Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

RO in Schengen in Aprilie 2014

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 14 ore, titi_greucean a spus:

Estonia a anuntat zilele astea ca nu mai primeste imigranti ucrainieni. Ma tem tot mai multe tari vor face la fel.

Deci da, s-ar putea sa ne trezim cu vreo 2-3 milioane de uratori si colindatori de prin stepele eurasiei.

Este vorba de la 10 milioane in sus si nu vom misca in front in fata deciziei SUA, astfel ca toate tarile ii vor primi si integra. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, zod a spus:

Este vorba de la 10 milioane in sus si nu vom misca in front in fata deciziei SUA, astfel ca toate tarile ii vor primi si integra. 

Americanilor li se rupe de refugiatii ukrainieni. Nu misca un deget pentru ceva de unde nu ies bani. Din partea lor pot sa fie si 30 milioane.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, merci ca în cunoștință de cauză aduci aici adevăruri despre niște frați ai noștri. Ați uitat ca suntem frați cu popoarele din Balcani nu cu francezii. Și cu ucrainienii suntem. Și e normal sa ne purtam cu ei frățește. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea am uitat inca nimic, dar nu prea inteleg de ce sint amintit francezii ... prin ce am trait/trecut doar ungurii si secuii NU erau tratati frățește, restul erau perfecti si acceptabili.

In Maramures sint peste 45 de nationalitati, nu aveam probleme intre noi.   Cu NIMENI din Balcani n-am experimentat nimic special sa ma simt in relatie de familie.   

Doar turcii imi spuneau "prieten" ca nici ei n-au uitat inca in 1976, ca Ungurii din Magyaristan, le-au chemat in ajutor sa lupte contra Austriecilor, pe vremuri!!!

N-am uitat si nu voi putea uita cat traiesc cand ROMANII au spart poarta, usa de la casa la ora 3 dimineata pe 10 Mai 1964, si cu lanterne in ochii nostri ne-au data afara din pat si din casa fara pantofi doar cu ce dormeam si intru-n camion de marfa ne-au dus in oras la Sighet si ne-au dat jos pe un trotoar.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, titi_greucean a spus:

Americanilor li se rupe de refugiatii ukrainieni. Nu misca un deget pentru ceva de unde nu ies bani. Din partea lor pot sa fie si 30 milioane.

A doua zi de razboi erau un mare numar de EVREI  ucraineieni in Tijuana,  Mexico la granita cu San Diego,  California,  USA, ca cineva le-a spus asa se immigreaza in America.   

Cu toti in cateva minute au fost acceptati si topiti in populatia locala in toata America de Comunitatea Evreilor.   

In zona unde locuiesc, geme locul de ucarinieni evrei si mai vin.   Mereu Statele primeste din orice neam de oameni pe cei mai multi in asemenea situatie.   

Nu tin minte de numarul populatiei din Ukraina, dar vor mai evada inca cateva milioane, si nu cred ca toti in Romania se vor opri, poate temporar.

Cunosc aici uncrainieni care nu sint evrei si fac actele familiei sa vina aici.   Ei au de trecut prin "canalele legale de immigrant".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Consiliul JAI a votat astăzi, 8 decembrie, aderarea României, Bulgariei și Croației la Spațiul Schengen. Din cele trei state, doar Croația a avut câștig de cauză.

 În aceste condiţii țara noastră a cerut separarea de Bulgaria. Statul vecin s-a opus acestei propuneri. În cele din urmă, România a cerut să se voteze. Rezultatul a arătat că nici țara noastră și nici Bulgaria nu vor face parte din spațiul de liberă circulație. La explicarea voturilor, ministrul olandez Eric van der Burg a ţinut să precizeze că votul este pe merit. În plus, dacă ar fi existat o decuplare a celor două state, Olanda ar fi votat pentru România, informează Agerpres."

https://evz.ro/cele-trei-variante-propuse-de-austria-pentru-aderarea-romaniei-la-spatiul-schengen-tara-noastra-a-cerut-decuplarea-de-bulgaria.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Potrivit ministrului Economiei Florin Spătaru, neintrarea țării noastre în Spațiul Schengen ne va afecta din punct de vedere economic, deoarece țara noastră va pierde aproximativ zece miliarde de euro anual.

Orice decizie care ţine de emoţie sau de alte aspecte care nu au relevanţă pentru aderarea noastră în Spaţiul Schengen să fie lăsate deoparte”, potrivit ministrului Economiei."

 

https://evz.ro/cati-bani-pierde-romania-pentru-ca-nu-a-intrat-in-schengen-ministrul-economiei-a-explicat-situatia.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, The Unknown a spus:

Eu nu prea am uitat inca nimic, dar nu prea inteleg de ce sint amintit francezii ... prin ce am trait/trecut doar ungurii si secuii NU erau tratati frățește, restul erau perfecti si acceptabili.

In Maramures sint peste 45 de nationalitati, nu aveam probleme intre noi.   Cu NIMENI din Balcani n-am experimentat nimic special sa ma simt in relatie de familie.   

Doar turcii imi spuneau "prieten" ca nici ei n-au uitat inca in 1976, ca Ungurii din Magyaristan, le-au chemat in ajutor sa lupte contra Austriecilor, pe vremuri!!!

N-am uitat si nu voi putea uita cat traiesc cand ROMANII au spart poarta, usa de la casa la ora 3 dimineata pe 10 Mai 1964, si cu lanterne in ochii nostri ne-au data afara din pat si din casa fara pantofi doar cu ce dormeam si intru-n camion de marfa ne-au dus in oras la Sighet si ne-au dat jos pe un trotoar.    

Ingrozitor si infiorator! 

Altii au fost executati prin paduri in anii 1947-1956, altii au fost impuscati in Moldova sub monarhie in camp la Flamanzi si alte sate, iar altii sub teroarea hortista la Ip, Trasnea, samd. 

Mereu am crezut si am spus ca asemenea atrocitati nu se vor mai petrece deoarece acum traim intr-o lume civilizata si umanista si totusi... 

PS:... si majoritatea au fost lichidati miseleste prin razboaie ori in perioada razboaielor, ma refer la soldati si la deportati. 

Regele Romaniei a aruncat dezarmati in fata sovieticilor cca. 150.ooo de soldati romani care au fost capturati pe timp de pace si deportati in Siberia, de unde s-au intors doar cateva mii.

Cca. 100 de mii de soldati romani s-au capatuit dupa intoarcerea armelor in contraofensiva pana in muntii Tatra. 

La fel dupa 1945 din Transilvania au fost deportati in Siberia cca. 45.ooo de germani-romani in principal cat si maghiari, din care s-au intors doar cateva mii. 

Toate aceste lucruri se puteau rezolva diplomatic si fara razboaie si atat de multa violenta gratuita. 

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Necalificarea României în Schengen, comentată de Adrian Porumboiu: „O umilință! Vorbim că jucătorii noștri sunt proști, dar politicienii sunt și mai proști!”

România nu a primit acceptul de a intra în spațiul Schengen. Adrian Porumboiu, fostul mare arbitru internațional, a criticat actuala clasă politică pentru GSP.ro: „Aseară zici că băteau 10-0 și azi au luat-o cu 10-0”  

Azi, România a ratat intrarea în spațiul Schengen după ce Austria a blocat aderarea, iar Olanda a votat și ea împotrivă pentru a bloca Bulgaria la consiliul JAI de la Bruxelles."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×