Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Am stat între oameni civilizați și am remarcat cum rezolvă ei problemele. Și știi ce e uimitor la oamenii civilizați? Faptul că au soluții civilizate pentru a impune orice, atunci când ceva trebuie impus grin.gif

 

În România ”lipsește voința politică”, ar fi spus Iliescu. Adică politicienii, tocmai cei aleși, sunt total lipsiție de dorința de a avea un sistem de vot cinstit. Fiecare are impresia că poate fura mai cu spor decât ceilalți, așa că sistemul de vot este intenționat lăsat deschis pentru orice fraudă, iar administrația este complet politizată, ca parte a sistemului de relații feudale existent. Ar cam fi momentul să apară burghezia, ca să schimbe lucrurile blum.gif

Pe principiul asta, mai astepti tu vre-o 50 de ani. Minim! :lol:

Si, in caz ca nu ai remarcat, romanii sunt campioni la a gasi motive!

Da-le o problema, si ti-o taraganeaza lejer cateva generatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe principiul asta, mai astepti tu vre-o 50 de ani. Minim!

 

Nu chiar! Moise i-a plimbat pe evrei timp de 40 de ani prin deșert, astfel încât să moară toți cei care cunoscuseră robia din Egipt, pentru că erau irecuperabili, total incapabili de misiunea de a construi o nouă țară. Așa că pentru români am mai avea de așteptat doar vreo 17, fiindcă 23 au trecut deja. Cam în 10-15 ani înființăm un nou partid, peste alți 5-10 ani câștigăm cu el alegerile și apoi facem lucrurile cum trebuie, depolitizăm administrația și facem un sistem corect de vot. Ca niște oameni civilizați :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu chiar! Moise i-a plimbat pe evrei timp de 40 de ani prin deșert, astfel încât să moară toți cei care cunoscuseră robia din Egipt, pentru că erau irecuperabili, total incapabili de misiunea de a construi o nouă țară. Așa că pentru români am mai avea de așteptat doar vreo 17, fiindcă 23 au trecut deja. Cam în 10-15 ani înființăm un nou partid, peste alți 5-10 ani câștigăm cu el alegerile și apoi facem lucrurile cum trebuie, depolitizăm administrația și facem un sistem corect de vot. Ca niște oameni civilizați grin.gif

Esti prea optimist!

Ai vazut procentele de trecere la bacalaureat ? rofl.gif

 

Ultima ta fraza nu mai are rol de eufemism, devine antagonism. Poate daca va fi colonizata Romania. Altfel. nu!

 

L.E.Am zis eu, ai stat prea mult printre alti oameni!

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut procentele de trecere la bacalaureat ?

 

Educația corectă nu are legătură cu școala. Nu e nevoie de șoferi de autobuz cu bacalaureat, nu e nevoie de mecanici auto cu bacalaureat și nu e nevoie de zidari și zugravi cu bacalaureat. Toți ăștia sunt capabili să învețe foarte repede că furtul îi duce după gratii și mai mult de-atât nu e nevoie. Problema reală în România nu sunt ei, problema reală sunt impostorii care au titluri academice, însă au standarde de etică la același nivel cu ale unui motan în călduri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Educația corectă nu are legătură cu școala. Nu e nevoie de șoferi de autobuz cu bacalaureat, nu e nevoie de mecanici auto cu bacalaureat și nu e nevoie de zidari și zugravi cu bacalaureat. Toți ăștia sunt capabili să învețe foarte repede că furtul îi duce după gratii și mai mult de-atât nu e nevoie. Problema reală în România nu sunt ei, problema reală sunt impostorii care au titluri academice, însă au standarde de etică la același nivel cu ale unui motan în călduri.

Din pacate trebuie sa te contrazic.Ideea este ca ei sunt viitorul tarii.

Si, mai mult de atat, viitoarea clasa politica -vrei-nu vrei -dar si aceea clasa de mijloc de care spuneai tu. Prin urmare, cred ca trebuie sa mai numar.

 

Insa, chiar si asa, nu asta ar fi marea problema, ci faptul ca ceea ce vad ei in ziua de azi ca reprezentand etica si valoare sociala a unui individ, se rezuma la cateva nume ce in prezent sunt in detentie.

Asadar ceea ce spui tu cu "furtul duce dupa gratii" prinde valente ce nu pot lipsi din curriculumul unui viitor om de succes!

Si deja a devenit un tipar.

 

Acum sintagma foarte optimist devine desueta, si ar trebui sa spun ca esti extrem de optimist!

Insa, ma incearca o teama si nu as vrea sa ajung sa spun in urmatorii ani ca esti un idealist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insa, ma incearca o teama si nu as vrea sa ajung sa spun in urmatorii ani ca esti un idealist.

 

Este! In Romania situatia nu se va normaliza decat in zeci de ani si doar cu conditia sa fie impusa din afara (UE). Sub controlul direct si continuu a acesteia.

Si nici atunci nu este sigur :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Este! In Romania situatia nu se va normaliza decat in zeci de ani si doar cu conditia sa fie impusa din afara (UE). Sub controlul direct si continuu a acesteia.

Si nici atunci nu este sigur grin.gif

Ala va fi intotdeuna. Dar, eu am zis...vre-o 40 - 50 de acum incolo curgand, va fi ceva de noi. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

din cand in cand mai prezint unele proiecte cu care imi umplu timpul sa vad ce mai zice lumea, daca si-au schimbat parerile despre anumite subiecte... . Nu fac spam, e chiar politica.

 

Va multumesc si as fi curios ce ganditi despre aceste subiecte.

Am impresia ca faci niste confuzii elelmentare.

Votul direct exista si acum la alegeri prezidentiale, parlamentare si locale.

 

Ceea ce propui se numeste votul electronic la distanta, sau vot la domiciliu.

Occiedntalii aveau capacitatea tehnologica sa introduca un asemenea sistem, dar el nu asigura cerintele elemetare.

- Secretul si votul liber exprimat nu poate fi garantat daca votezi de acasa.

Exista riscul ca votul sa fie comercializat, sau cel care voteaza sa fie supus presiunii sa voteze intr-un anumit fel. Din cauza asta exista centre si cabine de vot.

 

- In cazul unui vot electronic rezultatul votarii nu poate fi controlat de participantii la competitie, partidele politice sau candidati.

Rezultatul poate fi contestat.

Cei care adminstreaza daza de date pot sa distrosioneze rezultatele, si in general ei sunt sub influenta puterii. Asta ar face sa se perpetueze la putere.

 

- Secretul votului nu poate fi garantat de un sistem online.

Daca la o banca cel care se conecteaza la un cont este identificat, la un sistem de vot nu trebuie sa se stie cine si cum a votat.

Cum rezolvi problema sa identifici votantul ca sa nu voteze de doua ori, dar nimeni sa nu poata sti cum a votat cel care s-a conectat?

 

Votul electronic poate fi si ar fi bine sa fie aplicat acolo unde votul nu este secret.

Spre exemplu la referendumuri cum ar fi cel pentru gazele de sist sau Rosia Montana.

 

Mediul online ar putea fi utilizat pentru dezbateri in partide, sau a partidelor cu cetatenii.

O asemenea masura se numeste participare directa la viata politica.

Partidele tocmai pentru asta a fost gandite, sa digere propunerile cetatenilor si sa adopte o solutie din mai multe propuse.

 

De ce nu au partidele forumuri de dezbateri? Au avut pana in 2005 cand simultan au renuntat la forumuri.

Dezbaterile interne si cu societatea ar trebui sa fie obligatie prin lege.

Un partid care nu organizeaza dezbateri si alegeri interne pentru candidati sa nu poata participa la alegeri.

 

In concluzie un sitem online de participare directa la dezbateri si consultarea cetatenilor ar fi bun, dar un sistem online pentru alegeri este inoportun.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce propui se numeste votul electronic la distanta, sau vot la domiciliu.icipa la alegeri.

 

 

salut, nu stiu la care din link-uri te referi, inteleg ce spui dar nu asta incerc sa promovez

 

- la cel legat de alegerea presedintelui ideea este simpla, se voteaza si se promoveaza pe site o lista de simple persoane. In urma votului se alege persoana care a strans cele mai multe puncte. Aceasta persoana va candida din nou de aceasta data pe bune, alaturi de candidatii celorlalte partide. Deci eu nu propun ca pe site sa se desfasoare alegerile prezidentiale, ci sa le zicem prealegeri, fara nici o legatura cu ceilalti candidati oficiali. Nu vor aparea pe aceasta lista TB, VP, VT sau CA.

 

- legat de ideea cu partidul, din nou se propun si se voteaza legi intr-un cadru restrans, urmand ca legile trecute sa fie promovate in parlament. Mai multe detalii gasesti aici: http://e2d-international.org/manifesto/

Exact ca si cum intr-un forum de dezbateri partidul clasic XXX ar lua decizia ca tuturor celor prezenti sa li se imparta tablete si sa li se permita sa voteze si sa dezbata electronic subiectele la zi.

Editat de Democratie Directa Romania

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca aplicarea este in interiorul unui partid la votul nonsecret atunci poate fi un lucru bun.

Nu ar fi o noutate. Este ca un form cu sondaj de opinie.

 

Si acolo trebuie avut in vedere tentatia si posibilitatea falsificarii rezultatelor.

Daca adminstratorii DB sunt numiti de conducerere atunci riscul sa execute ordinele conducerii este mare.

Ar trebui ca administratorii sa fie alesi de congres, cum sunt alese comisile de disciplina.

 

Dar repet, un asemena sistem are utilitate mul mai mare la dezbateri decat la vot.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×