Sari la conținut
Forum Roportal
BestOne95

Influenta muzicii proaste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E foarte adevarat ca asa-zisele hituri sunt alese din start, apoi promovate, cu scuza ca le cere lumea. Pe MTV exista pe vremuri - nu stiu daca mai exista - o emisiune numita TRL (Total Request Live, parca, sau cam asa ceva). Era totul regizat, de la clasamentul zilnic pana la melodiile cerute de oamenii de pe strada, pentru a stabili ce e popular in perioada respectiva.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Facand o paranteza, influenta a tot ce e prost a crescut alarmant. Ieri, dand click pe niste linkuri din adevarul, am observat ca dedesubt erau cateva articole despre Mihaela Radulescu, cel putin 2 despre ce i-ar fi spus ea unei concurente la un concurs de talent. Langa subiecte de importanta nationala, intr-o publicatie care cica se ia in serios. Nu mai stim sa facem distinctia intre ce conteaza si ce nu.

 

Inca ceva ce uitasem - am impresia ca unele melodii au vresuri atat de cretine tocmai pentru a testa daca publicul inghite chiar orice. Nu vorbesc despre cele revoltatoare, care sar in ochi si provoaca reactii, de genul Marylin Manson. Versuri cretine ca ''Veta, mi-ai stricat chiuveta'', ''vand fan'', ''Trita Fanita dupa capita'' samd.

 

Cineva undeva rade cu lacrimi cand vede multimile zbantuindu-se pe asa ceva.

Editat de Finnian
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prefer oricand versuri revoltatoare care provcoaca reactii si controverse, fata de cele pe care numai niste simpletons le pot compune si respectiv asculta.

Alea gen... iubirea mea e ca o adiere de vant spre lumina inimii tale....razele de soare ti se rasfrang in ochii visatori...bla bla faquing bla....somebody shoot me now...

Urasc cu patos vicios melodiile puse pe versuri din astea de "poezie" ieftina si de iubire si toate roz, pasarelele ciripesc si unicornii zboara. Exact din cauza asta nu sufar muzica usoara romaneasca. Nu numai ca melodiile in sine dpdv muzical sunt pe nicaieri, un sirag de note aruncate acolea pe portativ, dar si textele sunt baloane de sapun. Cel putin din tot si cat am auzit eu pana acum, extrem de rar mi-a placut ceva, precum ar fi o melodie cantata de Andra. Asta da, mi-a placut. 

 

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca toti admiratori a lu' Tom Jones adoram cantecul Delilah pana sa inteleg ce canta el acolo

... si cam tirziu s-au trezit si cei dela Rugby sa interzica melodia la inceputul meciurilor ca

promoveaza violenta impotriva femeii.  Iata ce zice baiatu asta atit de iubit ... ca si Oșenii

sau Jihadistii ... i-a scapat cutitul din mana si ea a tacut deodata ... ca nu mai rezista!!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=5gXEnYrPrMI

 
I saw the light on the night that I passed by her window
I saw the flickering shadows of love on her blind
She was my woman
As she decieved me I watched and went out of my mind
My, my, my, Delilah
Why, why, why, Delilah
I could see that girl was no good for me
But I was lost like a slave that no man could free
At break of day when that man drove away, I was waiting
I cross the street to her house and she opened the door
She stood there laughing
I felt the knife in my hand and she laughed no more
My, my, my Delilah
Why, why, why Delilah
So before they come to break down the door
Forgive me Delilah I just couldn't take any more
 
She stood there laughing
I felt the knife in my hand and she laughed no more
My, my, my, Delilah
Why, why, why, Delilah
So before they come to break down the door
Forgive me Delilah I just couldn't take any more
Forgive me Delilah I just couldn't take any more

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cutitul care i se intareste in mana subit este un simbol falic... nu e de mirare ca fata tace impresionata...

 

"Forgive me Delilah I just couldn't take any more"

 

Adica, "iarta-ma, femeia vietii mele, ca am terminat prea repede, nu mai puteam tine, of, de ce, Dilaila, puteai avea si tu".

Editat de mamungkukumpurangkuntjuny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In anii de liceu, vizionam postul tv Atomic, pentru niste emisiuni, asa ascultam si muzica. Asa am vazut un clip interesant, experimental, Vino cu mine, al trupei Paranoia. Il percepeam ca pe ceva cu totul nou.

Asupra mea, muzica, oricare ar fi, nu a avut si nu are nicio influenta.

In anii de liceu, ai formarii, jucam baschet, efectiv intre 3 si 5 ore, in orice zi in care nu era ud terenul, uneori pana imi tremurau picioarele. In alt timp ma plimbam cu bicicleta si inotam. Am avut o adolescenta sportiva.

Nici versurile melodiilor nu ma influenteaza. Nu cunosc niciun vers muzical. Nici nu voi invata vreunul. Abia stiu cateva nume de trupe, ca de titluri nu mai zic.

 

Lucrurile importante sunt invatate de la mama lor de-acasa, nu de pe scena sau de pe ecrane. Muzica este doar o expresie si o acoperire a lenesilor (cei care traiesc din muzica) si a lasilor (cei care salveaza lumea, cu versuri, in cazul de fata, cantate :lol: ).

*** Poate intr-o zi, copilul meu va da legi sub forma de versuri, din moment ce versurile prind si sunt recitate de atatia. :) ***

Editat de Recent
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' stii sa canti imnul Romaniei macar???  

 

Eu nu traiesc fara muzica si primul pas e sa invat textul, limba nu conteaza!!!  

 

Nici n-am curaj sa intru in bucatarie daca nu-s sub influenta de fr-un song de dragoste,

ca nici piciocii nu fierb ... dar nu vor fi comestibile!!!

Editat de The Unknown
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' stii sa canti imnul Romaniei macar???  

 

 

Nu. :)

 

Eu nu traiesc fara muzica si primul pas e sa invat textul, limba nu conteaza!!!  

 

Muzica ascult si eu, rar, si doar ascult sunetele. Vocea o rezum la sunetul ei. Nu caut sa inteleg cuvintele. Un ukulele costa intre 100 si 400 de lei, si am planificat sa-mi cumpar, intr-un tarziu. Sa ascult sunete create de mine pentru mine. :) Expresii dinainte de somn.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucrurile importante sunt invatate de la mama lor de-acasa, nu de pe scena sau de pe ecrane.

 

Pe mine bunicii m-au invatat sa nu repet nimic fara sa inteleg ce inseamna in alta limba!!!  

 

De asta intai caut textul sa vad despre ce se canta, si daca este prezentabil ... l-am si memorat in acea zi.

 

Si balalaika scoate sunete frumoase de adormit ... :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×