Sari la conținut
Forum Roportal
Rain

Logodna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Logodna exista si slujba logodnei SE OFICIAZA. Ai asistat la o slujba de cununie? Inainte de faza cu "Se cununa robul..." e alta faza, si anume "se LOGODESTE robul..."

Nu stiu cu ce calugar ai vorbit tu, dar eu m'am cununat la Biserica, si te asigur ca era una Ortodoxa, nu era nici o secta, si inainte de slujba cununiei se oficiaza slujba LOGODNEI.

tu te ai cununat in biserica nu te ai logodit :roll: am asistat si am si fost cununat :o:

deci tu sustii ca slujba aia a schimbat doar termenul de "cununa" cu "logodeste"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e si una si altaSuntem deja mult mai multi care spunem acelasi lucru. Discutia pt mine s;a incheiat.

tu te ai cununat in biserica nu te ai logodit :roll: am asistat si am si fost cununat :o: deci tu sustii ca slujba aia a schimbat doar termenul de "cununa" cu "logodeste"?
si asta este o minciuna gogonata. Daca ai fi fost cununat, ai fi auzit ca prima parte a slujbei zice de logodna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toata problema e ca mai nou slujba cununiei cu cea a logodnei se fac deodata... dar de aici pana la a spune ca nu se oficiaza sau ca nu exista asa ceva, si mai si sustii ca esti cununat dar habar nu ai ce spune nenea ala in haina lunga in fata ta.... mdeah

Editat de heidy_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anca, lasa-l ca devine confuz si inconsecvent in idei, mai ceva ca o femeie. Mai intai a zis ca prostia asta cu logodna e kitch american. Dupa aia, ca el a vrut sa se logodeasca da' s-a balbait preotu' (de ce s-ar apuca cineva sa faca ceva ce-l umple de scarba si dispret... asta nu ne-a spus). Mai apoi ca a vorbit el cu un calugar activ pe forum (yeah, right!), ca sa sfarseasca apoteotic prin "am asistat si am fost cununat dar cred ca eram sedat, aveam urechile infundate si-mi curgea un pic si nasu' (cre'ca eram un pic racit) si n-am auzit nimic. Am zis doar "da!" la coada si nici asta nu ziceam da' cred ca taman ma intrebase ala daca vreau ceva si nu era frumos sa-l refuz, nu?".

 

Link catre site-ul oficial al Patriarhiei Romane nu m-am mai obosit sa dau, ca era in stare sa zic ca Patriarhia nici n-are site, ca l-am construit eu peste noapte numa' asa, ca sa-i fac in ciuda. N-ai vazut cum a tratat si celalalt link? S-a proptit in "org" din coada si n-a mai vazut titlul ala maaaare si roooosu, care avea si cuvintele "crestin ortodox" in el. Cred ca nu i-a trecut raceala si-i lacrimau si ochii. Sau era emotionat. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e si una si altaSuntem deja mult mai multi care spunem acelasi lucru. Discutia pt mine s;a incheiat.si asta este o minciuna gogonata. Daca ai fi fost cununat, ai fi auzit ca prima parte a slujbei zice de logodna.
esti o proasta daca ma faci mincinos..cand intri pe mess da mi un buz sa vezi ca esti inculta si te joci cu vorbele-iti voi arata hotararea de divort pe webcam.. :D p.s.tu asculti tot timpul ce zice popa?sau retii ce zice??eu sincer sa fiu daca un popa abia canta si balmajeste pe limba lui,nici nu ma mai obosesc sa ascult,ma rog singur cum stiu...
Anca, lasa-l ca devine confuz si inconsecvent in idei, mai ceva ca o femeie. Mai intai a zis ca prostia asta cu logodna e kitch american. Dupa aia, ca el a vrut sa se logodeasca da' s-a balbait preotu' (de ce s-ar apuca cineva sa faca ceva ce-l umple de scarba si dispret... asta nu ne-a spus). Mai apoi ca a vorbit el cu un calugar activ pe forum (yeah, right!), ca sa sfarseasca apoteotic prin "am asistat si am fost cununat dar cred ca eram sedat, aveam urechile infundate si-mi curgea un pic si nasu' (cre'ca eram un pic racit) si n-am auzit nimic. Am zis doar "da!" la coada si nici asta nu ziceam da' cred ca taman ma intrebase ala daca vreau ceva si nu era frumos sa-l refuz, nu?".Link catre site-ul oficial al Patriarhiei Romane nu m-am mai obosit sa dau, ca era in stare sa zic ca Patriarhia nici n-are site, ca l-am construit eu peste noapte numa' asa, ca sa-i fac in ciuda. N-ai vazut cum a tratat si celalalt link? S-a proptit in "org" din coada si n-a mai vazut titlul ala maaaare si roooosu, care avea si cuvintele "crestin ortodox" in el. Cred ca nu i-a trecut raceala si-i lacrimau si ochii. Sau era emotionat. :D
sustin mai departe inca ca e un kitch pt mine personal dar tu fiind o persoana cu unele deficiente, nu ai inteles.. si nu vrei sa priecepi rostul forumului..aici fiecare om se exprima din punctului lui de vedere propriu si personal!deci invata sa respecti libertatea de exprimare a fiecaruia.. :D p.s. exista un calugar pe forum care intra dp mobil pe net, dar cum nu am acordul lui nu il voi denumi..e problema ta daca crezi sau nu si nici nu imi pasa,vezi de drum nu te mai baga in seama cu mine aiurea.. nu faptul ca era cu org am comentat..ci faptul ca nu mi sa confirma ca e ceva ortodox..ti as da un exemplu cu siturile "ortodoxe" incearca ca sa cauti pe google psalmul 90..ai sa vezi ca sunt 2 variante o rugaciune a lui david si o rugaciune a lui moise...deci pe situri diferite"ortodoxe" ,deci care e fals si care el corect?asa ca mult succes cu situri care nu sunt oficiale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica?! Toata lumea. Prima data ati face slujba de logodna(in caz ca nu ai facut-o cand te-ai logodit) si imediat dupa aia slujba de cununie. Am fost de doo ori naş

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. p.s.tu asculti tot timpul ce zice popa?sau retii ce zice??eu sincer sa fiu daca un popa abia canta si balmajeste pe limba lui,nici nu ma mai obosesc sa ascult.

 

2.sustin mai departe inca ca e un kitch pt mine personal dar tu fiind o persoana cu unele deficiente, nu ai inteles.. si nu vrei sa priecepi rostul forumului..aici fiecare om se exprima din punctului lui de vedere propriu si personal!deci invata sa respecti libertatea de exprimare a fiecaruia.. ;)

 

3.p.s. exista un calugar pe forum care intra dp mobil pe net, dar cum nu am acordul lui nu il voi denumi..e problema ta daca crezi sau nu si nici nu imi pasa

 

1.Deci recunosti ca nici macar n-ai ascultat. E un inceput. Intre "n-am ascultat" si "n-a zis" e cale lunga, vezi?

 

2. Uuu, sunt impresionata! Acu' adaugi "pt. mine personal", ceea ce iar e de bine. Nu mai suntem noi ignorantii, admiti ca e posibil si viceversa. Faci progrese, felicitari!

 

3.Ihi, si io am un elf in debara (bun prieten cu un strumf), amandoi intra pe forum conectandu-se prin mop. Unu' e absolvent de teologie, celalalt de filologie da' nu le dau numele ca nu-l stiu iar ei nu posteaza pt. ca nu stiu sa scrie. Inca.

 

P.S.Imi permit un mic sfat : daca n-ai aflat inca, s-au inventat semnele de punctuatie. Le zice virgule, puncte (nu, cand sunt cate doua nu se pune. Ca sa fie "puncte de suspensie" e musai sa fie cate trei)... Foloseste-le cu incredere, dau in scris la notar ca nu orbesti. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Torque... nu ma intereaseaza daca ai fost cununat sau nu. Dar daca ai fost , cu atat mai rau ca inca sustii ca nu exista slujba de logodna. Cum spunea si yeah_right... de la "nu am auzit" la "nu exista" este cale lunga...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat informatii despre logodna ca sa stiu si eu care sunt pasii de urmat.Din cate am observat,e un subiect delicat si cu multe interpretari.Am inteles ca la biserica sunt doua slujbe:cea de logodna si cea de cununie,iar acestea se pot face impreuna sau separat.La sfanta cununie daca mirii nu au fost logoditi atunci li se tine si slujba de logodna in cadrul ceremoniei,iar daca au tinut mai demult slujba de logodna,atunci la cununie nu se mai tine si slujba de logodna.Faza e urmatoarea,la logodna ori e inelul de logodna pe care-l port ori sunt cele doua verighete de argint pe care le vom purta amandoi.Am inteles ca slujba de logodna nu e obligatorie la biserica si ca se poate purta doar inelul de logodna,dar cred ca e mai bine totusi sa aiba loc o ceremonie religioasa si sa purtam verighetele de argint pe mana dreapta (adica fara acel inel de logodna),pentru ca asa aceasta logodna are loc in fata Lui Dumnezeu.Cu inelul de logodna e cam interpretabil,poate sa arate ca orice inel si sa fie luat drept cadou,insa cu verighetele e altceva,fiindca purtam amandoi.Sper ca am inteles bine din toate astea care e treaba cu logodna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cautat informatii despre logodna ca sa stiu si eu care sunt pasii de urmat.Din cate am observat,e un subiect delicat si cu multe interpretari.Am inteles ca la biserica sunt doua slujbe:cea de logodna si cea de cununie,iar acestea se pot face impreuna sau separat.La sfanta cununie daca mirii nu au fost logoditi atunci li se tine si slujba de logodna in cadrul ceremoniei,iar daca au tinut mai demult slujba de logodna,atunci la cununie nu se mai tine si slujba de logodna.Faza e urmatoarea,la logodna ori e inelul de logodna pe care-l port ori sunt cele doua verighete de argint pe care le vom purta amandoi.Am inteles ca slujba de logodna nu e obligatorie la biserica si ca se poate purta doar inelul de logodna,dar cred ca e mai bine totusi sa aiba loc o ceremonie religioasa si sa purtam verighetele de argint pe mana dreapta (adica fara acel inel de logodna),pentru ca asa aceasta logodna are loc in fata Lui Dumnezeu.Cu inelul de logodna e cam interpretabil,poate sa arate ca orice inel si sa fie luat drept cadou,insa cu verighetele e altceva,fiindca purtam amandoi.Sper ca am inteles bine din toate astea care e treaba cu logodna.

dar de ce de argint?

io stiu ca verighetele tre musai sa fie de aur. La aniversarea de 25 de ani se pun alea de argint

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×