Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

La granita dintre Stiinta si Religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

smile.png

Pentru ca asa vrea Dumnezeu. Si asta-i bine. (Geneza 1:14-18)

Exista zone pe pamant unde nu sunt anotimpuri. E tot voia lui Dumnezeu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul acesta sper sa ne puteti pune la dispozitie o traducere corecta. Eu n-am priceput nimic vreme de 37 de ani, cat am crezut ca pamantul se invarte.

 

Imi explic acestea prin faptul ca oamenii ce dirijeaza sistemul de educatie au alt interes, sau sunt cel putin dezinteresati in ce priveste adevarul.

Ai vazut un glob pamintesc vreodata?

Si stii ce este eacela fus orar?

Cum i ti explici ca in America acuma e noapte si in Australia e seara?

Exista zone pe pamant unde nu sunt anotimpuri. E tot voia lui Dumnezeu ?

El inca nu a auzit de polii nord si sud inca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut un glob pamintesc vreodata?

Si stii ce este eacela fus orar?

Cum i ti explici ca in America acuma e noapte si in Australia e seara?

El inca nu a auzit de polii nord si sud inca.

Pai a zis: se invart soarele, luna si stele in jurul pamantului biggrin2.gif

ce n-ai inteles?

Se invart soarele, luna si stelele pe deasupra pamantului.

Acum pe bune, in anul 2013 sa sustii ca pamantul e aprope plat, imi pare o idee cel putin nastrusnica. Tu adaptezi realitatea obiectiva la Biblie, sau Biblia la realitatea inconjuratoare? Daca pe atunci oamenii erau mai limitati in cunoasterea naturii inconjuratoare, acum nu mai avem 'scuza' asta.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista zone pe pamant unde nu sunt anotimpuri. E tot voia lui Dumnezeu ?

Eu cred ca sunt anotimpuri peste tot, sunt doar zone unde acestea sunt estompate.

 

Ai vazut un glob pamintesc vreodata?

Si stii ce este eacela fus orar?

Cum i ti explici ca in America acuma e noapte si in Australia e seara?

El inca nu a auzit de polii nord si sud inca.

Toata treaba cu fusurile orare si diferenta dintre noaptea din America si seara din Australia e la fel de inteligibila si pentru un pamant plat, pe deasupra caruia se invart luminatorii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul acesta sper sa ne puteti pune la dispozitie o traducere corecta. Eu n-am priceput nimic vreme de 37 de ani, cat am crezut ca pamantul se invarte.

 

Imi explic acestea prin faptul ca oamenii ce dirijeaza sistemul de educatie au alt interes, sau sunt cel putin dezinteresati in ce priveste adevarul.

 

iar tu nu esti nici una nici alta blum.gif

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai

 

Pai a zis: se invart soarele, luna si stele in jurul pamantului biggrin2.gif

ce n-ai inteles?

Pai daca pamintul nu este sfera,unde dispare soarele in timpul noptii?

Ca luam globul pamintesc si sunam l telefon din or in ora in fiecare tara care e cu un meridian in urma noastra si totdeuna va fi aceasi ora pina va ajunge soarele din nou la noi.Copii de clasa a treia inteleg perfect mecanismul fusului orar.

Oare intr atit de mult poate prosti Biblia pe oameni?Teoria lui Aristotel a tinut Biserica in orbire pina prin sec 15 dr\ar de tunci nainte nici chiar inchizitia nu a mai putut stopa inaintarea cunoasterii.Aseara m am uitat cu baiatul meu pe un telescop modernsi am vazut si gropile de pe luna cum te ai uita pe un deswrt pamintesc.Ineleul de gaze al planetei Saturn si multe multe alte minuni am zice noi ,desi sint doar realitati care cindva nu erau cunoscute.

Cind sa decoperit prima luneta preotii au intezis oamenilor sa se uite prin ea zicind ca acolo sint duhuri de draci care amagesc oamenii.

Or mai fi si acuma poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai

 

Pai daca pamintul nu este sfera,unde dispare soarele in timpul noptii?

 

probabil exista 2 sori care fac cu schimbul :P

Pai

Cind sa decoperit prima luneta preotii au intezis oamenilor sa se uite prin ea zicind ca acolo sint duhuri de draci care amagesc oamenii.

Or mai fi si acuma poate.

 

Si in Egipt preotii zeului Ra au procedat la fel, oamenii sa nu stie prea multe despre univers, fiind puterea lor in pericol de a fi accesibila oricarui muritor, evident ca nu mai reprezentau niste sacralitati, ci puteau fi trasi la raspundere de la egal. Astfel ordinea interioara si siguranta regatului erau grav subminate. Cum sa faci fata la schimbarile profunde pe care cunoasterea le sadeste in spiritul uman, fara sa iti pierzi privilegiile strabmosesti si sa pici de pe piedestal? Politica dicteaza constiintei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soarele e mic fata de pamant, nu-i lumineaza deodata intreaga suprafata.Cand lumineaza o parte a pamantului, in partea diametral opusa (adica dincolo de centrul "discului", care este "polul nord") e noapte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soarele e mic fata de pamant, nu-i lumineaza deodata intreaga suprafata.Cand lumineaza o parte a pamantului, in partea diametral opusa (adica dincolo de centrul "discului", care este "polul nord") e noapte.

 

frusty.gif Ioi! Este pentru prima data cand io aud asa ceva! Banuiesc ca nu asa ai interpretat tu ceea ce apare in Sfintele Scripturi, ci posibil ca in vreo discutie cu cineva sau ai citit fel de fel de interpretari ale altor semeni si ti-au dat impresia ca asa ar fi.

Ma ierti dar io nu-s in rezonanta cu aceste interpretari .pardon.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am interpretat. Scrie ca soarele e slujitor, catre pamant, ca isi are drumul sau in cer. Evident ca nu esti in rezonanta, asa ca te indemn si pe dumneata sa citesti Scripturile cu inima deschisa.



Acum pe bune, in anul 2013 sa sustii ca pamantul e aprope plat, imi pare o idee cel putin nastrusnica. Tu adaptezi realitatea obiectiva la Biblie, sau Biblia la realitatea inconjuratoare? Daca pe atunci oamenii erau mai limitati in cunoasterea naturii inconjuratoare, acum nu mai avem 'scuza' asta.

De ce sa fie nastrusnica? Ma bazez pe ce a inspirat Singurul Dumnezeu ce poate fi, prin Scripturile atat de cunoscute. Si ne(re)cunoscute de altii, "atotstiutori". Eu imi adaptez propria perceptie la realitatea obiectiva descrisa de Biblie. Poate oamenii de "pe atunci" nu erau atat de cunoscatori ai unor detalii cunoscute azi, insa nu cred ca erau atat de "brainwashed" din frageda pruncie de un sistem de educatie ateist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×