Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oare exista viata dupa moarte?Eu cred ca da,dar am totusi o teorie.Nu cred in spirite si nu cred ca dupa ce murim spiritul (sau sufletul) nostru traieste vesnic.Dar as putea spune altceva.Cred ca dupa moarte,traim vesnic prin energia noastra,care se separa de corpul fizic imediat dupa moarte.Aceasta energie ar putea lua orice forma si ar putea fi total invizibila,exact ca un asa-zis "spirit".De asemenea,cred ca carecterul,gandurile si amintirile noastre (adica personalitatea noasta) din viata fizica(viata normala,organica) sunt transmise in ceea ce eu as numi "corp energetic",care e noua noastra forma de existenta de dupa moartea fizica.Si mai zic ceva!Corpul nostru energetic nu merge in rai sau iad dupa moarte,ci ramane in lumea noastra,sub o forma invizibila de energie sau ceva asemanator.

 

P.S:Nu prea cred ca exista rai si iad!Nu cred ca exista spirite,ci doar aceste corpuri energetice!Nu-s deloc sigura ca exista Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare exista viata dupa moarte?Eu cred ca da,dar am totusi o teorie.Nu cred in spirite si nu cred ca dupa ce murim spiritul (sau sufletul) nostru traieste vesnic.Dar as putea spune altceva.Cred ca dupa moarte,traim vesnic prin energia noastra,care se separa de corpul fizic imediat dupa moarte.Aceasta energie ar putea lua orice forma si ar putea fi total invizibila,exact ca un asa-zis "spirit".De asemenea,cred ca carecterul,gandurile si amintirile noastre (adica personalitatea noasta) din viata fizica(viata normala,organica) sunt transmise in ceea ce eu as numi "corp energetic",care e noua noastra forma de existenta de dupa moartea fizica.Si mai zic ceva!Corpul nostru energetic nu merge in rai sau iad dupa moarte,ci ramane in lumea noastra,sub o forma invizibila de energie sau ceva asemanator.

Tu spui ce crezi tu. Dumnezeu spune ce crede El.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

> Nu-s deloc sigura ca exista Dumnezeu!

 

Daca nu ar exista cine ar fi creat aceste "corpuri energetice"? S-au facut singure, din nimic?

 

Fiecare putem crede ce dorim, dar nu poti nega existenta lui Isus si nici influenta lui asupra omenirii. Ma intreb insa ce te face sa nu crezi in ceea ce a spus si facut acest "om" care chiar si dupa 2000 de ani influenteaza omenirea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dovada faptului ca Biblia e cuvantul lui Yehova? Repet, DOVADA?

 

Dovada ar fi ca Biblia spune asta...Dar nu asta este subiectul topicului...

 

Un subiect foarte controversat..."viata dupa moarte". Pentru mine acesta expresie este un paradox. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dovada faptului ca Biblia e cuvantul lui Yehova? Repet, DOVADA?

Are cineva dovada că punctul matematic nu are dimensiuni ?

 

Jesus a facut doar niste poezii. Invataturile sunt valabile doar in mintea omului si nu se pot aplica.

MATEI 7 : 12 "Ce vreţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel."

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dovada ar fi ca Biblia spune asta...Dar nu asta este subiectul topicului...

Asta e la fel de dovada pe cat ar fi daca eu spun ca Biblia NU are nicio legatura cu vreun dumnezeu.

 

MATEI 7 : 12 "Ce vreţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel."

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare exista viata dupa moarte?Eu cred ca da,dar am totusi o teorie.Nu cred in spirite si nu cred ca dupa ce murim spiritul (sau sufletul) nostru traieste vesnic.

 

...sufletul este acea parte inefabila, pe care de cate ori incercam sa o surprindem in cuvinte sau fapte ne scapa... Totusi este singura parte care construieste intregul fiintei noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×