Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Codul bunelor maniere la masă

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai la restaurant te duci pentru sandwich-uri...?

sunt f multe restaurante care au in meniu sandwich-uri si nu de putine ori aleg un sandwish sau/si o salata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Din cate stiam sandwich-ul a fost ''inventat'' pentru a fi mancat fara tacamuri, tocmai pentru ca se face praf daca incerci sa il tai in bucati si umplutura nu ramane distribuita uniform, sau cel putin asa imi inchipui. Cat despre riscul de a curge ceva din ele, britanicii au gasit o solutie pentru ocaziile mai formale de genul salii de sedinte: mini-sandwich-urile care sunt suficient de mici incat sa nu te murdaresti.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai la restaurant te duci pentru sandwich-uri...?

 

 

Da!!! pe cat de bizar suna, in majoritatea localurilor chiar si in Steak House unde gratarul e cat un apartament cu 2 camere in RO, se servesc sandwich-uri ca asa vor clientii, chiar si la Christmas party in conditii ultra luxoase ca oamenii de aici extrem de putini stiu sa foloseasca tacamurile. Chiar si actorii de Hollywood sint inclusi in categorie!!! ca eu mereu ma uit la asta in filme sau la show-uri unde se mananca. La party-uri de Christmas se comanda dinainte cine ce va manca sa-l aibe aproape gata cand vine timpul de servit si toti sa manance la o masa deodata. Unii porc atii vita sau altceva si majoritatea primesc pe farfurie o chifla uriasa prajita deja taiata si langa este friptura taiata feliute subtiri, frunza da salata, rosii, ceapa, muraturi, maioneza, etc. salata de cartofi, salsa mexicana, avocado intreg sau guacamole si mai nou si cartofi prajiti.

 

Aici nu se merge la restaurant ca in RO si stai ore intregi, daca nu comanzi si ai terminat de mancat si de baut, iti aduce imediat si cutia sa-ti iei la pachet ce n-ai terminat si-ti spune ca are pe altii care asteapta in usa la intrare in linie lunga sa manance!!!

Chiar daca ai rezervat!!! Daca mergi undeva cu muzica si dans, e altceva, insa daca nu e local mexican, este destul de scump.

 

Dar ai obtiunea sa mergi la un strip club la cina de unde nu-ti arata usa, mancarea e fantastic de buna, sint bucatari francezi si te dadacesc cum vrei, ai si ce vedea ca te servesc fara camasa ... show, lume, atmosfera ... limita larga sa ai la Credit Card, e conditia :crazy: Daca stii si ceva in franceza n-ai treaba, desertul e gratuit si apa minerala Perrier!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit in sfanta biblie a bunelor maniere la masa, ca eticheta europeana de a manui furculita si cutitul prevede ca furculita sa fie tinuta in mana stranga iar cutitul in dreapta. Dupa ce s-a taiat bucatica de mancare, se duce direct la gura. Pe de alta parte in America este practicat stilul numit zig-zag, prin care cutitul este initial in mana stanga iar furculita in cea dreapta, dar dupa ce se taie bucatica, se pune cutitul jos si furculita se transfera din mana dreapta in cea stanga si se duce mancarea la gura. Pe urma se transfera din nou furculita in mana dreapta si cutitul se apuca din nou cu stanga. Fo fac sakes...am ametit numai cat am citit.:rot:

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiam sandwich-ul a fost ''inventat'' pentru a fi mancat fara tacamuri, tocmai pentru ca se face praf daca incerci sa il tai in bucati

Se poate taia in doua, precum club sandwich-ul si poate fi mancat cu ajutorul unor scobitori, sau ceva de genul. Prea multe nu stiu, dat fiind faptul ca sunt moldovean.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate taia in doua, sau ceva de genul. Prea multe nu stiu, dat fiind faptul ca sunt moldovean.

 

 

Unele sandwich-uri americane sint foarte inalte si trebuie sa-ti deschizi gura ca sarpele daca reusesti :stars: altfel nu-l savurezi pe deplin.

Cine n-are gura pan-la ureche, sa comande altceva!!! covrigei sarati cu o supa crema si un ... desert.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viitorul burger care va trebui sa fie mancat cu furca si lopata...:rot:

 

tall-hamburger.jpg

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate citesc eu de prin ce povestiti voi, obiceiurile astea, bunele maniere, difera totusi de la tara la alta, de la o cultura la alta, deci trebuie sa ne interesam serios atuci cand mergem si vizitam o tara necunoscuta, sa stim cum sta treaba acolo

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viitorul burger care va trebui sa fie mancat cu furca si lopata...:rot:

poza asta o sa o scot la imprimanta. ma face sa vars si imi taie apetitul. e buna de folosit ca metoda de diet.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiam sandwich-ul a fost ''inventat'' pentru a fi mancat fara tacamuri, tocmai pentru ca se face praf daca incerci sa il tai in bucati si umplutura nu ramane distribuita uniform, sau cel putin asa imi inchipui. Cat despre riscul de a curge ceva din ele, britanicii au gasit o solutie pentru ocaziile mai formale de genul salii de sedinte: mini-sandwich-urile care sunt suficient de mici incat sa nu te murdaresti.

Sandwich-ul, prin conformatia lui, e facut sa fie mancat cu mana (eventual dintr-un servetel...neparfumat).

Cat despre maniere si furculision...stim de la Caragiale cum sta treaba.

Editat de InPing
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×