Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spre dezolarea ta am citit si recitit Biblia....dar sincer mi-a placut mai mult Ramayana!

 

Cand Isus spune ca trebuiesc urmate scripturile trebuie sa iti fie extrem de clar ca nu la Biblie s-a referit ci la Tanah.

 

Despre Marea Carte a Minciunii numita Biblia Isus nu spune niciodata nimic!

De ce Mare Carte a Minciunii? ...caci Yahwe nu a inspirat niciodata Biblia si nici Vechiul Testament ci scriptura evreilor numita Tanahul.

Faptul ca crestinii au furat Tanahul si i-au schimbat denumirea in VT, ca sa il poata folosi la noua lor religie ... nu se cheama "inspiratie divina" ci FURT INTELECTUAL !!!

 

Asa cum Dumnezeu inseamna Adevar si Lumina ...cei care fug de adevar si refuza sa se lumineze, nu sunt iubitorii lui Dumnezeu ...ci vandutii diavolului!

 

Nu o zic din patetism ci din respect pentru adevar ordine si documentatie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci esti iudaic..

k...crezi in Isus Hristos sau inca astepti un salvator?

nu te supara pe mine...asa sunt eu mai direct

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli ...eu nu sunt religios!Singura religie pe care o accept este STIINTA!Iar Stiinta te-a salvat si pe tine in mod sigur si pe oricine altcineva de multe din mizeriile in care se zbateau stramosii tai cufundati in mizerie neagra si suferinta tocmai de religia ta pe care o aperi ...bazata pe minciuna!Deci daca o vrei pe direct ...atunci ti-am servit-o asa cum iti place!Da cred in Isus Unsul ...caci asa se traduce in romana Cristos ...si nici nu ma gandesc sa ii contrazic afirmatiile sau sa i le interpretez ...daca el zice in Apocalipsa ca este Lucifer so ca e Stapanul iadului ...eu CRED intocmai ce spune el ... si de aceea il si consider diavolul ...caci Lucifer si Seful iadului nu pot fi nici Scufita Rosie si nici Alba ca Zapada!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai sykarian.....tu ai citit biblia...te cred....

insa....ai luat totul cum ai vrut tu....ai sucit intelesurile, ai incurcat totul ...spre dezolarea ta...si eu am citit din biblie....si ...ce ciudat ...nu am vazut nimik din ceea ce ai spus tu...

am citit biblii diferite??

tot ce ai spus e fals in materie de religia crestina...chiar totul....

fara suparare...poate ar trebui sa o recitesti...daca intradevar ai citit-o..

stiinta.....hmmm...tu crezi ca stiinta te salveaza?

stiinta ma omoara.....uita-te in jur...atata poluare, schimbari de clima...totul din vina omului si a nebuniei lui ....a crezut si crede ca o sa ajunga atotputernic....si nici macar nu e in stare sa mearaga pe marte....

cand stiinta nu mi-a dat sanse de supravietuire....da...eu trebuia sa fiu mort din cauza unei operatii...insa ...s-a intamplat ceva uimitor.....nu din cauza indemanarii doctorului...chiar el a recunoscut....ca a fost mana lui Dumenezeu aceea ce m-a salvat....

stiinta omoara...uita-te la cata lume moare de cancer, de diabet....

totul din cauza stiintei.....si cate mai avem, de invatat......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ca sa citesti Biblia e usor, din clasa I poti, insa iti trebuie o maturitate, un drum pe care sa-l parcurgi inainte sa citesti Biblia si sa stii cum sa o interpretezi. Sunt sensuri figurate, rastalmacite, care doar fiind in acel domeniu le vei interpreta corect.

Cat despre stiinta, e cum zice Sch: salveaza vieti, dar mai mult omoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai sykarian.....tu ai citit biblia...te cred....<br />insa....ai luat totul cum ai vrut tu....ai sucit intelesurile, ai incurcat totul ...spre dezolarea ta...si eu am citit din biblie....si ...ce ciudat ...nu am vazut nimik din ceea ce ai spus tu...

 

Pentru Biblie s-a dat de mult interpretare LIBERA ...acest lucru il poti vedea si la Casele de Adunare (a zeciuielii) ...unde fiecare porcar, ajuns predicator, interpreteaza Biblia dupa nivelul sau !

 

am citit biblii diferite??<br />tot ce ai spus e fals in materie de religia crestina...chiar totul....

 

Probabil ...eu am citit argumente si pro si contra ...daca tu le citesti numai pe cele pro ...nu o sa sti despre ce a vorba in cele contra!

 

 

...hmmm...tu crezi ca stiinta te salveaza?<br />stiinta ma omoara.....uita-te in jur...atata poluare, schimbari de clima...totul din vina omului si a nebuniei lui ...

 

Ai vazut ca te-ai prins singur ...deci exact cum spui ...nu din cauza stintei ...ci din cauza omului si a nebuniei lui ... sper ca intelegi acum unde trebuie "lucrat"!

 

.a crezut si crede ca o sa ajunga atotputernic....si nici macar nu e in stare sa mearaga pe marte....<br />cand stiinta nu mi-a dat sanse de supravietuire....da...eu trebuia sa fiu mort din cauza unei operatii...insa ...s-a intamplat ceva uimitor.....nu din cauza indemanarii doctorului...chiar el a recunoscut....ca a fost mana lui Dumenezeu aceea ce m-a salvat...

 

Sti unde zace MINCIUNA (tipic pocaita) in afirmatia ta?

Ca vinzi o exceptie ...ca regula generala ...si asta e MINCIUNA ...chiar daca ar fi adevarat! ...si chiar daca acceptam ca e adevarat ...tot nu e nici o dovada ca Dumnezeul care te-a salvat este dumnezeul religiei tale si nu cel Viu care Locuieste in Tine !

Pricepi deosebirea?

 

.<br />stiinta omoara...uita-te la cata lume moare de cancer, de diabet....<br />totul din cauza stiintei.....si cate mai avem, de invatat.....

 

Eu cred ca religia a omorat mult mai multi decat stinta ...nu cred ca oamenii de stinta au facut fabrica de diabet ...ca pe aia a facut-o dumnezeu ...in schimb stinta a descoperit insulina ...cea care te salveaza cand dumnezeu te lasa in coma diabetica!... intelegi diferenta?

Ca sa nu mai fie nevoie sa minti ...referate la reguli nu la exceptii si poate imi spui si mie unde este biserica in care se interneaza zilnic milioane de oameni ...ca sa ii ajute Dumnezeu ....

Bravo ai ghicit ...acea Biserica se cheama SPITALUL ....si acolo vindecarile nu se produc prin rugaciuni ...ci prin STINTA!

Te-ai gandit ...de ce oare Dumnezeu ajuta oamenii in BISERICA numita spital si nu in Casa de Adunare (a zeciuielii)?

.... i-o fi placand mai mult stinta decat rugaciunile voastre?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

k....tu ai impresia ca eu sunt "pocait"...

nu...sunt ortodox

si nu sunt deloc crestin veritabil....din pacate...

insa ma cutremura afirmatiile tale...

la inceput si eu vedeam lucrurile ca tine...

insa....citind biblia...singur am descoperit adevarul

nu cu argumente pro sau contra....

eu o studiez "liber" nu dupa ideile celorlalti

dupa ideile mele...si ca sa vezi...corespund dupa ideile reale ....

nu-i vina mea ca ai ajuns ateu.....probabil ti s-a intamplat ceva rau si te-ai suparat pe dumnezeu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai iti explicasem de repetate ori ca nu sunt ateu ci credincios!

Doar ca cred direct in Dumnezeu Creatorul Naturii si Universului si nu am nevoie de sarlatani sa imi ...chipurile ...intermedieze ... credinta!

 

Chiar daca tu studiezi LIBER Biblia ( e rau ca studiezi asa ceva) culmea coincidentei este ca interpretezi totul "neliber" ci asa cum cere Biserica!

 

Nu mi s-a intamplat nimic rau .... sunt recunoscator Creatorului ptr viata frumoasa pe care mi-a daruit-o ... problema este ca tocmai din punctul asta de vedere ma gandesc la milioanele de oameni carora religia le-a distrus total viata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca uiti un mic amanunt!

 

Dumnezeu sau ma rog Entitatea Spirituala Universala absoarbe doar energiile cu "+" care o sporesc!

 

Energiile cu " - " sunt respinse ca doar nu o fi Dumnezeu sinucigas!

 

La energiile cu + se ajunge urmand ratiunea, dragostea, inteligenta si CONSTIINTA ...adica atributele pe care Creatorul ni le-a inscris in GENE iar cele cu - sunt induse de catre doctrine si alte metode de fanatizare negativa ...cum, ar fi si religia crestina sau islamica de exemplu!

 

Asa ca cei "vanduti" lui Isus vor ramane niste Zombi atata timp cat energia lor nu se stinge la cazanul cu smoala din Iad...taram unde isus se lauda singur ca este Marele Stapan!

 

Asa ca atentie mare la Calea lui Isus care nu corespunde de loc cu ceea ce ne-a " scris" Creatorul in gene !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×