Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Codul bunelor maniere la masă

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut la un party in California ca puneau totul pe o farfurie, sarat-dulce nu conta ... felia de tort langa niste carne foarte condimentata si se manca cu mana ... si salata de fructe ca si tortul, se lingeau mai mult pe degete. Bine ca nu aveau si supa :stars:

 

Nu-i nimic, ca se balaceau in ea. :lol:

 

[/size]

A ok, asta e altceva. Stai sa vezi o farfurie cu mic dejun a la nord-america. Te ia cu voma. Ochiuri, sunca prajita, carnaciori, felie de toast si placintute (pancakes) cu unt, zahar pudra si sirop deasupra, in aceiasi farfurie. Ba unii mai adauga si cate o portie mica de fasole in nush ce sos scarbos, niste felii de fructe si salata de varza alba, cremoasa. Tot in aceiasi farfurie. Nu vrei sa stii ce iese in farfuria aia cand incepe omul a manca si se imbina galbenusul de ou cu siropul si sunca cu zaharul pudra sau iti cade vreo capsuna in fasole. :rot:

 

Wow, de aia or fi atatia supra-ponderali, la ei... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow, de aia or fi atatia supra-ponderali, la ei...

Sunt supraponderali pentru ca mananca multa mancare procesata, ori de la magazin ori de la fast-food, nu fac activitate multa, mananca gras, cu multi carbohidrati, beau multe sucuri acidulate si pline de zahar, portiile lor de mancare sunt enorme la restaurant, consuma mancaruri semi-preparate cu mult sodiu, zahar, etc.

Eu cand merg la supermarket aici ma minunez cand vad cu ce-si umple femeile cosul. Al meu e plin de fructe, legume si carne proaspata, iar al altora e plin de pachete de la frigider care se incalzesc la microunde, paine alba cat cuprinde, briose, dulciuri, chips, coca-cola, conserve de tot felul, cartofi pai la punga semi-congelata, mezeluri.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt supraponderali pentru ca mananca multa mancare procesata, ori de la magazin ori de la fast-food, nu fac activitate multa, mananca gras, cu multi carbohidrati, beau multe sucuri acidulate si pline de zahar, portiile lor de mancare sunt enorme la restaurant, consuma mancaruri semi-preparate cu mult sodiu, zahar, etc.

Eu cand merg la supermarket aici ma minunez cand vad cu ce-si umple femeile cosul. Al meu e plin de fructe, legume si carne proaspata, iar al altora e plin de pachete de la frigider care se incalzesc la microunde, paine alba cat cuprinde, briose, dulciuri, chips, coca-cola, conserve de tot felul, cartofi pai la punga semi-congelata, mezeluri.

 

Ioi. :stars: Si, as mai adauga, sandvisul imens, mentionat de Olga. Ioi. :stars:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint si localuri pentru oameni superi "mari" si acolo o sa vezi portie pentru o persoana cat mananca o familie de 6 persoane in conditii normale. In alte localuri fiecare "item" separat se plateste, in hoteluri de langa free way sint iar portii uriase ca nu prea se gaseste nimic la mare distanta de condus. Nimeni nu este obligat sa manance totul si se ofera de la inceput cutiuta de dus acasa resturile.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eticheta europeana de a manui furculita si cutitul prevede ca furculita sa fie tinuta in mana stranga iar cutitul in dreapta. Dupa ce s-a taiat bucatica de mancare, se duce direct la gura. Pe de alta parte in America este practicat stilul numit zig-zag, prin care cutitul este initial in mana stanga iar furculita in cea dreapta, dar dupa ce se taie bucatica, se pune cutitul jos si furculita se transfera din mana dreapta in cea stanga si se duce mancarea la gura. Pe urma se transfera din nou furculita in mana dreapta si cutitul se apuca din nou cu stanga.

Dacă eşti dreptaci (89% din populaţie) atunci nu poţi tăia decât cu dreapta. Ideal ar fi să poţi mânca cu furculiţa în mâna stângă, dar nu toţi pot. Cei care nu pot, vor muta furculiţa în mâna dreaptă, evident. Dar nu poţi să le ceri să taie cu stânga. Eu pot face foarte multe lucruri cu ambele mâini, dar nu pot tăia friptura cu stânga şi nici nu încerc. Ouăle sau caşcavalul le pot tăia şi cu stânga, aşa că în astfel de situaţii folosesc uneori furculiţa cu dreapta, deşi e aiurea să încrucişezi tacâmurile în timp ce le foloseşti. Dar nu fac din asta o regulă.

 

Manierele astea nu sunt absurde şi ar trebui practicate chiar în casă. Odată ce devin obişnuinţă, nu mai par enervante. Sigur că trebuie făcută diferenţa între educaţie şi snobism, dar persoanele needucate îi acuză adeseori de snobism pe ceilalţi, chiar şi atunci când nu e cazul.

 

maniere la masa am si daca mananc cu ambasadorul si daca mananc cu tine,

E perfect OK să ai maniere la masă, numai că acele maniere nu trebuie să devină ritual şi nici dogmă. Toate manierele astea au un rol funcţional, la origine. De exemplu, unele maniere sunt necesare ca să ştie chelnerul cum să procedeze, nu de altceva.

 

Dar manierele nu acoperă orice situaţie şi atunci i se poate explica direct chelnerului ce e nevoie. Am văzut o tipă cu care eram la masă îngheţând când a scăpat cuţitul pe jos, probabil era gata să-l folosească mai departe cu orice preţ, numai să nu observe nimeni. Am chemat chelnerul şi l-am rugat să aducă alt cuţit, fiindcă acela a ajuns pe jos şi n-a fost nicio problemă, nu s-a uitat nimeni urât la mine. Şi nu, nu era nici soţia şi nici amanta :o:

 

Nu ştiu cum se procedează "manierat", într-o astfel de situaţie, dar soluţia mi s-a părut de bun-simţ. Şi exact aşa m-am exprimat, că acel cuţit "a ajuns pe jos", nu i-aş fi spus în niciun caz chelnerului că ea l-a scăpat, că asta nu era treaba lui :P

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ştiu cum se procedează "manierat",

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceri un cutit, sau ce alt tacam ai scapat pe jos, fara sa mai dai si explicatii.

Pare destul de logic, nu e normal să dai explicaţii chelnerului.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare destul de logic, nu e normal să dai explicaţii chelnerului.

Înseamnă că m-am comportat cam ca Pretty Woman :o:

Nu, te-ai comportat ca un gentleman, si ai scos-o pe d-na dintr-o situatie jenanta, oarecum.

 

Asta e maniera europeană despre care vorbea Naeema, aşa se procedează în Germania, într-adevăr. Dar dacă ai folosit cuţitul cu dreapta, asta înseamnă că până termini felul respectiv de mâncare nu mai are ce căuta furculiţa în mâna dreaptă sub niciun motiv?

Cam asa ceva! Si nu tine doar de bune maniere, fiindca toate lucrurile au o logica a lor.

Nu se schimba tacamurile dintr-o mana in alta timpul mesei, pentru ca risti sa le scapi pe jos, sa patezi fata de masa sau mai rau, propriile haine.

 

De aceia nu se sprijina niciodata cutitul de marginea farfuriei, pentru ca nu sta si or pateaza fata de masa, or scapa pe jos. Si este destul de jenant, presupunand ca nu esti la restaurant ci la cineva acasa.Si in cazul acesta va trebui sa se scoale gazda de la masa, si sa iti aduca un alt cutit.

 

La "casele mari", pentru a nu tine tot timpul cutitul in mana, s-a inventat acel suport de sprijinit cutitul.

Poate ai vazut prin filme, sau in setul de tacamuri al cuiva, este ceva stilizat si arata cam asa:

 

Editat de Two
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×