Sari la conținut
Forum Roportal
Lorryd

Melanom malign. Topic combinat.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Grau de dat cu parerea in cazul asta. Daca nu ia si daca o sa fie probleme pe viitor, o sa apara regrete ca nu a luat. Daca ia o sa aiba multe efecte secundare si nu este garantia ca ii va face bine.

Decizia e a voastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am hotarat ca pentru mai multe siguranta sa facem interferon.Si-a facut dosarul si deja l-au aprobat. Luni o vor interna si va sta in spital timp de o luna, in acest timp facand tratamentul intravenos. Tratamentul va dura un an. Pentru inceput i se administreaza cea mai puternica doza de interferon, iar in cazul in care oragnismul nu o va suporta, i se va micsora doza. Sa speram totusi ca nu va fi nevoie.

Va mai tin la curent.

Multumesc mult !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am hotarat ca pentru mai multe siguranta sa facem interferon.Si-a facut dosarul si deja l-au aprobat. Luni o vor interna si va sta in spital timp de o luna, in acest timp facand tratamentul intravenos. Tratamentul va dura un an. Pentru inceput i se administreaza cea mai puternica doza de interferon, iar in cazul in care oragnismul nu o va suporta, i se va micsora doza. Sa speram totusi ca nu va fi nevoie.

Va mai tin la curent.

Multumesc mult !

Buna sera

 

Din intimplare am gasit forumul si problema cu care va confruntati.Nu vreau sa va dezamagesc dar speranta de viata cu melanom este de maxim trei ani.Am un prieten care din pacate se afla in metastaze cerebrale,dupa un melanom malign.A urmat aceeasi schema de tratament,scos ganglion santinela,interferon,decarbrazina si in final metastaze cerebrale.Din pacate este un cancer invaziv si agresiv...si numai bunul Dumnezeu detine cheia.Oricum frutea sus si multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna sera

 

Din intimplare am gasit forumul si problema cu care va confruntati.Nu vreau sa va dezamagesc dar speranta de viata cu melanom este de maxim trei ani.Am un prieten care din pacate se afla in metastaze cerebrale,dupa un melanom malign.A urmat aceeasi schema de tratament,scos ganglion santinela,interferon,decarbrazina si in final metastaze cerebrale.Din pacate este un cancer invaziv si agresiv...si numai bunul Dumnezeu detine cheia.Oricum frutea sus si multa sanatate!

 

 

 

Din pacate nu pot sa fiu de acord cu tine. medicii nostri sunt foarte optimisti si chiar ne sfatuiesc ca nu facem interferon ul pentru ca situatia ei este foarte buna. Prietenul tau in ce stadiu Clark a fost? Ganglionii au fost afectati ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai aici e problema, se dau prea putine indicii si unii care stiu mai putine despre melanom se panicheaza. Conteaza foarte mult ce Clark este, daca s-a ablat oncologic, daca s-a facut imediat CT, se alte analize s-au facut, etc. Nu poti sa spui pur si simplu ca daca ai un melanom esti condamnat la moarte. Nu pot sa uit o faza, dupa un an am revenit la laboratorul de anatomie patologica pentru a returna o parafina si intreband daca s-a mai operat careva de melanom mi s-a raspuns ca uneori sunt si 3 pe saptamana. Oare chiar toti acei oameni mor? Unii habar n-au avut de ce au fost operati si-si traiesc viata linistiti fara spaima metastazelor sau a mortii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu pot sa fiu de acord cu tine. medicii nostri sunt foarte optimisti si chiar ne sfatuiesc ca nu facem interferon ul pentru ca situatia ei este foarte buna. Prietenul tau in ce stadiu Clark a fost? Ganglionii au fost afectati ?

buna florenntinna....multa sanatate mamei tale in primul rand.am urmarit cu interes problema medicala a mamei tale deoarece si eu ma confrunt cu acelasi diagnostic cu tatal meu.melanom malign nodular clark iv,nivel breslow-3mm, pT3b Nx Mx.a urmat aceasi pasi ca si mama ta adica excizarea cu limite de siguranta, ct cap torace abdomen,marker tumoral s100,ldh,ganglion santinela toate au iesit bine ca si cand nu ar fii nimic....ba chiar pt mai multa siguranta cand ia scos ganglionii santinela chirurgul a reoperat zona cu prima interventie si a facut inca o biopsie din acesta piesa care era in imediata apropiere a locului unde a fost tumora.si aceasta biopsie a iesit ok.noi am consultat 2 oncologi siunul zice ca nu trebuie facut nimic decat urmarirea evolutiei peste 3 luni celalalt oscileaza sa faca-sa nu faca interferon.el lasa la alegerea noastra...mai zice ca la ultimul congres in america la care a fost parerile au cam fost impotriva interferonului.....adica tratament foarte dur pt corp si beneficii neclare....cica ar crea si depresii grave cu tendinte de suicid....zice ca daca ne hotaram sa faca acest tratament trebuie si consiliere psihologica.tu zici ca mama ta a inceput tratamentul deja....poti sa imi spui si mie detalii despre cum il suporta ???merci anticipat....pe de alta parte sa stai cu mainile in san si sa nu faci nimic in acest rastimp mi se pare o chestie fara logica....findca a avut norocul sa fie diagnosticat din timp si sa nu se extinda in corp acum sa stai sa astepti si daca se extinde sa incepi un tratament.....grea alegere.astept cu interes vesti de la tine....doamne ajuta!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Videoman. In primul rand vreau sa imi cer scuze ca ti-am raspuns atat de greu si vreau sa i urez multa sanatate tatalui tau.

Da, mama mea a inceput cu o doza soc (adica 36.000 unitati), a facut timp de o saptamana si 2 zile, dar analizele i-au iesit destul de rau dupa asta (au scazut foarte mult leucocitele si a aparut o intoxicatie la ficat provocata de tratamentul cu interferon). Medicul nostru ne-a sfatuit sa oprim doza soc si sa facem o doza normala de doar 3000 de unitati. In momentu asta se simte foarte bine. Face tratamentul de 3 ori pe saptamana, seara si nici nu simte ca il face, ba chiar a inceput sa se duca la munca.

Intr-adevar in perioada in care a facut doza soc s-a simtit destul de rau fizic (dureri de cap, tuse, febra, dureri musculare si de articulatii) dar din punct de vedere psihic nu a absolut nicio problema!

Ce varsta are tatal tau? Cum sta cu psihicul? Trebuie sa mentionez ca mama mea si-a dorit foarte mult sa faca tratamentul si e posibil sa fie si asta una din cauzele pt care nu a avut niciun fel de depresie.

Sper sa faceti alegerea potrivita si multa multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, spinocelularul e mai periculos dar marele avantaj al carcinoamelor este ca sunt sensibile la radioterapie. Sansele de recidiva depind de multi factori, localizare, dimensiune, tratament chirurgical etc.

Sansele de vindecare inclusiv recidiva depind si de metoda de radioterapie aleasa. Din cate stiu eu exista aparate de ultima generatie care fac IMRT (Radioterapie cu Intensitate Modulabilă) și IGRT (Radioterapie Ghidată Imagistic).

Editat de Mihaixl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,acum cam 3 saptamani si cateva zile,mi-am facut un tatuaj,mi-a trecut peste o alunita si l-a inceput m-am ingrijorat putin,am intrebat persoana ca mi l-a facut si a spus ca a mai avut cazuri in care a trecut peste si nu s-a intamplat nimic,deoarece n-are semne de tumoare maligna(melanom) si m-am linistit putin,eu sunt putin c-am ipohondru si am mai avut un caz cu o alunita destul de mare in marime si lungime pe spate care ma durea,dar s-a dovedit ca era doar in capul meu,acum mi-a mai spus un prieten care are mai multe tatuaje ca si lui i-a trecut peste si n-are nimic dupa luni,chiar ani de la unele tatuaje,a spus ca doar daca era mare,foarte iesita in afara,m-am interesat pe internet si spune ca cele in stadii incipiente I-II se trateaza printr-o extirpare si sunt sanse marii de supravietuire,de 98%,mi-am sunat medicul de familie si mi-a spus ca daca fac melanon ma duc intr-un an,vreau sa stiu daca este periculos,saptamana viitoare max merg la dermatolog,dupa ce primesc trimiterea,nu vad modificare in marime sau forma,arata ca o alunita normala,inafara ca e colorata de la tusul tatuajului,am mai citit ca daca au fost cazuri in familie directa in gena cu mine,pot face si eu,dar bunici mele i s-a rupt o alunita mare cand era tanara si nu  a patit nimic si peste ani o alunita i s-a marit si s-a facut mov si tot nimic si au trecut zeci de ani si este ok,la fel si la tatal ei i-a fost rupta una si a trait pana la 80,daca dupa o luna la vatamarea ei,fara sa vad vreun semn de moficare merg la control,se poate sa fie in stadii incipiente,nu simt durere,mancarime sau chestii dastea,din ce am verificat de pe internat,daca as avea as fii in stadiul IA sau IB,dar nu cred,ce spuneti de toate acestea,credeti ca pot fii intr-un stadiu grav doar dupa o luna?fara simptome,ce-i drept pe tatuaj,mai departe de locul unde e alunita,a aparut o ridicatura,ca o bubita,care la fel nu ma deranjeaza cu absolut nimic,am mai avut cosuri pe alocuri la tatuaj,sfaturi ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×