Sari la conținut
Forum Roportal
Lucky Luke

Arhetipul Rom

Postări Recomandate

Ma indoiesc ca exista un caz tip. Si ma indoiesc si ca suntem diferiti de cei ramasi in tara. Cel putin o parte dintre noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot să vorbesc din experienţă,am fost plecată din ţara aproape 3 luni,şi in primul rand o alta ţară te schimbă enorm,iţi schimbă radical felul de a vedea viaţa.Matuşa mea stabilită

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea si dupa multe exemple pe care le-am vazut, mi se pare ca exista totusi niste deosebiri...care ar fi acelea ?

Mai cred oare cei plecati de c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa parerea mea si dupa multe exemple pe care le-am vazut, mi se pare ca exista totusi niste deosebiri...care ar fi acelea ?

Mai cred oare cei plecati de c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sustin cele scrise de corinae, da, exista unii care se "umfla" mai mult decat ar trebui printre cei peste granite, dar nu reprezinta neaparat imaginea romanului plecat afara :D De obicei nu sunt bagati in seama si atunci se duc in Romania si se lauda cu tot felul de realizari tocmai ptr. a atrage atentia... dar, sunt doar cativa. Daca stam sa analizam, procentajul "increzutilor" din tara nu e cu mult mai diferit decat a celor plecati afara. Ce se mai poate intampla in unele cazuri e ca, trebuie sa admitem, cei care pleaca, dupa un timp, au cu totul o alta mentalitate decat inainte, ceea ce poate fi confundata cu o anumita doza de infumurare. Si mie mi s-a intamplat anul asta cand am fost in Romania sa fiu tratat cu un pic de raceala, unii chiar ma banuiau ca am devenit increzut, ca nu mai bag in seama pe nimeni, ceea ce era fals... tocmai de aceea ma cam feream sa povestesc prea mult despre viata de aici... :o: Exceptie poate, uneori, fac copiii nostri care se dezvolta in acest mediu diferit fata de cel din tara. Ne consideram tot romani, apreciem poate mai mult Romania decat am facut-o in tara, sfaturi poate ca putem da in plus doar ptr. cei care intentioneaza sa emigreze, in rest, noi suntem tot noi, indiferent de locatia de pe glob ! :P :baby:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa parerea mea si dupa multe exemple pe care le-am vazut, mi se pare ca exista totusi niste deosebiri...care ar fi acelea ?

Mai cred oare cei plecati de c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, mai cred ca tara mea e printre cele mai frumoase, dar cred si ca e pacat ca nu o promoveaza nimeni.

 

Nu stiu cum e scoala romaneasca acum (daca am inteles bine merge din rau in mai rau), dar modelul vechi era foarte bun, romanii care lucreaza in afara au succes si sunt apreciati.

 

Mai increzuti nu suntem toti, eventual aia cu IQ mai redus. In schimb e adevarat ca daca pleci in afara si reusesti iti creste increderea in tine.

 

In fiecare tara exista comunitati ale romanilor din tara respectiva. Ca nu facem toti parte din ele e altceva. Dar putem oricand apela la ei pentru informatii sau ajutor, organizeaza seri tipic romanesti si alte activitati.

 

Io cred ca nu e nici mai frumoasa, nici mai ur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×