Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 21 minute, Lxn a spus:

A avut copii?

Nu stiu!

Se spune ca copiii doar vin prin noi, ei nu sunt ai nostri si nu ne apartin decat pana la o anumita varsta, avand misiunea lor .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...întrebam pentru că mă gândeam: iată un posibil egoist, în sensul că (poate) a obținut o viață fericită dar n-a creat alte vieți...măcar una, precum a primit.

A rămas dator :)

Copiii nu ne aparțin deloc, noi doar confirmăm cu această responsabilitate asumată a protejării lor că viața este bună, merită recreată și merită luptat pentru ea.

Și, ca să o spunem pe-a dreaptă, protecția copiilor este în primul rând sarcina Statului de Drept, la care părintele plătește impozite. (Că popoarele construiesc state care mai de care mai delăsătoare care lasă cam totul pe părinți este o altă poveste.) Chiar și așa, copilul nu aparține nimănui. Ideea că părintele e responsabil pentru ce face copilul nu îmi pare cu sens, e o manipulare a elitiștilor care fură Statul și se scuză că nu mai sunt bani pt educație.

Avem multe cutume care ni se par firești dar nu au logică.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Urmați-vă neobosiți lucrarea spirituală ce o aveți de înfăptuit, lăsând ca această lucrare să vă recomande altora. Să nu vă impuneți lor; lucrarea voastră trebuie să vorbească, nu voi. Nu trebuie să vă ascundeți aspirațiile la o viață nouă, constituită din frumusețe, din lumină, din depășire de sine, dar nu trebuie nici să le afișați. Deoarece lucrați asupra voastră înșivă, chemând spiritul să vă modeleze și să vă sculpteze ființa interioară, lăsați-l să se exprime prin trăsăturile chipului vostru, prin ținuta voastră, prin gesturile voastre.

Rămâneți simpli și firești, nu căutați să atrageți atenția prin niște maniere artificiale. Deoarece urmați un învățământ spiritual, înțelegeți că aceste calități de înțelepciune, de puritate, de bunătate, de noblețe, vor apare în expresia voastră, în atitudinea voastră, fără să fiți nevoiți să luați niște ipostaze și mimici inspirate. Chiar fără să știți, lucrarea voastră interioară va vorbi pentru voi." " - Omraam Mikhaël Aïvanhov

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Daca iubiti pe cineva, spuneti-i acest lucru. Daca nu iubiti pe nimeni, indragostiti-va! Nu renuntati la dragoste niciodata! Lucruri minunate se intampla atunci cand ne asteptam mai putin.  Dumnezeu este bun si ne ofera mai mult decat ne-am putea imagina." - Monica Anna Maria Bellucci

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 "Totul este dinainte stabilit, începutul ca şi sfârşitul, prin forţe asupra cărora nu avem nicio putere. Este prestabilit pentru o insectă, la fel ca pentru o stea. Fiinţele umane, plantele sau praful, noi toţi dansăm după o melodie tainică, pe care o fredonează un cântăreţ nevăzut din îndepărtatul Univers. "
- Albert Einstein

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

12  Dacă cineva ia carne sfinţită în poala hainei lui şi se atinge cu poala de pâine sau de bucate fierte, de vin, de untdelemn şi de orice mâncare, oare se vor sfinţi acelea?" Şi au răspuns preoţii şi au zis: "Nu!"

 13  Şi a zis Agheu: "Dacă cineva spurcat, prin atingerea de un mort, se atinge de vreunul din lucrurile acestea, oare ele se spurcă?" Şi au răspuns preoţii şi au zis: "Se spurcă!" 

 14  Şi a răspuns Agheu şi a zis: "Aşa este poporul acesta şi aşa este neamul acesta înaintea Mea, zice Domnul şi tot aşa este şi cu lucrul mâinilor lor: tot ceea ce ei aduc jertfă este spurcat.

(Agheu 2)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Toate hotararile importante trebuie sa le iei singur, din adancul individualitatii tale, fara influenta altora. "

- Titu Maiorescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am primit acest citat si ma simt inspirata sa-l scriu aci. 

" Nimeni nu este superior, nimeni nu este inferior, si nu exista nici persoane egale intre ele. Fiecare este unic. " - Osho

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×