Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

RO in Schengen in Aprilie 2014

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Guatemala???   Nu pronuinta nimeni acest nume decat poate in birourile de Immigrare in rare ocazii.   Mexico nu este o problema ca si americanii merg acolo sa locuiasca definitv, exista mii de contracte de circulatia marfurilor dar acolo nu sint cunoscute toate detaliile locale economice in care este inclus si Canada.   

Zmeura primin din Canada ca si multe alte produse agricole din sere pe timp de iarna- vara.  Nu este in conflict cu aceste tari nimeni  din cate stiu.  Primin si din Noua Zeelanda si Australia vinuri si foarte multe fructe, acum ciresi cu 25 de dolari/kg, si fructe de primavara dar multe altele mai vin, miel si alte ovine de Paste si nu numai din Australia ca n-are miros de blana de oaie.   Pesti de toate felurile si conserve de pesti.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

„A-nceput să clocotească, Mămăliga românească”!!!  :o:

"Eu zic: uşor cu boicotul pe scări.  Pentru că, desigur, el nu se va întâmpla.    Să fim serioşi. Credeţi cumva că ministrul Energiei, domnul Virgil Daniel Popescu, acţionar la OMV, mai mult acţionar decât ministru, va renunţa la dividendele sale, dându-le peste bot austriecilor atunci când, inclusiv în faţa preşedintelui Iohannis, au pretenţii nesimţite? Nici vorbă, desigur.    

Să coborâm acum la firul ierbii. La cel mai de rând român. Credeţi că dacă în vreun sat uitat de lume din România, se vor distribui gratuit căldări, câte una de gospodărie, oamenilor le va păsa dacă pe ele scrie BCR – Erste Bank, Pfanner, Schwarzmuller sau Ster Tractor? Nici vorbă. Vor fi bucuroşi că vor avea cu ce să-şi care apa de la fântână, pentru că de promisa canalizare în campania electorală de acum 25 de ani, nu se mai aude nimic.     Aşa că, uşor cu boicotul pe scări!        Şi să dea Dumnezeu, să nu am dreptate!"

https://evz.ro/usor-cu-boicotul-austriei-pe-scari.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Șeful PPE, alături de cancelarul austriac

„Situația cu care se confruntă Austria din cauza afluxului de migranți este inacceptabilă. Karl Nehammer are tot sprijinul nostru, considerăm că acest lucru trebuie să se schimbe. Legile Schengen trebuie aplicate corespunzător la frontierele UE”, a scris șeful grupului PPE din Parlamentul European, Manfred Weber, pe Twitter.   PNL face parte din PE ca și Partidul Popular austriac (OVP) condus de Nehammer. Cu doar câteva zile înainte, Weber susținea că migrația ilegală din Austria nu va fi rezolvată dacă România va fi ținută în afara spațiului Schengen."

*Migratia nu se va termina chiar daca Romania se scufunda, ca sa fiu inteles bine, acel proces exista decand lumea si deodata cu PLANETA se va termina"!!!

https://evz.ro/seful-ppe-din-parlamentul-european-isi-schimba-atitudinea-aratandu-si-sustinerea-fata-de-austria-in-problema-migratiei-acest-lucru-trebuie-sa-se-schimbe.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tensiunile au atins cote maxime în Austria

"Mai mult, Kogler (din Partidul Verzilor) a încercat să-l convingă pe ministrul de Interne al Austriei, Gerhard Karner, membru al formațiunii conservatoare OeVP, să găsească soluții de compromis, dar nu s-a ajuns la consens. Totuși, Verzii s-au dezis de asumarea responsabilității pentru aceast veto al guvernului din care fac parte, unul dintre reprezentanții lor, Michel Reimon, afirmând că „fiecare ministru a fost liber în decizia luată la Bruxelles” și că ei nu au avut nicio influență asupra cancelarului."

https://playtech.ro/stiri/presa-din-austria-face-anuntul-socant-dupa-votul-impotriva-romaniei-ce-se-va-intampla-cu-guvernul-austriac-622932?utm_source=Playtech+Sectiune+Interior&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Victor Ponta a făcut o dezvăluire de ultim moment după ce România nu a intrat în spațiul Schengen. Fostul premier susține că nu doar Austria este vinovată de acest lucru, iar „cea mai șmecheră” a fost, de fapt, Olanda."

„Nu o să-și dea nimeni demisia. Să zică domnul Bode că am încercat, nu ne-am calificat, asta e. Putin e de vină. Oricine, nu niciodată noi, doar Putin. Eu cred că România e reprezentată de niște domni care stau preșuri la orice. Acum s-au șters și ei pe preș. Nu găsesc alt motiv. Așa văd eu lucrurile, din păcate acolo suntem. Cu lideri ca pe cei pe care-i avem, despre care lumea știe că sunt preș, greu să negociem. Negociază lumea cu preșuri? Un moment mai bun ca ăsta e greu să mai găsim”, a declarat Victor Ponta.

https://www.capital.ro/vestea-diminetii-pentru-toata-romania-anuntul-a-fost-facut-in-direct-la-tv-ei-stiau-foarte-clar-ca.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Austria a avut aparente declarații de suport pentru aderarea României la spațiul Schengen. Dar, la nici 48 de ore, Austria anunța schimbarea poziției față de aderarea statului român. Votul era dat, de asemenea, și vecinilor bulgari. Mulți au încercat să găsească o explicație logică a acestui parcurs al cancelariei austriece. Printre cei care au încercat să găsească explicația, se numără și Consulul onorific al României în Austria, contele Andreas Bardeau. Întrebat de jurnaliștii de la Adevărul despre acest lucru, oficialul declară Sunt foarte dezamăgit și uimit..”

 

https://playtech.ro/stiri/de-ce-nu-a-intrat-romania-in-schengen-de-fapt-consul-onorific-al-romaniei-austria-rupe-tacerea-623803?utm_source=EVZ+LINK+TEXT&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elveţia nu este membră a Uniunii Europene, dar este membru asociat, fără drept de vot. Însă Elveţia este favorabilă aderării României şi Bulgariei la Spaţiul Schengen, pentru că noi considerăm că este un plus pentru securitatea noastră şi nicidecum o pierdere. Însă cei care au experienţă în materie de politică ştiu că nu reuşeşti întotdeauna atunci când vrei sau când meriţi şi asta nu înseamnă că trebuie să încetăm lupta. Trebuie să continuăm, pentru că mai devreme sau mai târziu vom reuşi”, a arătat Ignazio Cassis în cadrul unei conferinţe de presă susţinută alături de preşedintele Klaus Iohannis, la Palatul Cotroceni.   Ignazio Cassis a adăugat că Austria este supusă unor „mari presiuni migratorii”, lucru care afectează populaţia şi de care trebuie să ţină cont şi aleşii. Pe de altă parte, a subliniat că această „presiune migratorie” nu are loc din cauza României."

https://evz.ro/presedintele-elvetiei-vrea-romania-in-schengen-declaratii-magulitoare-dupa-intalnirea-cu-klaus-iohannis.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Titlu aiurit "comme d'habitude" ... ungurii doar accentuza realitatea!!!

"Alianța Maghiară din Transilvania susține ferm că România nu este încă pregătită să devină stat membru al Spațiului Schengen din cauza „antimaghiarismul ridicat la nivel de politică de stat” și din cauza „atitudinii instigatoare a președintelui României împotriva comunității maghiare, precum şi atacurile continue şi metodice împotriva maghiarilor din Transilvania”.

„Dacă România ar fi investit doar jumătate din energia cu care activează pentru unirea Moldovei cu România – acţiune izvorâtă din eforturile secolului al XIX-lea de a construi un imperiu – în implementarea efectivă a integrării occidentale atât de mult dorite şi proclamate la nivelul sloganurilor politice, azi am fi avut mai multe şanse să devenim membru cu drepturi depline al Spaţiului Schengen”, se arată în comunicatul de presă emis de către Alianței Maghiare din Transilvania."

 

https://www.capital.ro/ungurii-lovitura-pentru-romania-unda-de-soc-din-inima-transilvaniei.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Europarlamentarul Dragoș Pîslaru a susținut că cei de la Consiliul European pot întoarce decizia JAI.   

Într-o declarație făccută la RFI, acesta a apreciat că îndemnurile românilor la boicotarea produselor austriece nu ajută la nimic.   „Vreau să fie clar pentru toată lumea că pe 15 decembrie, Consiliul European poate întoarce această decizie și vreau să explic cum poate, pentru că evident, nu se poate substitui Consiliului JAI, dar dacă în concluziile, deci e vorba de minuta, de concluziile oficiale ale Consiliului se menționează o frază în care să se spună ceva de genul Romania și Bulgaria trebuie să adere la Schengen în 2023, fără să se spună exact cum, că acestea sunt prerogative de discuție într-adevăr la un alt nivel, dar dacă se spune doar atât, România și Bulgaria trebuie să intre în 2023, este suficient pentru a întoarce decizia Consiliului”, a explicat Pîslaru."

"Pîslaru crede că politica de represalii nu te duce foarte departe, a nu mai cumpăra produse austriece, de a nu mânca șnițel, de a nu mai asculta Mozart sunt niște copilării”

 

https://www.capital.ro/rasturnare-totala-de-situatie-despre-schengen-vestea-cea-mare-a-venit-chiar-acum-poate-intoarce-aceasta-decizie.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

România a vrut să trădeze Bulgaria pentru a intra în Schengen

„În politică, ca și în viață, singura justificare a trădării este să ai succes. Adică, dacă tot îi trădăm pe bulgari, să avem succes măcar. Noi ne-am arătat că suntem gata să-i trădăm pe bulgari și nu am obținut prețul trădării, adică să ne primească pe noi în Schengen, pentru că nu se putea tehnic. Cineva trebuia să explice tehnic că nu merge chestia asta, nu încercați pentru că nu iese. Probabil că data viitoare când bulgarii vor avea ocazia, o să ne-o plătească”, a spus Victor Ponta.

 

ttps://evz.ro/victor-ponta-despre-realizarea-unui-mini-schengen-eu-am-pregatit-documentele-in-2014.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×