Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Alcool de Lux, Bauturi Fine Pentru Cunoscători

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

AA12XUdS.img?w=800&h=415&q=60&m=2&f=jpg   1. D’Amalfi Limoncello Supreme   Price: $30 million

Pe site sint inca 20 de sticle din cele mai scumpe pe Planeta, nu imaginez ce o fi in sticla asta la acel pret???

https://www.msn.com/en-us/travel/tripideas/top-21-most-expensive-bottles-of-booze-ever-sold/ss-AA12XArz?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=c782d95e047649f5cbff7369e4473afc&ei=10#interstitial=4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AA1gS4DU.img?w=800&h=415&q=60&m=2&f=jpg    Oktoberfest 2023!!!  

https://www.msn.com/en-us/travel/tripideas/your-guide-to-oktoberfest/ar-AA1gOfZl?ocid=winp1taskbar&cvid=34018a16491149a1f5927fdc8ff35a80&ei=5&rc=1

In State nu se vinde Bere Löwenbräu, care-mi place si mie, doar niste aiureli care nu-mi plac. 

Eu nu particip la festivitatile locale al Berii, dar o sa fac mai tarziu din cartofi razuiti, Crispy Potato Cakes.  th?id=OIP.myEk3MTnyXCP20Q_KlIWQwHaHa&pid=Api&P=0&h=180

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un produs din România intră în forță pe piața din Japonia

Un produs din România intră în forță pe piața din Japonia ... Horincă,Pălincă, Pálinka dar nu se spune unde este fabricat in Romania si din ce fel de fructe!!!

N-au nici etichete acele sticle???    Vai de capu' Marketingului Romanesc. 

Nu are mare valoare articolul doar cu poza asta cand nu se prezinta marfa ca lumea, decat din ochii taranului needucat alcoolic. 

https://evz.ro/japonezi-palinca-romaneasca.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vești proaste pentru milioane de români. Poți primi amendă mare pentru țuică

Made in ROumanie!!!   Cea mai originala bautura spirtuoasa consumat pe scara foarte larga este țuica!!! 

Variantele din comert sint altceva, de aceea se distileaza si in case si nu vad nimic rau cu asta.   Deja m-am acrit de atatea amenzi de cate am citit in ultimele zile numai.   Nu se poate insclavi chiar omul de rand, s-ar putea sa dea inapoi palma ca le primeste prea des de la cei abia ajunsi la conducere si-si dau importanta.  Stiu ca toti vor cateva vadere de tuica de casa dar il strange pe gospodarul de gat ca n-are voie sa depaseasca limita.  O sa faca doar sa le dea LOR si el va ramane cu nimic, nici asta inca nu s-a nascut.   Eu as lua masuri deja impotriva acestori legislatori nepoftiti si nedoriti. 

https://evz.ro/amenzi-mari-tuica.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mustul poate afecte efecte dăunătoare asupra organismului FOTO arhivă Adevărul Mustul poate avea efecte dăunătoare asupra organismului!!!

Cât alcool are mustul.  Cine nu are voie să-l consume și ce efecte are asupra organismului

*Credeam ca este nefermentat si n-are alcool.   Nu am trait in zona viticola si nu stiu multe despre aceasta bautura.  Am vazut ca mereu in Sighet se decora o terasa de Restaurant cu multe articole de sezon, dar si Must se vindea, era scris.   Odata l-am gustat in Romania dar mi-a venit rau cand am vazut ca barbatii erau doar in izmene si cu puciorul "jucau" pe struguri ... =P~    S-a si terminat pentru mine recoltarea si totul ce se mai ataseaza de acest eveniment.    In Comunitatea Maghiara se celebreaza in fiecare an Vinul Nou ca si Painea Noua dar nu sintem obligati sa bem nimic traditional si eu raman la apa minerala gazoasa!!!   Nu sint nici cu Vinul precum nici cu Berea sau Tuica/Rachiu si multe de pe lista asta lunga.    Multi romani si maghiari cumpara struguri de la fermieri, se anunta si la TV sa mergem la cumparat ca sint aproape, unii chiar acolo storc cu masini sa fie mai usor acasa de controlat in butoi, dar noi nu participam la asa evenimente.  

Poza este colorata frumos, cu atat ma satur, dar o sa ma interesez de cei locali ce gust are Must-ul local si daca are alcool sau nu.   In piata o sa le caut nu pe fermele lor, stiam ca Diabeticii n-au voie iar la copiii n-am dat niciodata nimic decat sucuri si siropuri.   

https://adevarul.ro/stil-de-viata/viata-sanatoasa/cat-alcool-are-mustul-cine-nu-are-voie-sa-l-2307874.html?utm_source=Site&utm_medium=EvzArticol&utm_campaign=CrossExtern

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Țuica de prune românească Țuica de prune, lăudată de americani. Beneficiile consumului pentru sănătate.

https://evz.ro/tuica-de-prune-laudata-sanatate.html

*Am citit articolul, dar nu m-am convins despre cine se vorbeste, care dintre AMERICANI presupune si recomanda alcoolul ca medicament, cand avem ZERO toleranta aproape de alcool in sange in regulile de circulatie.

Aici daca la pranz ai bea asa ceva, n-ai mai avea curaj sa conduci masina!!!  Americanii de la o bere slaba se imbata ...

Cred ca e vorba despre cei care stationeaza in Bazele Militare Americane, care deja s-au antrenat la de toate!!!   

Totusi, o mare enigma mai au de descoperit AMERICANIi, Horinca de Maramu' ... si mai vorbim despre Beneficiile de Sanatate*.  :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cercetătorii au descoperit de ce vinul roșu, băut chiar și în cantități mici, provoacă dureri de cap!!!

De ce ne doare capul după un pahar de vin roșu???

"În mod ironic, flavanolul în cauză, quercetina, este considerat un bun antioxidant. Este disponibil ca supliment de sănătate. Însă, atunci când este procesat sau metabolizat cu alcool, se transformă într-un mic răufăcător.   „Când ajunge în sânge, corpul tău îl transformă într-o formă diferită numită quercetină glucuronidă”, a declarat Andrew Waterhouse, expert în vin roșu, profesor emerit la Departamentul de Viticultură și Enologie al UC Davis.  În această formă, blochează metabolismul alcoolului. Acest lucru duce la acumularea toxinei acetaldehidă, și ulterior conduce la apariția durerilor de cap".     

*Mie nu-mi plac vinurile ca le simt acre pe toate!!!   Este pe undeva un Chardonnay prin Burgundy, vin alb care-mi place dar de vreo 25 de ani nu l-am mai gasit in State de cumparat doar altele care nu-mi plac.     https://evz.ro/vin-rosu-viticultura-dureri-de-cap.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orașul subteran de care românii nu vorbesc. Ce comoară ascunde locul unic aflat aproape de un oraș de top din România

9 martie 2024 7:30

Bun venit în orașul subteran de care românii nu vorbesc. Multă lume nu-l vizitează, deși ascunde o comoară și se află aproape de un oraș de top din România.  Chiar lângă granița României se află un oraș subteran, deosebit, unic pe Pământ.  Aici, sunt străzi care formează tuneluri ce ating o lungime de aproape 120 de kilometri, întinse pe circa 53 de hectare.   Mai mult, conține ceva care îi unește pe Angela Merkel, fost cancelar german, pe Manuel Barroso, fost președinte al Comisiei Europene și pe liderul rus Vladimir Putin.   

Orașul subteran, unic în lume, aflat la granița României

Aflat la doar 150 de kilometri de Iași, acest oraș subteran ascunde o adevărată comoară. Aici sunt sticle de vin care costă 150.000 de euro. În total păstrează 30 de milioane de litri de vin, sticle păstrate din timpul celui de Al Doilea Război Mondial, dar și o sticlă de vin din anul 1902 care astăzi costă 150.000 de euro. Este vorba despre crama Cricova, unde se spune că Angela Merkel, Manuel Barroso și Vladimir Putin își țin vinurile la învechit. Acestea sunt câteva dintre atracțiile orașului subteran din Republica Moldova, singurul loc în care cosmonautul Iuri Gagarin s-a rătăcit.

„Avem un oraş adevărat. Îşi are străzile, stradelele, bulevardele şi indicatoarele de trafic ale sale! Doar că denumirea acestor străzi este puţin specifică. Pe parcursul excursiei poţi observa străzi cum sunt Legenda Plaiului, Strada Cabernet, Chardonnay şi multe altele. Toate aceste străzi formează tuneluri care ating o lungime de aproape 120 de kilometri sau suprafaţa totală a oraşului nostru este de circa 53 de hectare. Deci poţi să îţi imaginezi! Este o cramă foarte, foarte mare”, spune Anatol, ghid turistic, potrivit Digi 24.

„În 1902 a fost turnat un singur lot de 400 de butelii, această butelie este ultima pe Pământ. Această sticlă costă astăzi aproximativ 150.000 de euro. Este patrimonul nostru, nu va fi vândută niciodată”, a mai transmis Anatol.

Orașul ascunde o adevărată comoară           

Cricova adăpostește peste 30 de milioane de litri de vin, incluzând peste 200 de soiuri rare în lume. Cricova se află la 11 kilometri de capitala Republicii Moldova, Chișinău. Crama a fost fondată în 1952 și a câștigat recunoaștere internațională pentru labirinturile sale imense și vinurile rafinate și naturale. Din 2003, orașul subteran este declarat un obiectiv al patrimoniului cultural. În 2005, Cricova a intrat în Cartea Recordurilor pentru cele peste 30 de milioane de litri de vin pe care le adăpostește. Temperatura și umiditatea sunt constante pe tot parcursul anului, ceea ce contribuie la păstrarea calității și gustului vinului.

Cricova dispune de peste 200 de soiuri de vin, inclusiv unele extrem de rare și scumpe, accesibile doar câtorva privilegiați. Unele dintre aceste vinuri au aparținut mareșalului nazist Hermann Goering, cunoscut ca mâna dreaptă a lui Adolf Hitler.

Vinurile sunt depozitate în butoaie datând din Al Doilea Război Mondial. În total, Cricova adăpostește peste 1 milion de sticle, iar mai mult de 20 de milioane de litri de vin sunt îmbuteliați în butoaie speciale. În plus, colecția națională cuprinde peste 200 de mărci istorice, însă acestea nu pot fi consumate sau vândute, fiind parte din patrimoniul național al Moldovei.

„La noi în colecţie se păstrează vinurile din colecţia privată a lui Hermann Goering. El a fost mâna dreaptă a lui Adolf Hitler şi Mareşalul Aviaţiei naziste în al doilea război mondial. După război, în calitate de trofeu militar au fost aduse butelii în această colecţie”, a mai precizat Anatol, conform sursei citate.

https://click.ro/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×