Sari la conținut
Forum Roportal
Alethia

Si animalele au suflet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...oare tie nu ti-a furat pisica carnatul de pe masa cand vorbeai la telefon?

 

Pai sufletul pisici nu trebuie mantuit de Mantuitorul Cotosman Nazdravan ...care isi da viata si sufletul pe cruce ca pisicile sa nu mai ajunga in iad cand smanglesc carnatul

Păi, da, dar l-a furat ca să-l măn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai a comis chiar mai multe ... odata ca si-a insusit un bun care nu era carnatul lui ...si a poftit la bunul altuia ... iar pacatul era dublu ... era pacat si ptr tine ca ai ramas fara bucata ...si a pacatuit si fata de Dumnezeu

 

Asa ca in calitate de "mic Dumnezeu" adica om ... propun ca sufletele pisicilor sa fie urgent mantuite!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Animalele nu au suflet. Ele insele sunt niste suflete. La fel ca si omul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
<br />Animalele nu au suflet. Ele insele sunt niste suflete. La fel ca si omul.

 

Foarte profund!

Ma mir cum de oamenii de stinta au fost atat de ignoranti si au impartit si omul si unele animale in regnul Animalia si nu in spiritualia?

 

Probabil ca totusi ele nu exista ca animale ci doar ca "spirite" ...spiridusi si fantome ...si ce vedem noi e doar INCHIPUIRE! ...NU????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte profund!

Ma mir cum de oamenii de stinta au fost atat de ignoranti si au impartit si omul si unele animale in regnul Animalia si nu in spiritualia?

 

Probabil ca totusi ele nu exista ca animale ci doar ca "spirite" ...spiridusi si fantome ...si ce vedem noi e doar INCHIPUIRE! ...NU????

Vezi-ti de treba ta soimuletule! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta si fac ...de aia iti vanez greselile si iti dau sah ... asta e "treaba" mea pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care religie? Daca spui de crestinism, mi se pare absolut normal sa considere ca numai omul e insufletit. Daca si animalele ar avea suflet, cum si-l pot salva? Au avut si ele un Gizas?

 

Va rog definiti ce este sufletul!!!.....daca cunoasteti definitia corecta veti primi si raspunsul..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare de ce sustine religia ca animalele nu au suflet? Toate aniamelele si insectele ciar eu consider ca au suflet. Tot ceea ce misca are suflet. Plantele de exemplu sunt fiinte vii fara suflet. Ele nu se misca, nu gandesc dar totusi sunt vii.

 

Teoria mea e ca cine gandeste, indiferent de val IQ-ului si nu conteaza faptul ca nu gandeste rational ci instinctiv. Are suflet. Chiar si o furnicuta.

 

Intradevar unele insecte precum tantarii chiar daca au si ele o mica bucatica de suflet nu merita sa traiasca fidcac mai mult produc rau. Dar Budistii sunt de alta parere. Ca si insectele trebuie lasate in pace. Ei din cate am auzit sunt foarte atenti cu ochii in pamant sa nu calce un gandacel sau o furnicuta.

Poate pt ca asa scrie in Biblie. Aimalele au suflarea de viata, nu au duh.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aoleo, iar v-ati nimerit amandoi ? :P prevad razboi...fugiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiti, se trage!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×