste la 2%. Pastrand raportul, daca mergi pe strada si din 100 de oameni reusesti sa convingi 2 sa intre pe un site si sa isi voteze acolo presedintele mi se pare o performanta. Gandeste-te ca din aia 100 sunt 15 tanti care merg la piata si se uita urat la tine daca incerci sa le abordezi, alti 15 sunt nenea care poate te si injura ca le-ai pomenit de internet, alti 30 sunt implicati intr-un fel sau altul in sistem sau sunt zombi pe care nu-i scoti din a lor, si raman vreo 40 cu care trebuie sa duci munca de convingere. Asta ar fi 1 din 20 care pentru inceput mi se pare decent. Cifrele le-am scos din burta.

Stiu!

Din pacate scenariu asta nu prea tine acolo. Mai ai si si altceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ziceam de Harald, si sistemul lui centralizat. Are dreptate, e mai usor de controlat, dar si mai usor de fraudat. Nu din afara, ci dinauntru, de cei care il controleaza.

 

Un astfel de sistem este controlat de toate părțile implicate, tocmai așa se evită fraudele. Există programatori foarte competenți, dar și paranoici în același timp :P care își imaginează orice fraudă posibilă și imposibilă, astfel încât acestea să poată fi evitate. Nu sunt un astfel de programator, dar am avut astfel de programatori angajați. Tu și Egipteanul puneți problema din postura de nespecialiști, la fel de bine ați putea interzice transporturile aeriene, pe motiv că securitatea zborului nu poate fi infailibilă. Și realitatea ar părea să vă dea dreptate: unele avioane chiar se prăbușesc, iar altele chiar ajung deturnate. Însă specialiștii iau în calcul amploarea și ponderea incidentelor, iar pe total transporturile aeriene sunt rezonabil de sigure, pot fi folosite. La fel ar fi și cu un astfel de sistem de vot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cifrele le-am scos din burta.

Daca le-ai scos de acolo, nu crezi ca logic a fi, ca si rezultatele/concluziile obtinute in urma procesarii acestor cifre, sa fie incadrate la capitolul "produse finale ale procesului de digestie"?!?

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Un astfel de sistem este controlat de toate părțile implicate, tocmai așa se evită fraudele. Există programatori foarte competenți, dar și paranoici în același timp blum.gif care își imaginează orice fraudă posibilă și imposibilă, astfel încât acestea să poată fi evitate. Nu sunt un astfel de programator, dar am avut astfel de programatori angajați. Tu și Egipteanul puneți problema din postura de nespecialiști, la fel de bine ați putea interzice transporturile aeriene, pe motiv că securitatea zborului nu poate fi infailibilă. Și realitatea ar părea să vă dea dreptate: unele avioane chiar se prăbușesc, iar altele chiar ajung deturnate. Însă specialiștii iau în calcul amploarea și ponderea incidentelor, iar pe total transporturile aeriene sunt rezonabil de sigure, pot fi folosite. La fel ar fi și cu un astfel de sistem de vot.

Ai dreptate in tot ce afirmi, numai ca ce nu iei tu in calcul este mediul social roman si factorul uman. Ai stat prea mult intre oameni civilizati si nu iti mai poti imagina obiectiv cum se voteaza in romania.

 

Imagineaza-ti ca la momentul actual cei de la electrica, nu mai vor sa aibe casierii unde oamenii de rand sa mearga cu factura in mana si sa plateasca ce au de dat, si au introdus sistemul de plata cu ATM, sa zic asa.

Si, cam cati dintre cei care stau la oras, in Bucuresti sa zicem, crezi tu ca stiu cum sa il foloseasca ?

E prea infim numarul pentru a fi pomenit.

 

Iar daca extindem exercitiul asta de imagunatie la nivel national si schimbam putin datele, de ex. toata populatia cu drept de vot are un card cu cip, cam cui crezi tu ca va da din mana cardul ,Baba Stana , din satul X, sau catun, dupa caz, pentru a vota pentru ea ?

Celor de la biroul electoral. Care, cine sunt ?

Si ce garantie are ca acela va vota (ea ii va spune pe cine, desi este confidential asta ) pe cel care doreste ea ?

Intelegi unde intervine fraudarea ? Si asta este ceva minor, ceea ce descriu eu.

Daca le-ai scos de acolo, nu crezi ca logic a fi, ca si rezultatele/concluziile obtinute in urma procesarii acestor cifre, sa fie incadrate la capitolul "produse finale ale procesului de digestie"?!?

Nu prea! Ca procesul de digestie, are alta "finalitate" si eliminare.:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca procesul de digestie, are alta "finalitate" si eliminare.laugh.png

Mea culpa.

Eu nu prea cunosc anatomia, fiziologia si fiziopatologia corpului uman, asa ca nici macar nu am realizat ce rezultat ar putea fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mea culpa.

Eu nu prea cunosc anatomia, fiziologia si fiziopatologia corpului uman, asa ca nici macar nu am realizat ce rezultat ar putea fi.

Ce coincidemnta, nici eu! :D Doar am intuit ca ar fi altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai stat prea mult intre oameni civilizati si nu iti mai poti imagina obiectiv cum se voteaza in romania.

 

Am stat între oameni civilizați și am remarcat cum rezolvă ei problemele. Și știi ce e uimitor la oamenii civilizați? Faptul că au soluții civilizate pentru a impune orice, atunci când ceva trebuie impus :o:

 

În România ”lipsește voința politică”, ar fi spus Iliescu. Adică politicienii, tocmai cei aleși, sunt total lipsiție de dorința de a avea un sistem de vot cinstit. Fiecare are impresia că poate fura mai cu spor decât ceilalți, așa că sistemul de vot este intenționat lăsat deschis pentru orice fraudă, iar administrația este complet politizată, ca parte a sistemului de relații feudale existent. Ar cam fi momentul să apară burghezia, ca să schimbe lucrurile :P

Imagineaza-ti ca la momentul actual cei de la electrica, nu mai vor sa aibe casierii unde oamenii de rand sa mearga cu factura in mana si sa plateasca ce au de dat, si au introdus sistemul de plata cu ATM, sa zic asa.

Si, cam cati dintre cei care stau la oras, in Bucuresti sa zicem, crezi tu ca stiu cum sa il foloseasca ?

E prea infim numarul pentru a fi pomenit.

 

E-On există și în Anglia. Pe lângă alți 5-6 funizori, astfel încât să existe concurență și să te poți duce la care vrei. Crezi că aici are vreunul din furnizori casierii proprii? Eu plătesc chiar pe site-ul companiei și factura o văd tot acolo. Și pot să bifez o opțiune, dacă o vreau trimisă și prin poștă. Dar cine nu se descurcă cu Internetul, merge cu factura la orice ”corner-shop” și o plătește acolo. Aceste corner-shop (Londis, Spar etc. ) sunt cam la 200-500 de metri unul de altul, nici un furnizor de servicii nu ar capabil să înființeze atâtea casierii :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×