Sari la conținut
Forum Roportal
Mr.Cristi

Primitivi...dar evoluati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu, si nu consider asta vreun merit sau vreo vina.

Presupun ca nici tie nu-ti plac manelele.

Ai putea sa te reprogramezi sa-ti placa la nebunie manelele?

Diferenţa dintre noi este că eu ştiu de ce nu îmi plac manelele.

 

Ca să mă reprogramez, ar trebui mai întâi să îmi doresc asta. Iar ca să îmi doresc asta, ar trebui să consider că reprogramarea e "bună". De exemplu, m-am reprogramat să vorbesc engleză şi germană, deşi asta nu făcea parte din programarea iniţială. Nu vorbesc, dar înţeleg destul de bine franceză, pentru că asta a făcut parte din programarea iniţială, pe vremea când nu decideam eu programarea. Dar atât timp cât înţeleg de ce nu îmi plac manelele (pentru că promovează şi glorifică un mod de viaţă greşit) nu mă voi reprograma să-mi placă.

 

Când vorbim despre manele, nu vorbim doar despre sonorităţi balcanice, sper.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca dupa tot chinul asta si miile de topice deschise pe aceeasi tema vei gasi macar un discipol, eforturile tale nu vor fi in zadar.

Mostenirea valaha va merge mai departe.

Nu dispera, sunt convinsa ca pana la urma te va intelege cineva.

Daca nu, se va indura providenta de tine si va crea un exemplar numa bun de citit intelepciunea ta citadina.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai.

 

Cine zice ca sunt educati?

Toate secaturile se considera educate.

 

Sa vezi CEO's asistant financial marketing senior si alte denumiri pompoase de multinationala, cand se duc la restaurante si se pisa si nu se spala pe maini.

Dupa care se intorc la masa rezervata si reiau discutiile cu doamnele.

Care doamne se duc si ele la 'ladies room' si se urca cu picioarele pe toaleta in pozitii animalice.

 

Sau sunt off-topic?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Si cocalarul stie de ce ii plac manelele.

Argumentează. De ce îi plac?

 

2.Nu tu iti doresti ci organismul tau isi doreste. Tu doar ai permisiunea de a-ti cenzura instinctele.

E mai complicat decât atât, vezi exemplul lui Freud cu calul şi călăreţul. Plus conştiinţa călăreţului. Instinctele sunt ale calului şi provin din nevoi reale, care trebuie satisfăcute.

 

"Nevoile" care-l fac pe cocalar să fie cocalar nu sunt nevoi reale, sunt rezultatul unei programări (educaţii) greşite. Modalităţile prin care cocalarul ajunge să-şi satisfacă nevoile reale, legitime, sunt de asemenea rezultatul unei educaţii greşite, chiar dacă nevoile sunt cele reale.

 

3. Nu te-ai reprogramat ci doar ti-ai folosit o capacitate a creierului.

Aşa ... :think: Creierul meu neavând capacitatea să înveţe rusa, zici tu? :P :doh:

 

4. Acel mod de viata care tie ti se pare gresit, poate altuia i se pare bun.

"Cocalarul" rezoneaza cu manelele. Atata timp cat "cocalarul" nu ma deranjeaza cu modul lui de a trai, pentru mine e un om ca oricare altul. In schimb, daca vine "educatul" si ma judeca si ma eticheteaza, atunci, pentru mine nu e cu nimic mai bun decat ultimul cocalar.

 

Se poate demonstra cu argumente de ce acel mod de viaţă promovat de manele nu e bun. Cea mai bună metodă ar fi ca cei cărora li se pare bun, să fie lăsaţi să-l trăiască pe pielea lor. Însă oamenii educaţi nu sunt atât de iresponsabili, tocmai pentru că sunt educaţi.

 

O persoană cu-adevărat educată nu te judecă şi nu te etichetează. Dar nici nu te poate accepta ca partener (nici măcar de discuţie) atât timp cât valorile tale sunt altele. Iar valorile unui individ provin din educaţie, fie ea corectă sau greşită. Cocalarul nu este lipsit de educaţie, ci a primit o educaţie greşită, dăunătoare atât lui însuşi, cât şi comunităţii. Doar că el nu conştientizează asta.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-Nu te admir dar nici nu te desconsider.

-Nu te respect/nu ma inclin in fata ta dar nici nu ma port obraznic fata de tine.

-Nu-ti recunosc meritele dar nici nu te invinuiesc.

 

Gresit. Filozofia ta se ghideaza dupa asta :

 

- Nu am nimic de spus, dar totusi scriu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gresit. Filozofia ta se ghideaza dupa asta :

 

- Nu am nimic de spus, dar totusi scriu.

Si tu esti in aceeasi barca cu mine. De ce te crezi mai cu mot?

Tu ai ceva de spus, daca da, de ce n-ai facut-o pana acum?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×