Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Codul bunelor maniere la masă

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

citeste replica mea.

 

 

Figura geometrica!!! in acel moment pe ecranul meu de monitor nu erau vizibili inca postarile de la postarea lui TWO Scris Acum 48 minute incoace :doh: Precis am o problema tehnica, sau de acolo e ceva, o sa aflu maine.

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acel "nu cred" gasesc ca nu e la locul lui. Chiar crezi ca ma apuc acu' sa indrug tampenii in forum pe motiv ca n-am somn?

:nea:

Tipul de care-ti spun, a spus-o la tv. intr-o emisiune despre criza si somajul ce bantuie Europa.

Lighty, Harald vorbea de ospatarul lui, nu de al tau! :lol2:

 

E adevarat ceea ce spui tu, dar si asa, nu ai avea de ce sa te simti inferior doar pentru a ca a fost profesor uniiversitar. Daca erati la facultate, da,in rest, nu.

Pentru ca este vorba de raportul in care va aflati la acel moment.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte rau faci. :nea: Ce legatura are faptul ca a fost profesor cu situatia data ?

In plus, sa stii ca multi chelneri al vreunui restaurant de lux dintr-o capitala europeana, "scuipa" si ei vre-o 3-4 limbi straine. Ce te faci in cazul ala ? :lol:

 

Faci cateva temenele si apoi comanzi...Verrine de queue de boeuf au foie gras ?! :crazy:

 

N-am zis ca trebuie sa te simti inferior lui, nici sa te comporti ca un badaran care striga din toti bojocii : ospataaaar! :lol:

el pur si simplu isi face datoria, iar tu dai comanda cum am spus mai sus.

stiu ce lefuri au ospatarii, ca sa nu vorbesc si de bacsisurile grase ce depasesc imaginatia unor oameni.

 

Figura geometrica!!! in acel moment pe ecranul meu de monitor nu erau vizibili inca postarile de la postarea lui TWO Scris Acum 48 minute incoace :doh: Precis am o problema tehnica, sau de acolo e ceva, o sa aflu maine.

 

nicio problema, doamna.tease.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Figura geometrica!!! in acel moment pe ecranul meu de monitor nu erau vizibili inca postarile de la postarea lui TWO Scris Acum 48 minute incoace :doh: Precis am o problema tehnica, sau de acolo e ceva, o sa aflu maine.

Cred ca de vina este fusul orar! :lol: In plus, ii ia ceva timp informatiei pana ajunge pe serverul de aici, de cand scrii sau vezi tu, fata de ceea ce vedem si noi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa mananci si sa postezi pe forum de sub patura e frumos? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am zis ca trebuie sa te simti inferior lui, nici sa te comporti ca un badaran care striga din toti bojocii : ospataaaar! :lol:

Advarat! Imi amintesc ca Balzac spunea ca: modestia si avarismul, sunt cele mai mari capcane in care poate cadea un om. Pentru ca nu ii arata adevarata valoare si nu se comporta adecvat in societate.

Asa si tu cu modestia ta, in fata chelnerului care este platit, sa te serveasca. :tease:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Advarat! Imi amintesc ca Balzac spunea ca: modestia si avarismul, sunt cele mai mari capcane in care poate cadea un om. Pentru ca nu ii arata adevarata valoare si nu se comporta adecvat in societate.

Asa si tu cu modestia ta, in fata chelnerului care este platit, sa te serveasca. :tease:

 

 

N-am avut onoarea sa fiu servit de domnu' profesor, si nici nu cred ca toti chelnerii sunt profesori universitari. tease.gif

 

Lighty, Harald vorbea de ospatarul lui, nu de al tau! :lol2:

 

 

 

Abia acu' am observat, am incercat sa editez da' n-am reusit. :lol:

vorbeam impreuna si ne intelegeam separat. :lol2:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbind de chelneri ... mi-am adus aminte de un film vechi despre Elvetia cam prin anii '50 cand italienii mergeau sa lucreze in restaurante si chelnerul trebuia sa desfaca portocala cu cutit si furculita pentru client. Italianul a luat coaja dintr-o farfurie folosita, si rapid incepea sa curete o portocala cu unghiile si dintii sa fie mai repede si sa-l serveasca in coaja folosita sa nu-l vada cineva din patroni sau colegi ca el nu stia acel truc. Era o comedie trista, n-am idee de titlu sau de actori, era film alb-negru.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa mananci si sa postezi pe forum de sub patura e frumos? :blink:

parca erai la regim....

 

basca esti pe 'codul bunelor maniere la masa', nu in pat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×