Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Niciun sistem nu e infailibil, dar fraudele și voturile anulate vor fi mult mai puține decât în prezent, oricum.

Ba din contra

Ca nu ne intereseaza. Si ca e manipulare.

 

Bine ca nu se ia nimeni dupa tine.Altfel descopeream cu stupoare ca Romania are vre-o 50 - 60 de milioane de persoane cu drept de vot.rofl.gif

Bine-ar fi sa nu iese si vreun decedat castigator

 

Si pana la urma si absenteismul este o optiune a electorului, de ce sa il fortezi sa faca ce nu doreste.

 

Exact

Si faci o mega invetitie de care nu beneficiaza de cat 35-40 /oo din electorat .,adica vreo 25-30 /oo dintre romani , o data la 4 respectiv 5 ani.

Sunt investitii mult mai utile si mai presante, care au nevoie de aacesti bani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea nu-i noua si, daca nu ma-nsel, Partidul Piratilor o popaga sub numele de Liquid Democracy (cel putin aici în DE).

 

cum se-ntâmpla de obicei cu lucrurile noi, deocamdata ideea e hulita si supusa tirului din toate partile, dar sunt comvins ca într-o zi se va aplica.

internetul e deja un factor care nu mai poate fi ignorat in politica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea nu-i noua si, daca nu ma-nsel, Partidul Piratilor o popaga sub numele de Liquid Democracy (cel putin aici în DE).

 

cum se-ntâmpla de obicei cu lucrurile noi, deocamdata ideea e hulita si supusa tirului din toate partile, dar sunt comvins ca într-o zi se va aplica.

internetul e deja un factor care nu mai poate fi ignorat in politica.

 

Va multumesc mult pentru raspunsuri,

 

intr-adevar nu sunt foarte mari diferente intre PP(internationala piratilor) si E2D(internationala democratiei directe), au cam aceleasi idei. PP este net superior dezvoltat fata de E2D, mult mai activa si mai atractiva. Ce diferentiaza este ca E2D are principii clare de la care nu te poti abate, votul cetateanului e suveran. De exemplu daca majoritatea voteaza contra principiului de baza al PP cel legat de copyright atunci votul se respecta si se pune in aplicare. In Belgia cineva de la http://www.directdemocracy.be/ a plecat la pirati deoarece erau mult mai bine dezvoltati, dovada ca sistemele sunt destul de asemanatoare.

Editat de Democratie Directa Romania
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar cu ce costuri, asta este intrebarea?

pentru sistemul de vot electronic plăteşti odată(atunci cand il construieşti) si va tine cel putin 10 ani. pe cand acum se platesc sume uriaşe pentru orice proces de consultare a vulgului. prin sistemul electronic poti face oricâte referendumuri fara sa mai platesti.

 

si daca se poate vota de acasa tinerii in special vor participa in nr mai mare la vot.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si faci o mega invetitie de care nu beneficiaza de cat 35-40 /oo din electorat .,adica vreo 25-30 /oo dintre romani , o data la 4 respectiv 5 ani.

Sunt investitii mult mai utile si mai presante, care au nevoie de aacesti bani

 

Pentru informarea ta, de un sistem de vot corect sau de o democrație funcțională nu beneficiază doar cei care se prezintă la vot, beneficiază absolut toată populația. De la bebelușul care primește prima alocație și până la bătrânii pentru care primesc urmașii ajutor de înmormântare.

 

Democrația presupune costuri și educația presupune costuri.

Spiritul tău mercantil are destule alte arii în care să se manifeste, pe asta iart-o.

 

Democrația directă presupune consultarea electoratului de câte 5-6 ori pe an, dacă e cazul, așa că un astfel de sistem de vot ar funcționa practic permanent, nu ”odată la 4 respectiv 5 ani”. Sistemul ar urma să funcționeze la nivel național, dar în multe situații oamenii vor fi chemați să se pronunțe în chestiuni de interes local (gen construcția unui aeroport regional sau a unui drum finanțat din bugetul local).

Ba din contra

 

Astea sunt mahalagisme din categoria ”da' de ce să fie cum zici tu?”. Cu cât sistemul e mai avansat dpdv tehnic și mai centralizat, cu-atât e mai ușor de controlat. Actualmente, oricine poate introduce o mână de buletine de vot în urnă, în secția de votare.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru sistemul de vot electronic plăteşti odată(atunci cand il construieşti) si va tine cel putin 10 ani. pe cand acum se platesc sume uriaşe pentru orice proces de consultare a vulgului. prin sistemul electronic poti face oricâte referendumuri fara sa mai platesti.

 

si daca se poate vota de acasa tinerii in special vor participa in nr mai mare la vot.

Eu nu ma indoiesc de ceea ce spui tu. Ma indoiesc de cei care vor folosi ceea ce spui tu. Si nu ma refer la electorat, sa se inteleaga asta.

Astea sunt mahalagisme din categoria ”da' de ce să fie cum zici tu?”. Cu cât sistemul e mai avansat dpdv tehnic și mai centralizat, cu-atât e mai ușor de controlat. Actualmente, oricine poate introduce o mână de buletine de vot în urnă, în secția de votare.

Adevarat! Dar si de manipulat.

Nu mai bine revenim la bilele grecesti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Probabil tu ai astăzi cam vârsta pe care o avea taică-meu prin 1990 (47 de ani that is) și aceeași convingere fermă. Așa cum el credea că economia de piață nu poate asigura alimentele pentru populație mai bine decât o făcea statul comunist pe cartelă, tot așa că ai tu impresia că democrația directă nu are cum să funcționeze în România. Dar asta are în realitate la bază un singur motiv: ceea ce se numește în România ”democrație” e de fapt feudalism în toată regula.

 

Și baronii care finanțează Antena 3 sau B1 au tot interesul să te convingă că democrația, capitalismul și economia de piață nu pot funcționa în România. Pentru că, big surprise, capitalismul, economia de piață și democrația sunt cele care au trimis feudalismul la lada de gunoi a istoriei. Numai că în România feudalismul nu se dă dus, tu ești împăcat deja cu soarta și abia copiii sau nepoții tăi or să facă ceva în privința asta.

 

Mai intai vorbesti despre democratia directa si incerci sa ma convingi ca ar merge pentru ca democratia merge .La noi fiind "feudalism" in asteptarea democratiei. Nu te contrazic prea mult,doar ca eu nu am sustinut ca nu ar putea functiona democratia, ci doar ca aia directa nu are cum functiona in acest moment in Romania. Electoratul nu are discernamantul cerut pentru asa ceva si simpla lecturare a listei propunerilor directe relevate de cateva sondaje de opinie reprezinta un argument puternic.

 

In al doilea paragraf nu mai zici nimic despre democratia directa .Te referi doar la democratie in general dar vorba ta, big surprise nu democratia este cea care ma nemultumeste ci calitatea de electori responsabil a beneficiarilor ei.

 

Repet, imi place democratia si economia de piata, chiar si capitalismul in comparatie cu alte sisteme incercate, insa am cateva obiectii:

Nu agreez capitalismul salbatic, economia de piata total libera, autoreglata, lasata doar in baza cererii si ofertei, nu cred in democratia directa ci in democratia reprezentativa. Cred in elite desi am cateva rezerve legate de autocratie atunci cand ar trebui aplicata in Romania, iar in privinta organizarii statului imi doresc unul autoritar si care sa asigure ceea ce se numeste dictatura legii.

Nu cred ca de aici se poate trage concluzia ca sunt resemnat in reflexe nedemocratice .

Editat de Burel001
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Astea sunt mahalagisme din categoria ”da' de ce să fie cum zici tu?”.

SI astea intra la categoria d`ale vacarilor ?

 

Cu cât sistemul e mai avansat dpdv tehnic și mai centralizat, cu-atât e mai ușor de controlat. Actualmente, oricine poate introduce o mână de buletine de vot în urnă, în secția de votare.

Exact,Dar de fraude pe calculator n- ai auzit?

.

Eu nu ma indoiesc de ceea ce spui tu. Ma indoiesc de cei care vor folosi ceea ce spui tu. Si nu ma refer la electorat, sa se inteleaga asta.

Adevarat! Dar si de manipulat.

Nu mai bine revenim la bilele grecesti ?

Nu asta am vrut sa spun ci doar ca nu prioritar

Editat de Egipteanul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat de un link la ceva semanator din 2012, Americans Elect In SUA au facut ceva asemanator, defapt de acolo mi-a venit ideea. Nu prea sunt date pe site in afara unui video pe youtube, dar site-ul era foarte interactiv si activ la acea vreme. Cred ca au strans vreo 2 mil. de voturi, destul de mult dupa parerea mea pentru ceva nou. Probabil pe google mai gasiti ceva informatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de fraude pe calculator n- ai auzit?

 

Dacă te simți în stare să fraudezi o plată prin bancă, ești invitatul meu. Intră pe site-ul oricărei bănci vrei tu, plătește 5 euro prin fraudă oricui vrei tu și apoi vino să ne povestești.

 

Tu nu ești în stare nici să citezi interlocutorul pe un forum, amesteci mereu textul tău cu textul citat, dar știi tu că există fraude pe calculator și de aceea nu merită introdus un astfel de sistem de vot! :doh:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×