Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

La granita dintre Stiinta si Religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In cazul acesta sper sa ne puteti pune la dispozitie o traducere corecta. Eu n-am priceput nimic vreme de 37 de ani, cat am crezut ca pamantul se invarte.

 

Imi explic acestea prin faptul ca oamenii ce dirijeaza sistemul de educatie au alt interes, sau sunt cel putin dezinteresati in ce priveste adevarul.

 

 

Hmm... interesant. Cum iti explici oamenii care circula cu avionul in jurul globului?

Sa zicem, o persoana care zboara de la Bucuresti la New York, de la New York la Los Angeles de la Los Angeles la Tokyo, de la Tokyo la Amsterdam si de la Amsterdam inapoi la Bucuresti.

Ce se intampla de fapt cu ei in modelul cu discul pe care ai?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hmm... interesant. Cum iti explici oamenii care circula cu avionul in jurul globului?

Sa zicem, o persoana care zboara de la Bucuresti la New York, de la New York la Los Angeles de la Los Angeles la Tokyo, de la Tokyo la Amsterdam si de la Amsterdam inapoi la Bucuresti.

Ce se intampla de fapt cu ei in modelul cu discul pe care ai?

 

Daca o sa-ti raspunda ca tot universul se invarte in jurul avionului o sa fac infarct si o sa mor pe loc....si apoi o sa te bantui!! :))))))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

P. S. Arata-mi unde mint.

 

Aici, de exemplu. La poli ( nord si sud) nu exista deca iarna , la ecuator nu este decat vara. Tu afirmi :"Eu cred ca sunt anotimpuri peste tot, sunt doar zone unde acestea sunt estompate.'

Cum iti explici noaptea polara de cca 6 luni ?

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va inchipuiti fartilor ca oamenii aia de la marginea pamintului daca merg putin cu spatele inapoi cad in goooooooooooooooooooool

Crstian Topescu spunea odata ;Sut Goooooooooooooooooooooooool.

Dar astia cad fara nici un sut.

Wav mai mare mi e spaima sa nu locuiesc cumva din greseala la marginea pamintului.

E periculos rau ,va spun eu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Aici, de exemplu. La poli ( nord si sud) nu exista deca iarna , la ecuator nu este decat vara. Tu afirmi :"Eu cred ca sunt anotimpuri peste tot, sunt doar zone unde acestea sunt estompate.'

Cum iti explici noaptea polara de cca 6 luni ?

Cand e iarna in nord, adica in jumatatea interioara a "discului", soarele se invarte pe o traiectorie aflata mai la sud - pur si simplu nu lumineaza pana in zona extrem "nordica". Si invers. Eu as zice mai degraba ca in zonele astea pe care le-ati citat, anotimpurile sunt estompate si nu inexistente. Anotimpurile sunt aratate de pozitia luminatorilor si nu musai de temperatura dintr-o zona.

 

 

Hmm... interesant. Cum iti explici oamenii care circula cu avionul in jurul globului?

Sa zicem, o persoana care zboara de la Bucuresti la New York, de la New York la Los Angeles de la Los Angeles la Tokyo, de la Tokyo la Amsterdam si de la Amsterdam inapoi la Bucuresti.

Ce se intampla de fapt cu ei in modelul cu discul pe care ai?

 

Evident, zboara in cerc. Si zig-zag :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident, zboara in cerc. Si zig-zag smile.png

Oh... inteleg. si... deci, cu cat esti mai departe de polul nord, cu atat esti mai la marginea discului?

Daca e asa..... ce este Antartica? este ea pe marginea cercului asa cum este descrisa de Flat Earth Society?

 

Flat_earth.jpg

Editat de CavalerulJedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce grosime are. Dedesuptul adancului nu e nimic. Scrie ca e suspendat pe nimic, asa-i? Iar apele nu se varsa caci au o margine.

 

Io cred ca tu glumesti spunandu-ne aceste lucruri .

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×