Sari la conținut
Forum Roportal
BestOne95

Influenta muzicii proaste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nici eu nu stiu exact, dar daca ar fi sa facem o comparatie, oare care au contribuit mai mult?

 

 

la PIB? ce relevanta are in discutie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu cat au contribuit la PIB-ul tarii ascultatorii de manele si cu cat au contribuit ascultatorii de rock?

Nu stiu care mai e obisnuinta acum, dar studentii anilor '90 ascultau cu preponderenta rock. Ei s-au integrat bine in societate...sau au emigrat, dar bani tot aduc tarii.

Ma intreb ce muzica se asculta in puscarii si universitatile particulare de azi (fabricile de someri). Nu, nu ma intreb.

Fa si tu un exercitiu de imaginatie si vezi care si pe unde-si face veacul ,fiecare dintre ascultatorii amintiti, ca de ascultatori ai vorbit.

Eu am crescut cu Phoenix, Metallica, Deep Purple, Guns.., Beattles, Elvis, The Doors, Led Zeppelin, dar ascultam si alte genuri, inclusiv muzica populara romaneasca (Maria Tanase, Romica Puceanu, Zavaidoc, Faramita Lambru, Gabi Lunca, Tudor Gheorghe ...) si n-am restante la impozite.

Editat de InPing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca cei care asculta manele sunt deja formati sa gandeasca asa, altfel nu ar tolera ineptiile maneliste. Ei se regasesc in versurile manelelor.

Da, dar ăsta e un cerc vicios. Dacă eşti atras de manele şi te "droghezi" mereu cu ele, eşti din ce

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar ăsta e un cerc vicios. Dacă eşti atras de manele şi te "droghezi" mereu cu ele, eşti din ce în ce mai convins că aşa e bine. Până la urmă, manelele fac parte dintr-un anumit model cultural şi acel model cultural e problema. Şi înainte de 1989 existau Azur şi Fraţii Peşte, doar că nu erau promovaţi la televiziune. Asta e adevărata problemă cu manelele, promovarea lor în mass-media, împreună cu modelul cultural pe care-l reprezintă: Nuţu Cămătaru, Fane Spoitoru etc.

Intradevar, ceea ce promoveaza mass-media este dezgustator, dar din pacate, asta prinde la public. Si nu doar in Romania se intampla chestia asta.

Problema noastra se trage din era comunista, cand aproape toata elita tarii a zacut in inchisori unde, majoritatea au si murit. Si unde ajunge o tara fara elita?? Exact unde am ajuns noi

Dar, dupa cum spuneam, nu numai la noi exista problema aceasta. Exista un subgen al muzicii hip-hop (nu stiu cum se numeste, nu prea am cunostinte de muzica rap si hip-hop)care seamana leit cu maneaua, de la versuri, mesaj, calitate extrem de proasta, pana la stilul vestimentar.

Asa sunt oamenii, unii pot mai mult, altii mai putin...tocmai de aceea comunismul este o utopie. Una proasta chiar

 

 

 

Da, dar asta nu datorită muzicii pe care o ascultau. Nu i-a

Editat de s_s_s
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar, ceea ce promoveaza mass-media este dezgustator, dar din pacate, asta prinde la public.

Nu contează ce prinde la public, mass-media ar trebui să nu promoveze aşa ceva. Numai că şi oamenii din mass-media rom

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost influentata de muzica pe care o ascultam, mai ales in adolescenta. Descoperirea muzicii rock a marcat o mica revolutie in viata mea, am prins curajul de a ma desprinde de parinti si asta probabil mi-a schimbat viata.

 

Oricum, trebuie sa recunosc ca ii indoctrinez putin pe copiii mei, ne invartim in medii in care se asculta muzica rock in general, in masina Rock FM, iar ei deja si-au format "urechea", au melodiile lor preferate si sper ca sunt imunizati deja impotriva muzicii proaste gen manele.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O ard prin Bamboo rockerii de acum , isi cumpara masini de zeci de mii de euro. N-ai vazut ca umbla numai cu X5-uri si poarta tricouri roz . Tocmai recent unul a fost prins ciordind la Paris , si ghici ce , era tigan . Ne e normal sa dai 3 exemple de asa nu , pune-i pe cei care au facut istorie , care au schimbat lumea muzicii , nu o formatie care s-a comercializat pe cand erai dumneata tanar..

 

cred ca nu stii ce spui :fool: sau nu stii ce e ala rockar ... nu ca ma omor eu acum cu astfele de clasificari, dar ai sarit calul destul de mult cu afirmatia asta.

 

si sa stii tu ca iuzarii care au zis ca tu iti alegi muzica si nu ea pe tine au spus un lucru adevarat.

nu e un intelectual sau un artist ala care asculta rock dar n-ai sa vezi vreun intelectual ascultand hip hop sau manele.

in schimb stiu persoane cu educatie precara care asculta muzica clasica.

 

Cat despre rock... e mai mult underground pe la noi, ca ei intre ei se cunosc, eu vad rareori ca mai concerteaza formatia X in localul Y, de pe afise.

Nu cred ca influenteaza prost muzica decat p-aia cu capul sec. Muzica e de distractie, nu de influentare, daca pretinzi ca n-ai vid in loc de creier. Iti mai schimba starea de spirit, da' nu faci ce spune muzica.

 

gresesti

rockul nu e undergound la noi. merg foarte des la concerte si te asigur ca nu e asa. e cat se poate de la vedere si cu mult public.

lasa afisele cu Voltaj si Vama Veche ca astea nu se pun :P

 

 

 

 

Ehhee.. sunt o mare fana a muzicii rock, dar trebuie sa admit ca unele subgenuri..multe chiar, nu vin cu mesajele cele mai pozitive. De pilda: Kreator- Violent Revolution (desi daca analizam starea in care se afla Romania, sugestia lor nu este chiar una proasta), Behemoth - Christians to the lions, Mayhem - Carnage, Immortal - All shall fall...si exemplele ar putea continua mult si bine. Si acestea nu sunt trupe underground, sunt trupe cu sute de mii de fani si chiar milioane de fani.

Eu ascult genul acesta de muzica, toate trupele pe care le-am enumerat aici imi plac foarte mult, dar asta nu inseamna ca interpretez mesajul ca aatare si ma apuc sa arunc crestinii in "groapa cu lei".

aa

asta pentru ca gandesti cu capul tau :)

apopos de Kreator - N-am putut rezista la concertul lor decat vreo 15 minute :) cu toate ca au avut un show incredibil la bestfest anu trecut.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×