Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Sa vorbim despre inegalabilii ANI DE LICEU !

Postări Recomandate

Doamne anii de liceu :)( mi-e dor de ei.........aveau un farmec ingalabil...............viata fara griji off :cry: :drincas: :band: :clap: :good: ;)

 

ce viata mai duceam ;))))))

DA NICI LA FACULTATE NU E RAU dar are alt farmec

.......... mi-ar face placere sa mai fiu la liceu macar un pic ;))

Am fost acum in vacanta dintre semestre

 

(dupa sesiune prin februarie pentru cei ce nu stiu) si am zis sa stam si noi la o ora(noi- eu si prietenul meu cel mai bun care suntem in aceeasi clasa din clasa 1)

 

si am stat si noi la o ora la singurul profesor mai de varsta noastra(o sa radeti ara era de religie) sa vedem ce se intampla... nu mai e nevoie sa spun ca ne-au napadit amintirile si nostalgia( cand plecam de la ore si ne intalneam cu proful la un biliard(nu la ora de religie) :) sau la o cafea cel mai de treaba prof pe care la-am avut ) spre bucuria copilasilor care au scapat de 30 min din ora

 

Cred ca anii de liceu au o inocenta anume care sa-a pierdut in timp:(

Editat de crs_tzep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca anii de liceu nu se compara cu nimic din lumea asta.Sunt atatea lucruri care se intampla in mijlocul unor patru pereti incat nici nu-ti mai vine sa pleci de acolo....pacat ca totul e trecator in viata asta...si pacat ca totul ramane doar o amintire placuta..doar atat...Eu inca sunt in anii de liceu, dar nu mai am mult din ei pentru ca timpul trece foarte repede si parca ieri eram in clasa a IX a ....imi imaginam doar ca o sa ma distrez ca o sa invat dar au fost mult prea multe..( fuga de la ore. certuri cu profesori si colegi,motivarea absentelor in catalog,cumpararea absentelor, prea cunoscuta foame si prea ravnitul covrig de la chiosc, scutirile false si acele muuuuuulte "viroze respiratorii" ,meciurile de volei,bataile intre fete,fumatul in baie,frica de consiliu,cafeaua de la prima ora,chiulitul in bar,furatul temelor,plansetul ca nu ty iese media la fizica,planurile pentru sambata in club,balurile,machiatul in ore,flirturile cu profu de sport,bataile cu creta si cu...ghiveciurile din clasa,tachinarea colegilor tocilari.etc etc.. :cry: sunt multe multe de spus...dar si mai multe de facut ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca anii de liceu nu se compara cu nimic din lumea asta.Sunt atatea lucruri care se intampla in mijlocul unor patru pereti incat nici nu-ti mai vine sa pleci de acolo....pacat ca totul e trecator in viata asta...si pacat ca totul ramane doar o amintire placuta..doar atat...Eu inca sunt in anii de liceu, dar nu mai am mult din ei pentru ca timpul trece foarte repede si parca ieri eram in clasa a IX a ....imi imaginam doar ca o sa ma distrez ca o sa invat dar au fost mult prea multe..( fuga de la ore. certuri cu profesori si colegi,motivarea absentelor in catalog,cumpararea absentelor, prea cunoscuta foame si prea ravnitul covrig de la chiosc, scutirile false si acele muuuuuulte "viroze respiratorii" ,meciurile de volei,bataile intre fete,fumatul in baie,frica de consiliu,cafeaua de la prima ora,chiulitul in bar,furatul temelor,plansetul ca nu ty iese media la fizica,planurile pentru sambata in club,balurile,machiatul in ore,flirturile cu profu de sport,bataile cu creta si cu...ghiveciurile din clasa,tachinarea colegilor tocilari.etc etc.. :cry: sunt multe multe de spus...dar si mai multe de facut ;)

[snapbacca]33648[/snapbacca]

Numai cat am citit randurile astea, mi sa-a mai inmuiat putin sufletu. Totusi, eu raman la parerea ca, in cazul meu, liceul nu a reprezentat cei mai frumosi ani din viata! Cu toate chiulurile, scutirile, discutiile din consiliu, sedintele cu parintii... nu vad nimic spectaculos in liceu.

 

Believe it or not, cred ca imi aduc aminte cu mai mult drag de clasele 5-8 decat de liceu.

:clap:

 

Asa a fost la mine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ani de liceu... scumpi ani de liceu...vremuri de mult apuse pentru mine.. Cei 4 ani de liceu au trecut prea repede, mult prea repede pentru mine..

 

Imi aduc aminte ca eram clasa a-X-a si aveam ora de geografie cu o profesoara noua, tanara care arata foarte bine. Nu stiu cum le-a venit idea baietilor sa plece sa bea ceva intr-un bar din apropiere, cred ca nu faceam ora dinaintea celei de geografie...Am ramas doar eu cu inca 5 colege in clasa, restul au plecat si baieti si fete. Ne intrebam daca se mai intoarce cineva la ora de geografie. Ei sa-au intors la ora, asezandu-se in banci. Vine profesoara cea noua, incepe sa predea iar baieti sa faca misto de ea, evident. Toata lumea se amuza teribil de situatie, pana cand cineva a inceput sa vomite in clasa si nimanui nu i-a mai ars de ras. Profesoara a iesit val-vartej din clasa si nu sa-a oprit decat in biroul directoarei. La ora de dirigentie au avut mare noroc ca nu au fost exmatriculati.

 

Sa nu uit de orele de sport care erau un calvar pentru majoritatea... profesorul de sport ne punea sa alergam 5 ture de parc vara, iar iarna era si mai mare chinul (mai ales pentru mine ca fata) pentru ca orele se tineau in sala unde profesorul ne punea sa traversan sala de sport in maini tinandu-ne de o scara fixata in tavan... apoi trebuia sa ne tinem cu maine si picioarele de o sfoara si sa trecem dintr-o parte in alta... Ne mai punea sa mergem pe o barna de 10 centrimetri care era suspendata la 2 metri inaltime.. :cry: iar pentru a ajunge acolo sus trebuia sa urcam o pe o banca fixata intr-un unghi foarte abrupt. Sa nu uit ca din probele acestea mai facea parte si alergatul cu o minge grea in mana pe care trebuia sa-o luam dintr-un loc sa-o ducem intr-altul... apoi trebuia sa trecem taras pe sub niste banci foarte joase...pe langa astea mai trebuia sa facem roata atunci cand ne deplasam pe podea, nu aveam voie sa pasim pur si simplu... Toate astea trebuiau facute contra cronometru, sa nu credeti ca aveam prea mutl timp: in maxim 5 minute fetele trebuia sa parcurga totul, iar baietii aveau la dispozitie doar 2 minute si 30 de secunde. Uram toate aceste probe .. deh, mai tarziu am realizat ca mi-au prins bine 4 ani de astfel de antrenamente ;)

 

Ani de liceu au trecut. Au ramas amintirile, pentru mine mai multe placute decat nefericite. Absente nu prea am avut, pot sa spun ca eram prea -cuminte' la capitolul asta. Abia prin clasa a-XII-a am inceput sa am cateva absente... :clap:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu uit de orele de sport care erau un calvar pentru majoritatea... profesorul de sport ne punea sa alergam 5 ture de parc vara, iar iarna era si mai mare chinul (mai ales pentru mine ca fata) pentru ca orele se tineau in sala unde profesorul ne punea sa traversan sala de sport in maini tinandu-ne de o scara fixata in tavan... apoi trebuia sa ne tinem cu maine si picioarele de o sfoara si sa trecem dintr-o parte in alta... Ne mai punea sa mergem pe o barna de 10 centrimetri care era suspendata la 2 metri inaltime..  :cry:  iar pentru a ajunge acolo sus trebuia sa urcam o pe o banca fixata intr-un unghi foarte abrupt. Sa nu uit ca din probele acestea mai facea parte si alergatul cu o minge grea in mana pe care trebuia sa-o luam dintr-un loc sa-o ducem intr-altul... apoi trebuia sa trecem taras pe sub niste banci foarte joase...pe langa astea mai trebuia sa facem roata atunci cand ne deplasam pe podea, nu aveam voie sa pasim pur si simplu... Toate astea trebuiau facute contra cronometru, sa nu credeti ca aveam prea mutl timp: in maxim 5 minute fetele trebuia sa parcurga totul, iar baietii aveau la dispozitie doar 2 minute si 30 de secunde. Uram toate aceste probe .. deh, mai tarziu am realizat ca mi-au prins bine 4 ani de astfel de antrenamente  ;)

 

 

Pai Cristina, ce aveati acolo la orele de sport, profesor de educatie fizica sau cadru militar ?? :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte de :

Zgomotele dese de caiete scapate pe jos in timpul lucrarilor, de proful de istorie care isi facea gauri in ziar sa vada prin ele ...cine copia sau nu la teze.

 

De proful de latina poreclit "titi" (pronunta titero in loc de Cicero) ...care intra in clasa si spunea: "azi pun nota blit". Asta insemna ca striga pe unul la catalog, si il intreba: "te mai ascult sa iti arat ca nu stii, sau iti pun 3 direct?" (reuseam sa-la enervam mereu pana sa faca asta... sau venea enervat de la alte ore).

 

Mai era o profesoara... "Madam Tavan". Avea porecla asta pentru ca de cand intra in clasa si pana pleca, vorbea cu noi uitandu-se in sus. Colegii mei i-au facut o gluma. Au scris pe o foaie ... "noi suntem jos!!!" si au lipit-o sus, pe peretele din fata tablei. sa-a enervat profesoara si sa-a dus la directoare care a venit in clasa, si in loc sa sanctioneze a inceput sa rada cu pofta. Alta data, la ora aceleiasi madam Tavan au scris pe o foaie ..."ce bine-i cu capul in nori" ...si au lipit-o tot pe peretele din spate, dar jos, langa parchet. Bineinteles, nu a vazut-o toata ora, iar eu am fost data afara din clasa pentru ca radeam "prea des".

 

Si in final... mi-am adus aminte de "botezul bobocilor". Nu stiu daca mai exista asa ceva prin licee. Botezul consta in faptul ca la inceputul fiecarui an "veteranii" si elevii mai mari se duceau in fiecare clasa a IXa si, pe unele "boboace"(aveau criteriile lor de selectie) si pe "bobocii mai tupeisti", ii luau, ii duceau la baie, ii puneau cu fundul pe tasnitoare si ...rasuceau robinetul. La ore, profesorii te vedeau ca ai primit botezul si te chemau musai la tabla. In clasa a IXa am primit botezul de doua ori in aceeasi saptamana. Dupa primul botez, proful de geografie m-a chemat sa arat la harta Romania. :">

 

Am multe amintiri hazlii din liceu... spatiul nu-mi ajunge. Daca e.. revin . ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai Cristina, ce aveati acolo la orele de sport, profesor de educatie fizica sau cadru militar ??  :cry:

[snapbacca]33707[/snapbacca]

 

Pai a facut liceul militar. :clap:" ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uram toate aceste probe .. deh, mai tarziu am realizat ca mi-au prins bine 4 ani de astfel de antrenamente  :clap:

 

Ani de liceu au trecut. Au ramas amintirile, pentru mine mai multe placute decat nefericite. Absente nu prea am avut, pot sa spun ca eram prea -cuminte' la capitolul asta. Abia prin clasa a-XII-a am inceput sa am cateva absente... :good:"

[snapbacca]33681[/snapbacca]

 

Chiar, la ce ti-au folosit cei 4 ani de antrenamente? :band: ;)

Spune-ne si noua de ce ai lipsit... vreau raportul complet. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, Dane... de unde stii tu ce liceu am facut? ::cry:: ::clap::

 

PS. "Raport complet" nu exista. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eh, Dane... de unde stii tu ce liceu am facut? ::clap::  ::band::

 

PS. "Raport complet" nu exista.  :cry:

[snapbacca]33717[/snapbacca]

 

M-am interesat. Iar raportul... se poate rezolva. Daca nu de la tine atunci de la altii. ;) Dar as prefera sa aud versiunea tu, nu a altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×