Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Sa vorbim despre inegalabilii ANI DE LICEU !

Postări Recomandate

Liceul...locul in care iti incepi aventura numita adolescenta. Locul in care traiesti prima iubire (probabil) , locul in care traiesti clipe de neuitat - clipe de vis sau...de cosmar (de care insa tot cu drag o sa iti aduci aminte) . Locul in care fuga de la ore ti se pare cel mai 'cool" lucru de facut . Locul in care o nota proasta la teza e un capat de tara. Locul in care , pe langa invatatura, ai ocazia sa faci nebunii de care nu te credeai in stare. Locul unde , incet-incet, iti formezi personalitatea. Un loc inegalabil. Cei care ati terminat liceul , imi dati dreptate. Cei care sunteti in liceu acum, imi veti da dreptate mai tarziu...

 

Haideti sa vorbim despre anii de liceu ! Intamplari de tot felul, despre elevi, profesori, excursii, teze, si tot ce va trece prin cap - sau tot ceea ce va aduceti aminte. Orice amintire, gand, idee, e binevenita !

 

Topicul se adreseaza atat celor care au fost, cat si celor care sunt inca liceeni !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suna foarte frumos ceea ce spui tu :dee

 

Imi aduc aminte cu drag anii de liceu :!: Eu fiind la clasa de informatica, eram intotdeauna previlegiatii, iar noi profitam de acest lucru la maxim.

Eram clasa cu cei mai nebuni elevi(cand spun elevii nebuni o spun pe drept, la materiile care stiam noi ca nu o sa avem treaba era cel mai frumos, am ajuns pana acolo incat profesorii ziceau ca nu mai vin la ora ::evil:: ::): ::): ). Dar cand venea vorba de materii de interes, eram cei mai buni.

 

Ce sa mai vobesc de absente!!!! Fiecare elev avea cate un avertisment pe semestru ::(: ::(: Cu timpul am inteles de ce parintii imi spuneau sa ma linistesc cu absentele, dar atunci, era foarte frumos sa lipsesti de la chimie in grup sa mergem prin oras pe undeva...............

Cat despre tezele amintite de Conte', la noi in clasa se practica copiatul in grup, ne ajutam(unul tinea caietul, altul citea, iar altul scria.....apoi copiam toti de la cel ce a scris). Ce sa mai vorbim....eram foarte uniti.

Au fost cazuri in care un elev sau doi trebuiau sa plece de la scoala........in situatiile acelea, prefeam sa plecam toti, pentru a scapa de absente.

 

 

 

Frumos se vad acum anii de LICEU, dar ce mai asteptam sa treaca atunci :) :) :) . Cu mintea de acum, as accepta sa mai trec o data prin liceu........acum poate as profita chiar la maxim de acel timp liber :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e adevarat ca anii de liceu sunt cei mai frumosi ani...Insa pentru mine, cel putin deocamdata, sunt cei mai grei. Sunt in clasa a 11-a la Colegiul Militar Liceal din Alba-Iulia si pot sa spun ca viata de aici nu se compara cu cea din "civilie". E foarte greu sa intrii aici, e foarte greu in clasa a 9-a, la fel si in a 10-a si-a 11-a, ce sa mai zic de cei de-a 12-a care sunt intr-o continua pregatire pentru admiterea in unitatile superioare de invatamant. Ii vad in fiecare seara stand pana la ora 12 sau chiar pana la 1 sa-si face temele pe ziua urmatoare, la ora 6-trezirea, urmeaza 7 ore in care profesorii te bat la cap, apoi inca 4 ore de studiu dupamasa, cand suntem obligati sa stam in clasa si sa invatam. Si poate toate astea n-ar fi o problema atat de mare daca am fi lasati in pace de cadrele militare. Deci noi suntem cei de care trag toti: profesirii pe de-o parte, cadrele militare pe de alta parte. Poate peste ani o sa zic si eu acelasi lucru ca si ConteleDracaula...dar pana atunci raman la ideea mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... bun venit pe roportal, any_boy_71!

 

... si eu am terminat un liceu de marina ... e foarte adevarat programul ... dar si satisfactiile sunt pe masura ... in citeva cuvinte e greu dar si frumos ....

 

... bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fuccaing sit cel mai super subiect .. eu pot spune ca m-am distrat la maxim in liceu si am facut cele mai nebunesti lucruri alaturi de colegii mei cu care pastrez o stransa legatura (majoritatea dintre noi) eu am avut norocul de a fi cel mai bun la mate din clasa si pentru asta toti profesorii ma favorizau cand nu stiam la alte materii;) oricum imi pare f rau ca am terminat .. facultatea nu se compara cu liceu desi ai mai mult timp relatiile sunt parca mai reci si sunt numai grupuri si grupusoare .... oricum eu ma distrez super si in facultate ... cand ai cu cine te distra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu totusi raman la parerea ca nici 20 ani de facultate nu pot egala anii de liceu..chiar daca ai parte de femei, bautura, etc.... liceul avea un farmec aparte, pe care facultatea nu il are.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... liceul avea un farmec aparte, pe care facultatea nu il are.

 

de acord. in liceu relatiile erau puternice dar dezinteresate, relatii pe care numai varsta ti le poate da. in facultate ai mult mai multe probleme, fiecare are mai multe probleme, de aceea grupuri si grupusoare. si chiar in cadrul grupurilor restranse exista legaturi false. iar "combinatia" bautura+femei+studiu sa-ar putea sa nu fie chiar combinatia perfecta. mari sanse sa nu faci nimic cum trebuie... :winca: .

pacat ca iti dai seama de toate astea dupa ca au trecut ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu inca mai sunt la liceu si (normal) nu imi convine chiar tot ce se intampla pe acolo, dar citind cele spuse de voi, "veteranii", imi mai fac un pic de curaj si incerc sa exploatez doar fetele bune ale vietii de licean! :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×