Sari la conținut
Forum Roportal
Weezy

Problema de gandire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun, acu 2 zile un prieten mi-a zis o problema cu un IQ ridicat(zice el) sai de 2 zile nu am reusit sa-i dau de cap dar el nu vrea sa-mi zica rezolvarea, uitati despre ce e vorba:

Dan si Alex sunt 2 oameni.Dan il intreaba pe Alex cati copii ai? El raspunde 3 copii?

Dan intreaba cati ani au copii tai? La care Alex raspunde:

Suma varstelor copiilor mei este egala cu 36, la fel ca produsul etajelor blocului din fata mea (adica tot 36).Stiind ca cel mic are ochii albastrii cati ani au copii?

 

 

Deci iata ce indicii mi-a dat culoarea ochilor nu conteaza, nu conteaza nici aetajele sau blocu, nu trebuie sa fie consecutivi anii.

Si raspunsul NU este 11,12,13!!

Daca voi stiti sau aveti idee spunetimi si mie , va rog sa scrieti si modul de rezolvare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci 3 copii cu varste diferite.Suma varstelor e 36.Probabil ca ti-a zis de culoarea ochilor sa iei in considerare ca toti nou-nascutii au ochi albastri.Dar daca zici ca nu conteaza ...Mi se pare aiurea.Pot fi o gramada de raspunsuri.Nu vad de ce ar fi o problema pentru un IQ ridicat.

Editat de Carmen Adriana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci 3 copii cu varste diferite.Suma varstelor e 36.Probabil ca ti-a zis de culoarea ochilor sa iei in considerare ca toti nou-nascutii au ochi albastri.Dar daca zici ca nu conteaza ...Mi se pare aiurea.Pot fi o gramada de raspunsuri.Nu vad de ce ar fi o problema pentru un IQ ridicat.

asta mi-am zis si eu dar el a luat problema de pe un site si cica iti trebuie un IQ de peste 126 sa.l faci eu abea am 106:)

Editat de Weezy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca e asa problema?De ce zice " Suma este agala cu 36....la fel ca produsul".Ar trebui sa aiba vreo legatura altfel nu ti-ar fi dat indiciile degeaba.Daca descopui 36 in produs de 3 factori, suma acestora nu are cum sa fie tot 36.Daca ar fi produsul varstelor copiilor egal cu 36 ar fi mai plauzibila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna produsul etajelor ? Vrei sa spui factorialul ? IN cazul acesta nu cunosc vreun numar al carui factorial sa fie 36, inseamna ca suma varstelor nu e 36 deci problema e smecherie ;) In cazul in care se refera la altfel de produs, sunt prea multe variante, si sigur nu ar mai fi o problema deosebita.Eu merg pe prima.La ce naiba ar fi utila culoare ochilor ? Nu ai ce alte date sa folosesti ca sa scoti varstele celor 3 copii.Indiferent de cum ai privi problema.Asa ca singura abordare logica ramane asta : Ca nu exista un numar al carui factorial sa fie 36.

 

Factorial de n se noteaza n! si este egal : n! =1*2*3*.......*n (Asta ca sa fie clar pentru orice eventualitate)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce legatura are aici factorialu?Folosesti factorialu doar in combinatorica, adica in ordonarea multimilor.

 

Si pt problema asta ar fi o varianta.Ca suma varstelor sa fie egala cu numarul de etaje.Produsul varstelor sa fie 36.Se afla numarul de etaje(descompunand pe 36 ca produs de 3 factori, iar apoi se face suma produsilor, numarul care se repeta e numarul etajelor.Dintre acele variante se alege cea in care unul din produsi este egal cu 1(copilul cu ochi albastri, majoritatea copiilor sub un an ii au albastri) produsii sunt varstele copiilor).

 

Mi-e lene sa rezolv acum.Oricum calculele sunt o joaca de copil.Trebuie doar putina logica, nu e grea.Tin minte ca am facut o problema asemanatoare acum cativa ani.

Editat de Carmen Adriana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce legatura are aici factorialu?Folosesti factorialu doar in combinatorica, adica in ordonarea multimilor.

 

 

 

Ce anume intelegi prin produsul etajelor ? Un bloc are n etaje.Ce anume sa inteleg eu prin produsul lor ? Nu e musai ca numerele pe care le alegi atunci cand faci produsul etajelor sa fie si varstele copiilor. (daca X*y*z=36 nu are cum ca x+y+z=36)

 

Ca suma varstelor sa fie egala cu numarul de etaje.Produsul varstelor sa fie 36.Se afla numarul de etaje(descompunand pe 36 ca produs de 3 factori, iar apoi se face suma produsilor, numarul care se repeta e numarul etajelor.

 

 

Suma varstelor sa fie egala cu nr de etaje ? De unde ?

Daca descompui pe 36 in factori nu afli nimic.Afli 3 numere.Care din acesta e nr de etaje ? Nu as spune ca numerele pe care le atribui etajelor sunt si varstele copiilor (deci de ce sa fie 3 factori ce contribuie la produsul etajelor ?)

 

(copilul cu ochi albastri, majoritatea copiilor sub un an ii au albastri) produsii sunt varstele copiilor).

 

 

Majoritatea,da.Dar nu toti.

 

Daca iau problema strict in cazul propus de tine tot nu imi da un numar de etaje constant.

 

36= 1*9*4 1+9+4 =14

36=1*2*18 1+2+18=21

36=1*6*6 1+6+6 =13

(luam doar cazurile cu 1, nu ?)

Si daca faci suma la asta vei avea de fiecare data alt numar.Deci pica varianta ta.Poti sa incerci si altceva inafara de 1.Aceeasi poveste.

Pur si simplu nu toate solutiile ecuatiei x*y*z=36 indeplinesc conditia x+y+z=n (nr fixat pt fiecare solutie).Vei avea mereu cate un numar de etaje pentru fiecare varsta aleasa ! Si deci nu duce nicaieri solutia asta, doar atribui niste valori care satisfac conditia aia cu produsul.Numarul etajelor nu va avea niciun scop asa.(ca tu il alegi in functie de varstele pe care le atribui)

Singurul demers logic pe care il are problema asta e sa consideri ca toata vrajeala se reduce la "produsul etajelor", orice o fi insemnand asta.

 

Daca un bloc are un nr de etaje atunci produsul lor nu poate fi altceva decat factorialul.Si nu exista numarul asta care factorizat sa dea 36.Deci concluzie : suma varstelor nu e 36, tipul a mintit.Alta logica nu exista, sunt prea putine date ca sa poata exista o alta logica.

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce anume intelegi prin produsul etajelor ? Un bloc are n etaje.Ce anume sa inteleg eu prin produsul lor ? Nu e musai ca numerele pe care le alegi atunci cand faci produsul etajelor sa fie si varstele copiilor. (daca X*y*z=36 nu are cum ca x+y+z=36)

 

Si eu ce naiba am zis mai sus?

" .Daca descopui 36 in produs de 3 factori, suma acestora nu are cum sa fie tot 36. "

Si eu am spus ca problema nu corecta asa cum a dat-o el.Am zis ca s-ar rezolva in felu ala daca suma varstelor ar fi egala cu NUMARUL DE ETAJE, nu produsul lor, altfel nu are nici un sens.

 

Ce anume intelegi prin produsul etajelor ? Un bloc are n etaje.Ce anume sa inteleg eu prin produsul lor ? Nu e musai ca numerele pe care le alegi atunci cand faci produsul etajelor sa fie si varstele copiilor. (daca X*y*z=36 nu are cum ca x+y+z=36)

 

 

 

Suma varstelor sa fie egala cu nr de etaje ? De unde ?

Daca descompui pe 36 in factori nu afli nimic.Afli 3 numere.Care din acesta e nr de etaje ? Nu as spune ca numerele pe care le atribui etajelor sunt si varstele copiilor (deci de ce sa fie 3 factori ce contribuie la produsul etajelor ?)

 

 

 

Majoritatea,da.Dar nu toti.

 

Alea sunt detaliile problemei.De ce au fost date ca indicii daca nu ajuta cu nimic?Nu prea gandesti logic.Zice " la fel ca ".

Toti nou-nascutii au ochi albastri.Toti.Am pus 1 an.Doar nu vrei sa pui 0.

 

Ai putea sa o faci in loc sa scri aiurea.Dupa ce afli raspusul posteaza-l si-l scriu si eu al meu.

 

Ce anume intelegi prin produsul etajelor ? Un bloc are n etaje.Ce anume sa inteleg eu prin produsul lor ? Nu e musai ca numerele pe care le alegi atunci cand faci produsul etajelor sa fie si varstele copiilor. (daca X*y*z=36 nu are cum ca x+y+z=36)

 

 

 

Suma varstelor sa fie egala cu nr de etaje ? De unde ?

Daca descompui pe 36 in factori nu afli nimic.Afli 3 numere.Care din acesta e nr de etaje ? Nu as spune ca numerele pe care le atribui etajelor sunt si varstele copiilor (deci de ce sa fie 3 factori ce contribuie la produsul etajelor ?)

 

 

 

Majoritatea,da.Dar nu toti.

 

Daca iau problema strict in cazul propus de tine tot nu imi da un numar de etaje constant.

 

36= 1*9*4

36=1*2*18

36=1*6*6

(luam doar cazurile cu 1, nu ?)

Si daca faci suma la asta vei avea de fiecare data alt numar.Deci pica varianta ta.

Pur si simplu nu toate solutiile ecuatiei x*y*z=36 indeplinesc conditia x+y+z=n (nr fixat pt fiecare solutie)

Singurul demers logic pe care il are problema asta e sa consideri ca toata vrajeala se reduce la "produsul etajelor", orice o fi insemnand asta.

 

Daca un bloc are un nr de etaje atunci produsul lor nu poate fi altceva decat factorialul.Si nu exista numarul asta care factorizat sa dea 36.Deci concluzie : suma varstelor nu e 36, tipul a mintit.Alta logica nu exista, sunt prea putine date ca sa poata exista o alta logica.

Asta incerc sa explic.NU PRODUSUL!

"

36= 1*9*4

36=1*2*18

36=1*6*6 "

 

Asta-i tot ce poti?

1*1*36, 1*3*12, 2*3*6...cat fac?

Si acuma fa suma tuturor variantelor.Trebuie sa dea un rezultat de mai multe ori.

Editat de Carmen Adriana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asta-i tot ce poti?

1*1*36, 1*3*12, 2*3*6...cat fac?

Si acuma fa suma tuturor variantelor.Trebuie sa dea un rezultat de mai multe ori.

 

Ce spui nu are logica.De ce sa fie numarul de etaje ala suma aia care se repeta ? Pe ce baza? Nu.Problema e data bine.Doar ca nu are solutii.Faza e sa te prinzi de faptul ca suma varstelor nu are cum sa fie 36 si sa nu te incurci cu calcule care nu te duc nicaieri.Simplu.

 

Daca ai afla numarul de etaje ce ai mai afla ? De aici si pana la cele 3 varste e distanta mare.SI nu ai date sa le scoti pe toate 3 !

 

Cat despre toate solutiile alea, fii fara grija, le-am incercat.Dar nu duc nicaieri.Pentru ca suma aia (etajele) e numarul care se repeta, deci e o suma de mai multe variante.Si din astea de unde stiu care sunt varstele ? Am vreun indiciu sa merg pe calea asta ? De ce nu postezi solutia daca o ai?

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca afli numarul de etaje afli si varstele copiilor.Asa sunt datele problemei de asta sunt date ca sa poti afla pe baza lor.Daca iti dau o problema nu trebuie sa iti dau si detalii pe baza carora sa o poti rezolva?Sau tie ti-e tot una daca zic ca afara ploua?Tu cum poti pretinde ca sti matematica daca nu ai un pic de logica?

 

Nu pot sa cred cat aberezi.Cred ca e a3a oara cand repet ca SUMA VARSTELOR NU ARE CUM SA FIE EGALA CU PRODUSUL ETAJELOR.

 

Tu zici ca sti matematica?Uita-te mai sus ca nici sa-l descompui pe 36 in produs de 3 factori nu ai fost in stare.Varstele sunt : 1, 6 ,6.

 

 

O problema simpla iti dau si iti demonstrez ca nu gandesti logic.

In cate moduri se pot aseza la o masa rotunda n persoane?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×