Sari la conținut
Forum Roportal
Rain

Logodna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hai sa fim seriosi ori habar nu aveti ori faceti pe interesantii..la noi in romania nu a existat conceptul de logodna sau prostia asta cu inel de logodna..totul este un kitch de la americani importat la fel ca haloween sau valentine day..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din cate stiu logodna este o slujba la biserica semanatoare cununiei, doar ca verighetele se pun pe dreapta... este un fel de ... "timp de cunoastere" ale celor doi viitori miri. Ei se pot razgandi si logodna se poate rupe. Repet, asta e ce stiu eu, poate ma insel...

 

 

asta e cununia, parca... :D

 

logodna e intelegerea intre ce-i doi... e pasul intermediar spre casatorie... e o perioada de probe...

ca sa se pecetluiasca logodna, el ii ofera un inel ei... eu asa am facut, parca... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai sa fim seriosi ori habar nu aveti ori faceti pe interesantii..la noi in romania nu a existat conceptul de logodna sau prostia asta cu inel de logodna..totul este un kitch de la americani importat la fel ca haloween sau valentine day..

 

Glumesti, nu-i asa? Obiceiul oferirii inelului de logodna (in semn de promisiune) dateaza de pe vremea romanilor. Obicei preluat ulterior de crestini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Glumesti, nu-i asa? Obiceiul oferirii inelului de logodna (in semn de promisiune) dateaza de pe vremea romanilor. Obicei preluat ulterior de crestini.

asta ca sa subscriu , se zice ca si Maria era logodita cu Iosif , cand a ramas insarcinata , dar nuu e americanii de vina ! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Glumesti, nu-i asa? Obiceiul oferirii inelului de logodna (in semn de promisiune) dateaza de pe vremea romanilor. Obicei preluat ulterior de crestini.

te ai nascut dupa revolutie?se pare ca da...eu sunt nascut ceva mai demult prin tara asta..si nu am auzit la rude vecini prieteni sa se fi logodit pe vremea lui ceausescu sau sa se fi dat inele de logodna(nici nu cred ca se gaseau fie vorba intre noi!!)..nu exista conceptul "logodna" cand te insurai te insurai si gata..

p.s. ar fi marfa sa se importe si "datina americana" cu oferitul in dar de logodna inelul bunicii..final lacrimogen :D

Editat de TORQUE'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te ai nascut dupa revolutie?se pare ca da...eu sunt nascut ceva mai demult prin tara asta..si nu am auzit la rude vecini prieteni sa se fi logodit pe vremea lui ceausescu sau sa se fi dat inele de logodna(nici nu cred ca se gaseau fie vorba intre noi!!)..nu exista conceptul "logodna" cand te insurai te insurai si gata..

p.s. ar fi marfa sa se importe si "datina americana" cu oferitul in dar de logodna inelul bunicii..final lacrimogen :D

 

Inseamna ca provin dintr-o familie tare speciala. Am intrebat de curiozitate si pana si bunica-mea se logodise pe vremea ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te ai nascut dupa revolutie?se pare ca da...eu sunt nascut ceva mai demult prin tara asta..si nu am auzit la rude vecini prieteni sa se fi logodit pe vremea lui ceausescu sau sa se fi dat inele de logodna(nici nu cred ca se gaseau fie vorba intre noi!!)..nu exista conceptul "logodna" cand te insurai te insurai si gata..

p.s. ar fi marfa sa se importe si "datina americana" cu oferitul in dar de logodna inelul bunicii..final lacrimogen :D

 

nu ai citit nimic la viata ta? tu stii doar ce ai trait? sa iti spunem, sa reaminteste'ti ca pe timpul lu' nea ceasca, treaba cu bisericile era imputita tare, mergeai asa...pe ascuns poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna ca provin dintr-o familie tare speciala. Am intrebat de curiozitate si pana si bunica-mea se logodise pe vremea ei.
scuze de offtopic sau cred ca sunt on-ai si inelul ei sa il dai alesei tale?hai ma sa fim seriosi ca deja va uitati la filme americane prea mult...acum vreo 4 ani am vrut sa ma logodesc cu o tipa,am mers la biserica si preotul a zis ce vrem sa citeasca ce slujba vrem ca nu exista special pt asa ceva ca el nu a mai "oficiat" asa ceva!!daca tu vb din povesti eu vb din experienta..p.s. si am fost la 2 biserici(la a doua a zis ca citeste ceva de dezlegare sau impacare habar nam ce vroia sa citeasca precis dar asta avea bunavointa)
nu ai citit nimic la viata ta? tu stii doar ce ai trait? sa iti spunem, sa reaminteste'ti ca pe timpul lu' nea ceasca, treaba cu bisericile era imputita tare, mergeai asa...pe ascuns poate.
am citit destul la viata mea..dar si cartile erau imputite doar era pe vremea lui ceasca nu?! :D e si normal sa vb din experienta..sau noi aici vb despre literatura?fictiune?sau se trateaza ceva serios?..repet pe vremea lui ceausescu singurele inele erau verighetele din aur rusesc si mai se nimerea cate un inel cu ditamai piatra de pe la turci,si inele din plastic la greu..nici macar din argint nu gaseai..tin minte ca nici nu aveai voie sa detii nu stiu cate grame de aur legal..asa ca de unde la noi traditie in asa ceva?poate inainte de al doilea razboi mondial mai existau (apropo de citit) asemenea intelegeri dar o faceau cei din inalta societate,nu cei de rand.. Editat de TORQUE'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scuze de offtopic sau cred ca sunt on-ai si inelul ei sa il dai alesei tale?hai ma sa fim seriosi ca deja va uitati la filme americane prea mult...acum vreo 4 ani am vrut sa ma logodesc cu o tipa,am mers la biserica si preotul a zis ce vrem sa citeasca ce slujba vrem ca nu exista special pt asa ceva ca el nu a mai "oficiat" asa ceva!!daca tu vb din povesti eu vb din experienta..p.s. si am fost la 2 biserici(la a doua a zis ca citeste ceva de dezlegare sau impacare habar nam ce vroia sa citeasca precis dar asta avea bunavointa)am citit destul la viata mea..dar si cartile erau imputite doar era pe vremea luiceasca nu?! :D e si normal sa vb din experienta..aici vb despre literatura?fictiune?sau se trata ceva serios?..repet pe vremea lui ceausescu sngurele inele erau verighetele din aur rusesc si mai se nimerea cate un inel cu ditamai piatra de pe la turci,si inele din plastic la greu..nici macar din argint nu gaseai..tin minte ca nici nu aveai voie sa detii nu stiu cate grame de aur legal..asa ca de unde la noi traditie in asa ceva?poate inainte de al doilea razboi mondial mai existau (apropo de citit) asemenea intelegeri dar o faceau cei din inalta societate,nu cei de rand..

 

Logodna exista, fie ca ai auzit tu sau nu. Nu le'a luat nimeni obiceiurile americanilor si nici nu s'au inspirat din telenovele. Logodna la biserica este o binecuvantare, o... jumatate de cununie. Nu stiu ce preoti ai gasit tu, eu din gura unui preot am auzit asta si sunt convinsa ca sunt foarte multi care fac slujbe de genul.

Cum zicea si Anca/Maria, inainte de '89 era interzis sa mergi la Biserica. Poate de'asta n'ai auzit tu nimic in perioada aia :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×