Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Fumatul  

14 membri au votat

  1. 1. Copilul dumneavoastra fumeaza?

    • Da
      6
    • Nu
      8
    • Nu stiu
      0


Postări Recomandate

Stiati ca anual, 400 000 de minori se apuca de fumat (numarul celor care doar incearca este simtitor mai mare)?

"28,4% dintre minorii sub 14 ani au declarat ca fumeaza, 64% dintre elevii de 16 ani au fumat pana la aceasta varsta.Alti 32% au fumat prima tigara inainte de 14 ani si 75% cred ca doar persoanele care fumeaza 1-2 pachete de tigari pe zi se vor imbolnavi"

Vorba cuiva.. "atat de multa "tinerime" fumeaza si atat de putina intelege DE CE o face..poate ar fi trebuit sa incep cu celebra inscriptie de pe usa magazinelor, devenita subiect de bancuri printre noi, adolescentii: "Nu vindem tigari minorilor!"..vanzatorii nostri de tigari sunt niste oameni ai naibii de morali! Tocmai din acest motiv, la fiecare colt de... bloc, grupuri de tineri trag fum dupa fum, dupa fum... Nimeni nu vinde tigari minorilor in tara asta. Nici macar in gand!"

Ce credeti despre aceasta problema care ne priveste pe toti?Am impresia ca majoritatea adolescentilor sunt scapati de sub control de catre parinti,sau unii chiar le permin,vorba aia "Asa parinte,asa copil".Oare ce e de facut?

Editat de childsmoking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Nu vindem tigari minorilor!"..vanzatorii nostri de tigari sunt niste oameni ai naibii de morali! Tocmai din acest motiv, la fiecare colt de... bloc, grupuri de tineri trag fum dupa fum, dupa fum... Nimeni nu vinde tigari minorilor in tara asta. Nici macar in gand!"

 

Chiar daca,intr-adevar nu s-ar vinde minorilor,oricum ar gasi ei o cale sa si le procure.E penibil,intr-adevar,dar nu e asta cea mai mare problema.Problema si decizia e a fiecaruia,nu vad cum putem impiedica asta.Campaniile anti-fumat mi se par si alea inutile,la fel ca inscriptiile de pe pachetele de tigari cu "fumatul cauzeaza cancer" ,etc.Toti stiu de efectele nocive,dar tot fumeaza.Nu pot sa inteleg de ce.

 

Ce credeti despre aceasta problema care ne priveste pe toti?Am impresia ca majoritatea adolescentilor sunt scapati de sub control de catre parinti,sau unii chiar le permin,vorba aia "Asa parinte,asa copil".

 

Nu cred ca tine neaparat de parinti.La o anumita varsta,tine de anturaj,pe care parintii nu-l pot controla intotdeauna ,la cat de parsivi au devenit minorii astia mai nou :yahoo:

 

Oare ce e de facut?

 

Eu zau ca nu stiu ce-i de facut,si nu pot sa-i inteleg.Practic , dai bani ca sa tusesti si sa mirosi urat :focus: Eventual...o supraveghere mai stricta a minorilor de catre parinti....sau,ma rog,altceva nu vad.Ai tu vreo solutie? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ba tine si de parinti,deliah.Apoi de-abia intervine anturajul.Ca doar cand sunt mici...ce stiu ei ce-i ala un anturaj?

Daca parintele e obisnuit sa fumeze de fata cu copilul, acesta poate ajunge sa il copie si, intre timp, sa ii placa si lui imaginea aia: cafelutza si tigara si ..stat la povesti in timpul asta.

Un alt factor care influenteaza copii ar fi si tv-ul. La ce programe sunt supusi copiii sa se uite...nu e de mirare ca acestia de mici incep cu relele.Pana si limbajul le este influentat...d-apoi apucaturile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba tine si de parinti,deliah.Apoi de-abia intervine anturajul.Ca doar cand sunt mici...ce stiu ei ce-i ala un anturaj?

 

NU am zis ca nu tine de parinti.Am zis ca :

Nu cred ca tine neaparat de parinti.

 

Evident ca tine si de parinti,dar exista mult mai multe lucruri care ii influenteaza.Ai dat si tu exemple.

 

La fel cum nu am zis ca stiu ei cand sunt mici ce-i ala un anturaj(cu toate ca unii stiu) ,ci am zis ca:

 

La o anumita varsta,tine de anturaj,

 

Cat despre celelalte lucruri pe care le-ai scris,sunt de acord :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de caracterul copiilor...daca sunt usor influentabili se apuca mai repede de fumat.Unii au impresia ca e 'cool' si daca nu fumeaza nu or sa fie integrati in grupul lor de prieteni/colegi.

Editat de RequireAdream

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde si de caracterul copiilor...daca sunt usor influentabili se apuca mai repede de fumat.Unii au impresia ca e 'cool' si daca nu fumeaza nu o sa fie integrat in grupul lui de prieteni/colegi.

Asculta, tu chiar vrei sa-ti reiei postarile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eram minora(17 ani) ,cand m-am apucat de fumat. Ma ascundeam de parinti (fumatori fiind) ,pana intr-o zi ,cand ...mi-au spus ca ,daca tot fumez ,nu are rost sa ma ascund prin subsolurile blocurilor ,pe la colt de strada sau stiu eu pe unde ...sa fumez acasa si asta este.Nu stiu cat de bine au procedat ,insa ceea ce stiu este ,ca si daca imi interziceau sa o fac ,eu tot o faceam .Deh...copil rebel, cu o personalitate debordanta. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am apucat la 14 ani, pe vremea cand eram cam antisociala, deci nu pot spune ca m-a influentat anturajul, cu atat mai mult cu cat nu doream sa "plac" nimanui. Acum am 18. Fumez cam un pachet jumate pe zi. Am incercat sa ma las de 2 ori, prima oara am reusit 4 zile, a doua oara 9. E al naibii de greu...si mentionez ca nu am vrut sa ma las eu, dar aveam amigdalele prea inflamate si nu puteam nici macar sa mananc. As incerca si a treia oara sa ma las, sa vad cat rezist. Adevaru' e ca imi si place sa fumez. O tigara e o adevarata binecuvantare dupa o ora cu profa de romana...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi parinte , nu mi-as lasa copilul sa fumeze...

Dai bani ca sa mirosi urat si sa tusesti si ca sa iti distrugi plamanii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×