Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Sa vorbim despre inegalabilii ANI DE LICEU !

Postări Recomandate

M-am interesat. Iar raportul... se poate rezolva. Daca nu de la tine atunci de la altii.  ;) Dar as prefera sa aud versiunea tu, nu a altora.

[snapbacca]33739[/snapbacca]

 

"verisunea tu"?? :blinca: :blinca: sau "versiunea ta"???

 

Mai bine ai scrie ceva legat de acest topic.

 

Te anunt ca esti :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si in final... mi-am adus aminte de "botezul bobocilor". Nu stiu daca mai exista asa ceva prin licee. Botezul consta in faptul ca la inceputul fiecarui an "veteranii" si elevii mai mari se duceau in fiecare clasa a IXa si, pe unele "boboace"(aveau criteriile lor de selectie) si pe "bobocii mai tupeisti", ii luau, ii duceau la baie, ii puneau cu fundul pe tasnitoare si ...rasuceau robinetul.

 

Mai este, inca se mai practica botezul.....dar cred ca depinde de fiecare liceu. La cel care invat eu la inceputul clasei a9-a sunt botezati doar bobocii baieti, nu si fetele (acestea sunt in fiecare iarna, cand e zapada, boboace sau nu). Baietii sunt luati de cei din cls a 12-a si dusi in baie, unde se pare ca are loc intregul ritual, si unde de altfel se petrece destul de mult timp, trec prin furcile caudine :sunt nevoiti sa manance ardei iute, bineinteles ca primesc suturi in fund, dar ce mai conteza daca peste putin timp vor botezati, membri cu drepturi depline in liceul, in care invata. Unii scapa mai usor altii nu-la primesc, dar ajung si ei intr-a 12-a cand fac acelasi lucru, asigurandu-se astfel mentinerea traditiei.

 

pe.sa imi cer scuze Crystal_C pentru ca nu te-am citat cum trebuie, dar sunt de abia la inceput si nu stiu exact cum merg lucrurile in privinta asta, dar incerc sa invat repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe.sa imi cer scuze Crystal_C pentru ca nu te-am citat cum trebuie, dar sunt de abia la inceput si nu stiu exact cum merg lucrurile in privinta asta, dar incerc sa invat repede.

[snapbacca]33779[/snapbacca]

 

:cry: Nu e nici o problema, Lara(apropo, Lara sau Iara?), nu sufar daca nu-mi vad numele pe "scriituri". :clap:

 

Bineinteles si la noi exista ritualul de iarna. Boboacele si bobocii erau asupriti sarcii, treceau prin chinuri groaznice. Tot cand eram in clasa a IX..

 

Ninsese mult cu o zi in urma. A doua zi la scoala, au venit 3 "veterani" in clasa la noi, m-au vazut stand in banca, au venit in dreptul meu, mi-au spus sa ma imbrac, eventual bine, si sa ii urmez. Nu aveam ce sa fac, erau trei. Am iesit afara si ...frate... m-au asezat usor pe jos, aproape delicat, si au inceput sa ma acopere cu zapada. Din cand in cand mai auzeam langa mine pe cate o alta boboaca ...tipand, dar nu vedeam nimic. Gardianul statea langa mine si ma privea, zambind ca la un banc reusit. La un moment dat, unul devenise prea entuziasmat si ...nu mai puteam respira. Gardianul a vazut si la-a tras de maini; cred ca la-a smucit cam tare ca respectivul si-a imprastiat picioarele.... si m-am trezit cu un bocanc in fata. ;) ...cred ca am fost cea mai "botezata" din liceul ala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...cred ca am fost cea mai "botezata" din liceul ala.

[snapbacca]33783[/snapbacca]

 

Deh... asa sunt unii mai norocosi! ;) Te-au vazut asa... mai plapanda si lipsita de aparare, nu puteau sa se abtina... :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa zic nici ca regret anii de liceu, nici ca imi pare bine ca am scapat. A fost o experienta mixta: cu bune si cu rele...

 

Am fost destul de rasfatat in liceu... Eram doar doi baieti in clasa, restul numai fete. Iar diriga imi manca din palma... ma numea "stalpul societatii" ;)

Toti profii erau dresati, iar cei nou-veniti nu puteau pastra atitudinea aia severa de "Le arat eu lor" mai mult de doua saptamani, cel mult. Un exemplu ar fi urmatorul.

 

Recreatia mare. Clasa a... XI-a de pe atunci juca de zor carti. Se suna de intrare, insa jocul era prea captivant ca sa ne pese. Urma ora de religie. Intra proful in clasa, ne vede si incepe:

"Mai ce faceti? Strangeti cartile mai repede! Nu aveti voie sa jucati carti in scoala, mai ales la ora de .. Religie!!"

Noi: "Haideti dom` profesor... Nu vreti sa jucati cu noi?"

"Bine, da` numai un joc!" :cry:

Asa la-am corupt pe profu` de religie la cele lumesti... :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Recreatia mare. Clasa a... XI-a de pe atunci juca de zor carti. Se suna de intrare, insa jocul era prea captivant ca sa ne pese. Urma ora de religie. Intra proful in clasa, ne vede si incepe:

"Mai ce faceti? Strangeti cartile mai repede! Nu aveti voie sa jucati carti in scoala, mai ales la ora de .. Religie!!"

Noi: "Haideti dom` profesor... Nu vreti sa jucati cu noi?"

"Bine, da` numai un joc!" :cry:

Asa la-am corupt pe profu` de religie la cele lumesti... :pee

[snapbacca]33868[/snapbacca]

::clap::

Si eu fac din astea, dar abia acum la facultate! Oricum, cool faza! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"verisunea tu"??  :blinca:  :blinca:  sau "versiunea ta"???

 

Mai bine ai scrie ceva legat de acest topic.

 

Te anunt ca esti  :cry:

[snapbacca]33771[/snapbacca]

 

Versiunea ta. Imi place cum incerci sa ocolesti raspunsul, dar n-ai sanse: subiectul discutiei este "discutii diverse". Adica despre orice ne trece prin minte. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Versiunea ta. Imi place cum incerci sa ocolesti raspunsul,

dar tu ce incerci de fapt?..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bineinteles si la noi exista ritualul de iarna. Boboacele si bobocii erau asupriti sarcii, treceau prin chinuri groaznice. Tot cand eram in clasa a IX..

 

Saracutii de voi

 

 

Tot pe la liceu militar ai fost si u Cristina??:band:)

Sper ca nu te supi pe mine?! ;) :cry: :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar tu ce incerci de fapt?..........

[snapbacca]33885[/snapbacca]

 

Sa o conving. Sa o conving sa spuna mai multe despre ea. De ce intrebi?

Editat de dan-marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×