Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Starea societatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...

Ideea e ca nu poti schimba oamenii.Singuri aleg drumul pe care merg. Poti doar sa alegi sa interactionezi cu ei sau nu. Sau le poti sugera o idee sau alta. Dar asta, dpmdv, e un efort herculian si nu merita sa-l depui; asolut deloc.

Stiu, lor le place asa, altfel societatea nu era asa. Asta nu inseamna ca nu spun ce am de spus. Chiar daca ce zic eu seamana rau cu separatism in randul "utopiei" actuale. Care se apropie cu pasi repezi de o distopie.

Ma vad criticat de oameni care s-au servit de cum merg lucrurile acum, d-aia nici nu ar dori sa mearga altfel. Faptul ca nu am niciun detractor barbat spune ceva. Faptul ca iarasi sunt si femei serioase se observa in lipsa criticilor exact de la persoanele care nu ma asteptam sa ma critice. In niciun caz nu spun lipsa unei critici cum c-ar fi o lipsa de interes fata de ce spun.

Viata e scurta, intr-adevar. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa o facem mai frumoasa, cum nu inseamna nici sa bagam gunoiul sub pres si sa ne facem ca totul e minunat. Sa nu te gandesti la ceva nu face acel lucru sa dispara, precum sa subliniez ceva poate produce schimbari, fie si la un numar mic de persoane.

 

Majoritatea oamenilor se ghideaza dupa simpatiile si antipatiile lui; aici dupa cele fata de userii forumului. Daca un/o user/ita simpatizat/a de majoritatea forumului, ar fi deschis subiectul in acelasi fel, ar fi fost aprobat/a si s-ar fi gasit atunci destule argumente pro.

Dar ipocrizia subiectivismul e firesc si indinspensabil..." umanilor". :o:

Si da, majoritatea femeilor chiar sunt scroafe egoiste care actioneaza pur in interesul propriu, iar majoritatea barbatilor, niste biete fiinte depersonalizate care acira constant dupa o bucata de p...., facand din aceasta singura lor menire. Acestea sunt creatiile societatii actuale, nu ca ar avea ei/ele vreo vina :roll:

Culmea e ca sunt simpatizat pe forum.

Ipocrizia si subiectivismul fac parte din pastrarea aparentelor si din mijloacele de aparare ale oamenilor fata de lucruri care nu le plac. Cum ziceam mai sus, daca bagi gunoiul sub pres, nu inseamna ca a disparut.

Din pacate, la ultima afirmatie, tind sa-ti dau dreptate bazat pe ce vad in jurul meu. Si lucrurile astea se tot repeta. Concluzia fiind ca, in ciuda minciunilor si aparentelor, societatea asa se polarizeaza. Asta nu inseamna ca-mi place sau ca daca multi stau cu mainile in san, tre sa stau si eu, sa nu stric trendul. Gura targului e buna sa-mi faca un sex oral, nu stabileste ce sa spun sau sa fac si ce nu.

 

SR, citind subiectele sau ai bine zis subiectul pe care il abordezi tu mereu...

Uite ca pe tine nu te pot acuza de rautate sau orbire cand postezi chstii d-astea. Acum, ia vezi tu cinstit asa ca un sufletel virgin, daca iti convine ce se intampla si daca lucrurile nu se pot imbunatati. Imbunatatirea prin tacut din gura si urmat trendul e de fapt o inrautatire. E ce a facut din start ca lucrurile sa ajunga asa. Toata lumea a zis ca e bine, ca asa e viata, ca o sa rasara si soarele, si, fara sa-si dea seama, s-au adancit si mai tare in problema.

De retinut ca nu ma refer la toate femeile si la toti barbatii, din Romania sau din alte parti. Ci doar la cei ce se afla in situatii abordate de mine si care, evident, si constientizeaza asta.

 

Eu nu am ce raspunde serios ...

Stiu. Dar te poti stradui.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culmea e ca sunt simpatizat pe forum.

Da, da'pentru unele eşti oricum inaccesibil. Şi alea care nu te pot str

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiam, si n-are legatura cu noul papa... despre care sunt curios cam cand au emigrat parintii lui in Argentina. Ma gandesc daca nu cumva imediat dupa al doilea razboi mondial :think:

 

 

Au emigrat inainte de razboi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca lucrurile nu se pot imbunatati.

Nu se pot îmbunătăţi, e nevoie de o nouă generaţie pentru asta. Pe cei care au astăzi 25-30 de ani nu mai ai nicio şansă să-i educi, iar pe măsură ce îmbătrânesc, va fi şi mai rău, vor deveni din ce în ce mai mult asemenea părinţilor lor. Am mai spus că eu nu mă mai pot înţelege cu nimeni dintre cei din generaţia mea, iar mai recent asta a devenit valabil şi pentru cei cu 10-15 ani mai tineri.

 

La 25-30 de ani e cam ultimul moment când oamenii sunt încă sănătoşi la cap, dar şi atunci trebuie să-i selectezi dintre cei deja acceptabili, pentru că nu poţi să-i educi tu. Ştiu că pare greu de crezut, dar în materie de concepţii de viaţă, educaţia se încheie pe la 15-16 ani, chiar dacă punerea în practică a celor învăţate va avea loc mult mai târziu.

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le, da' daca, in ciuda unor refrene nici macar halucinante de pe roportal, io cred cred totusi ca a fi momarlan, intr-o relatie amoroasa si nu numai, nu tine de sex?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu. Dar te poti stradui.

 

Nu pot.In ultimele zece subiecte deschise de tine este doar una singura dilema si nu vad cum o poti transforma, ca tu nu ai o intrebare exacta.....tu vrei sa fie ca tine sau vrei sa educi.

1. Starea societatatii

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Momarlanii sunt o comunitate din Valea Jiului. :unknw:

 

Aha...aia care nu is nascuti acolo is barabe...se pare ca ar veni din bahnarbeiter-ul nemtesc.

Se nimereste aci pusca si cureaua lata.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca topicul are o tinta clara: barbatul ne-evoluat, ne-emancipat.

 

Altfel decat barbatul obisnuit si traditional, adevarat in felul sau.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×