Sari la conținut
Forum Roportal
Alethia

Si animalele au suflet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oare de ce sustine religia ca animalele nu au suflet? Toate aniamelele si insectele ciar eu consider ca au suflet. Tot ceea ce misca are suflet. Plantele de exemplu sunt fiinte vii fara suflet. Ele nu se misca, nu gandesc dar totusi sunt vii.

 

Teoria mea e ca cine gandeste, indiferent de val IQ-ului si nu conteaza faptul ca nu gandeste rational ci instinctiv. Are suflet. Chiar si o furnicuta.

 

Intradevar unele insecte precum tantarii chiar daca au si ele o mica bucatica de suflet nu merita sa traiasca fidcac mai mult produc rau. Dar Budistii sunt de alta parere. Ca si insectele trebuie lasate in pace. Ei din cate am auzit sunt foarte atenti cu ochii in pamant sa nu calce un gandacel sau o furnicuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare de ce sustine religia ca animalele nu au suflet? Toate aniamelele si insectele ciar eu consider ca au suflet. Tot ceea ce misca are suflet. Plantele de exemplu sunt fiinte vii fara suflet. Ele nu se misca, nu gandesc dar totusi sunt vii.

 

Teoria mea e ca cine gandeste, indiferent de val IQ-ului si nu conteaza faptul ca nu gandeste rational ci instinctiv. Are suflet. Chiar si o furnicuta.

 

Intradevar unele insecte precum tantarii chiar daca au si ele o mica bucatica de suflet nu merita sa traiasca fidcac mai mult produc rau. Dar Budistii sunt de alta parere. Ca si insectele trebuie lasate in pace. Ei din cate am auzit sunt foarte atenti cu ochii in pamant sa nu calce un gandacel sau o furnicuta.

Si de ce ai pus topicul la "religii si culte"? :)

Ce legatura are ratiunea cu sufletul? E o teorie eronata. Dar bazat pe felul in care au fost create,ca niste dobitoace,animalele au doar instincte.Suflet e cam mult spus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare de ce sustine religia ca animalele nu au suflet? Toate aniamelele si insectele ciar eu consider ca au suflet. Tot ceea ce misca are suflet. Plantele de exemplu sunt fiinte vii fara suflet. Ele nu se misca, nu gandesc dar totusi sunt vii.

 

Teoria mea e ca cine gandeste, indiferent de val IQ-ului si nu conteaza faptul ca nu gandeste rational ci instinctiv. Are suflet. Chiar si o furnicuta.

sigur ca tot ceea ce este Viu poseda si suflet .

 

Intradevar unele insecte precum tantarii chiar daca au si ele o mica bucatica de suflet nu merita sa traiasca fidcac mai mult produc rau. Dar Budistii sunt de alta parere. Ca si insectele trebuie lasate in pace. Ei din cate am auzit sunt foarte atenti cu ochii in pamant sa nu calce un gandacel sau o furnicuta.

asta pentru ca si ei, ca si alte popoare sunt adeptii transmigratiei .

 

 

 

religia crestina , nu a preluat transmigratia sufletelor , iar sincer ii dau dreptate . :)

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care religie? Daca spui de crestinism, mi se pare absolut normal sa considere ca numai omul e insufletit. Daca si animalele ar avea suflet, cum si-l pot salva? Au avut si ele un Gizas?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca si animalele ar avea suflet, cum si-l pot salva? Au avut si ele un Gizas?

 

de la ce sa'si salveze sufletele ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand, au suflet, sau nu au?

 

in mod cert, insa pari un pic jidan ... raspunzi la o intrebare printr'o alta . :)

 

deci ... de la ce sa'si salveze sufletele ?

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce sa si-l salveze? Asta o fi oare scopul nostru, sa ne salvam sufletele? De la ce, de la iad? :D Daca scopul pentru care ne incarnam si reincarnam este sa evoluam spiritual? :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ... mor !

 

Si ca sa evit urmatoarea intrebare , iti voi spune ca sufletele lor merg in rai .

 

Cum in care rai , au si ele un rai micutz, patronat de'un Gizaz al lor ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×