Sari la conținut
Forum Roportal
BestOne95

Influenta muzicii proaste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In Romania, pe cei de dincolo nu i-am vazut in mediul lor natural. Revenind la problema violentei promovata de manele vs. pacifismul rockerilor, imi amintesc ca atunci cand eram tanar muzica rock nu era despre sensibilitati si meciurile Toulouse - Lautrec, ci despre ura, agresivitate, revolta. Multumesc zeilor pentru perioada aia! La naiba, pana si reggae-ul "Trojan" este despre rude boys si skinheads. Nu stiam ca rockerii de acum culeg floricele si se tin de manute intonand cantecele hippie.

O ard prin Bamboo rockerii de acum , isi cumpara masini de zeci de mii de euro. N-ai vazut ca umbla numai cu X5-uri si poarta tricouri roz . Tocmai recent unul a fost prins ciordind la Paris , si ghici ce , era tigan . Ne e normal sa dai 3 exemple de asa nu , pune-i pe cei care au facut istorie , care au schimbat lumea muzicii , nu o formatie care s-a comercializat pe cand erai dumneata tanar..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O ard prin Bamboo rockerii de acum , isi cumpara masini de zeci de mii de euro. N-ai vazut ca umbla numai cu X5-uri si poarta tricouri roz . Tocmai recent unul a fost prins ciordind la Paris , si ghici ce , era tigan . Ne e normal sa dai 3 exemple de asa nu , pune-i pe cei care au facut istorie , care au schimbat lumea muzicii , nu o formatie care s-a comercializat pe cand erai dumneata tanar..

 

Nu fii obraznic, ca ti-o trag. Prieteneste ti-o spun.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dilema asta este non-existenta. Romanii sunt per ansamblu manelisti, indiferent ca asculta Guta, Salam, Inna sau ConnectR. Asta face ca o parte mica din populatie sa asculte ce-i place doar pe net sau daca au bani de Kristal, in rest, o data pe an la Liberty Parade... ma rog, mai recent si la White Sensation. Cat despre rock... e mai mult underground pe la noi, ca ei intre ei se cunosc, eu vad rareori ca mai concerteaza formatia X in localul Y, de pe afise.

Nu cred ca influenteaza prost muzica decat p-aia cu capul sec. Muzica e de distractie, nu de influentare, daca pretinzi ca n-ai vid in loc de creier. Iti mai schimba starea de spirit, da' nu faci ce spune muzica.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi amintesc ca atunci cand eram tanar muzica rock nu era despre sensibilitati si meciurile Toulouse - Lautrec, ci despre ura, agresivitate, revolta.

Pe naiba, depinde ce voiai tu să asculţi, că de găsit, găseai de toate.

 

Cam asta era rock în 1978-1979:

 

http://www.youtube.com/watch?v=yfNU-AmIh3s

 

eu nu cred neaparat ca muzica are o influenta proasta asupra oamenilor.

Ba da, manelele sau muzica rap glorifică infracţiunea şi promovează un anumit mod de a vedea lucrurile "să moară duşmanii", "banii

Editat de harald
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romanii sunt per ansamblu manelisti, indiferent ca asculta ... Cat despre rock... e mai mult underground pe la noi,

 

 

Acest caracter nu se poate dezlipi de pe spatele iubitorilor de manele ca area de raspandire este extrem de larga unii nici nu imagineaza cine mai asculta muzica din asta!!!

In Romania muzica straina n-a mers prea bine din cauza necunoasterii limbilor de mare circulatie, acum se chinuie cateva stele fara nume cu text in engleza si ritm turcesc pana ajung in harem :stars: A fost initiativa in comunism dar nu toti au fost satisfacuti nici cu cele mai inocente cantece in italiana sa nu-l bag aici pe Tom Jones britanicul ca n-are rost. Deja la pronuntarea Bitlisurilor s-au inecat in namol ... nu era de ei.

Chiar foarte mare influenta are asupra tineretului muzica pe care-l asculta!!! Se separa sangele de apa dupa 2 slagare si nu mai faci parte de grupul cutare, asa e de multa vreme, si te urmareste cat traiesti!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E suficient sa vezi cine compune juriile de preselectie pe la concursurile de tinere talente si poti sa-ti faci o parere despre curentul muzical al momentului. Sunt oameni ca Dan Bitman, Loredana Groza, Cerebel, Laurentiu Duta si alti expirati, care n-au nici o treaba cu muzica artistica. Doar comercial.

Nu-i o noutate, asta se intampla de cand lumea, de aceea raman doar cateva piese care mai sunt ascultate pt. posteritate, dintr-o intreaga generatie. Restul se autocaseaza.

Influenta muzicii se rasfrange asupra caracterelor slabe, care oricum isi gaseau alte modele negative de imitat. Nu muzica-i formeaza si oricum n-as numi manelele muzica, ci asa o prosteala zgomotoasa. La fel si hardrock-ul (o mare parte), RAV-ul...si alte stiluri care-ti violeaza urechile.

Unii adopta si religii, influentati fiind de muzica...dar sa nu fiu obraznic ca...rotflmao.gif

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii adopta si religii, influentati fiind de muzica...dar sa nu fiu obraznic ca...

 

In State studentii de liceu sint pe grupe muzicale clasati, asiaticii nu prea conteaza ca numai ei cunosc divele lor, ei nu se schimba dupa Metal sau Gotic sau, un alt strat e numai cu country music, altele cu muzica latino ... ba soft rock, ba pop music, ori cei care dau din cap, sau merg nu stiu unde la concerte, e greu sa afli unde apartin copiii pana nu treci prin CD-urile lor. Ai mei canta si danseaza ca mine, e o mostenire pretioasa si ma bucur ca au prins ceva pozitiv de la mine, ca e cale de relaxare dansul ca si de ascultat muzica. Nu cred ca s-a scris un cantec in west si ei sa nu-l cunoasca!!! numai in engleza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×