Sari la conținut
Forum Roportal
BestOne95

Influenta muzicii proaste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu nu cred neaparat ca muzica are o influenta proasta asupra oamenilor. De obicei, oamenii prosti aleg muzica prosta. Nu muzica ii alege pe oameni, ci oamenii aleg muzica.

 

Muzica nu cred ca iti schimba mai mult decat starea de spirit.

Draga mea ,un om cu o stare de spirit schimbata v-a reactiona in consecinta.Deci influenta muzicii nu se reduce numai la ...aparente.Uite eu iti postez o melodie si te rog sa-mi spui de ce natura e influenta ei asupra ta:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca muzica are o mare influenta in viata noastra.Pe termen scurt,e adevarat,iti schimba starea de spirit.Dar,un gen de muzica,ascultat mai mult,pe termen lung iti poate schimba modul de gandire,modul in care abordezi/vezi unele chestii.Mie chiar mi s-a intamplat asta,ascultand Parazitii ceva vreme.Melodiile lor,pentru mine,sunt genul ala de melodii care iti deschid ochii si mintea si te fac sa contemplezi la unele lucruri.In schimb copiii care cresc intr-un mediu inundat de manele (de la rude sau prieteni) ajung sa fie "smecheri prosti",cocalari si alte derivate,neinteresandu-i scoala,acumularea de noi informatii bla bla bla,iar viitorul lor ajunge sa fie lopata si alcoolul.Si poate sa ma contrazica oricine,dar la mine in sat am n exemple de astfel de oameni.

Eu aproape in aceeasi oala cu manelele pun si muzica comerciala romaneasca.Muzica romaneasca mi se pare "goala".Nu isi mai da lumea interesul in a face ceva de calitate.Se i-a o coloana sonora (de 4 masuri cred) care se repeta la infinit si se compun 2-3 versuri care se tot repeta pe parcursul melodiei.Si unde mai e atunci farmecul? Eu cand ascult o melodia Drum 'n Bass ma simt in al 9lea cer,in comparatie cu o melodie de a Innei de exemplu.

 

Am observat,din respunsurile anterioare,ca oamenii (fani ai manelelor sau a muzicii romanesti - banuiesc) ii pun in coltul opus manelistilor pe rockeri.De ce?De ce nu pe Mozart sau Betoven (muzica clasica) de ex?

Si am mai observat ca oamenii au tot felul de prejudecati gresite.Toti (aproape) spun ca rockerii au blugi jegosi,cercei,barba,Harley Davidson si ca sunt violenti.GRESIT! Mie imi place foarte mult muzica rock si hard rock (formatii gen Slipknot,Three Days Grace,Metallica,Linkin Park si lista poate continua) dar nu ma incardez in acele tipare.Sunt un baiat simplu de 16 ani,de la tara,care poarta trening in mare parte si care lucreaza in gradina si mananca slana cu ceapa (ma rog..nu tot timpul :)) ).Si cu toate acestea sunt rocker (rocker = om care asculta rock).

Am obsercat la un mom dat ca cineva zicea ca manelistii sunt sufletisti.Pot garanta ca rockerii sunt mai sufletisti ca manelistii (chiar daca nu par).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muzica proasta deterioreaza creierul ireversibil, spune un studiu stiintific randomizat.

Feriti-va de atrocitati dodecafonice, sunt abominabile si blasfemii in sferele pitagoriciene si pe pamanturile de mijloc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta are.

 

Eu de pilda am crescut in '90, in era muzicii pop lipsite de sens. Uneori, foarte rar, e drept, daca exagerez cu berea, mai ascult cateva melodii care te reduc la nivelul unei moluste dpdv intelectual sau emotional. Probabil in creier s-au intiparit ca stimuli pozitivi pentru ca imi amintesc de partile bune ale acelor vremuri, iar lipsa inhibitiei lasa drum liber cautarii acelor stimuli. Cand ma trezesc mi se face rusine. :rot:  

 

Iar repetarea cu siguranta ajuta la absorbirea inconstienta a unor mesaje. Exista un material undeva (o carte sau un documentar, nu retin, am auzit despre asta in emisiunea lui Alan Watt, intitulat ''The brain has no firewall'', bazat exact pe ideea ca trebuie sa avem grija la ce ne expunem, pentru ca ne poate afecta indiferent de vointa noastra).

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca muzica proasta influenteaza nociv creierul atunci cu siguranta ca Romania e unul dintre cele mai periculoase locuri de trait. :lol:

Si nu ma refer numai la manele. Si muzica usoara e patetica. De melodiile euro-trash...pardon, euro-dance nici nu mai zic. 

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana si muzica populara e moale, scheunata, jelalnica.

Sarbii au o muzica populara turbata, de-ti vine sa sari de pe scaun ca sa joci. Plina de viata si forta.

Kusturica le zice bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

muzica proasta nu e nici maneaua si nici asa numita muzica usoara. e muzica promovata de radiourile comerciale si de posturile tv de muzica. e muzica pe care o auzi peste tot.

muzica buna nu e la vedere si nu se promoveaza

e din nou mana conspiratiei iudeo-masonice

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×